Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar? Nasıl Yüzbaşı Olunur?

Askeri alanda kariyer yapmak isteyenlerin gözü kulağı yüzbaşılık rütbesindedir desek yanlış olmaz. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan, mevkileri üsteğmen ve binbaşı arasında bulunan askeri personeller olarak tanımlanabilen yüzbaşılar; hem görevleri hem de maaşları ile her daim merak edilmeye devam eder.

Siz de geleceğinizde bu saygın rütbeye sahip olmak için “Yüzbaşı Nasıl Olunur?”, “Yüzbaşı Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?” ve “Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar?” gibi soruların yanıtlarını bulmak isterseniz merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yüzbaşı Nedir?

Yüzbaşı; binbaşı ve üsteğmen arasında rütbeye sahip olan askeri personellere verilen unvandır. Görev süreleri 6 yıl olan yüzbaşılar göreve başladıkları ilk üç sene yüzbaşı olarak, son üç sene ise kıdemli yüzbaşı olarak kariyerlerini sürdürürler. Görev yaptıkları 6 sene sonunda binbaşı rütbesine sahip olma imkanları bulunan yüzbaşılar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en saygın mevkilerden birine sahip olurlar.

Nasıl Yüzbaşı Olunur?

Yüzbaşı olmak istiyorsanız yüzbaşı olmak için şartlar hakkında eksiksiz bir bilgiye sahip olmalısınız. Yüzbaşı olabilmek için ilk olarak asteğmen, teğmen ve üsteğmen rütbelerine yükselmeli ve yüzbaşı olmaya hak kazanmalısınız. Bu noktada akademik anlamda minimum asteğmen olma şartlarını karşılamanız gerekir. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi asteğmen olabilmek için minimum 5 senelik lisans programlarından mezun olmak ya da liseden sonra harp okullarına girmeye hak kazanmak gerekir.

Yüzbaşılık oldukça yüksek sorumluluk isteyen bir rütbedir. Subaylık sınıfında değerlendirilen ve bir bakıma ara rütbe olarak kabul edilen yüzbaşılık, askeriyede yükselmek isteyenlerin mutlak surette hak etmesi gereken bir mevkidir. Yüzbaşı olmak kolay değildir, hem disiplin hem de kararlılık gerektirir. Akademik başarıların yanı sıra sağlık şartlarının karşılanması da yüzbaşı olmak için yerine getirilmesi gerekenler arasında gösterilir.

Yüzbaşı Maaşları Ne Kadar?

Subay maaşları arasından en çok merak edilenlerden biri de yüzbaşı maaşları olarak ön plana çıkar. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan ve birçok sorumlulukla donatılan yüzbaşıların maaşları 2019 senesinde diğer tüm askeri personellerin maaşları gibi artış göstermiştir.

2019 yüzbaşı maaşları ortalama olarak 6600 TL olacaktır. Fakat bu rakam, yüzbaşılar için belirlenen net maaştır. Yüzbaşıların görev yerleri, kıdemleri ve ek ödenekleri ile birlikte 6600 TL’lik maaşlarında ciddi bir yükselme olacaktır.

Yüzbaşılık hem rütbenin saygınlığı hem de subay sınıfında yükselmenin ana koşullarından biri olarak büyük bir öneme sahiptir denebilir. Yüzbaşı olarak asgari görev süresini dolduran rütbeliler subay sınıfında hızlı bir yükselişe girebilirler. Yüzbaşılık rütbesinden sonra binbaşılık, binbaşılık rütbesinden sonra yarbaylık, yarbaylıktan sonra albaylık, albaylıktan sonra ise generallik rütbelerine erişmek mümkündür.

Türk Silahlı Kuvvetleri rütbe sistemi ve asker maaşları ile ilgili genel olarak bilinmesi gereken; açıklanan net maaşlara ek olarak askerlere ek ödeneklerin çıkarıldığıdır. Görev yapılan yerler, görev yapılan bölgeler, askerin çocuğunun olup olmaması, eşinin bulunup bulunmaması, subayın kıdemi gibi değişkenler subay maaşlarına doğrudan etki eder. Yüzbaşı maaşları konusuna bağlayacak olursak, yüzbaşı olarak görev yapılmaya başlanan sene ile 3 sene sonrası kıdemli yüzbaşı olunduğunda aynı maaş alınmayacaktır. Askeri personeller kıdemleri ve başarıları ile orantılı olarak kariyerlerinde ilerleme hakkına sahiptir.

Paylaş.

Yorum Yap