Yurtdışında Çalışan Türk İşçilerin Sigortası

Türkiye 28 ülke ile sosyal güvenlik anlaşmaları imzalamıştır. Bu sosyal güvenlik anlaşmalarıyla yurtdışında çalışan Türk vatandaşların sosyal güvenlik ve emeklilik hakları güvence altına alınmıştır. Her ülkeyle yapılan anlaşmalar birbirinden farklılık göstermektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun web adresinde bu konu hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olan ülkelerde çalışan Türk işçiler o ülkelerdeki sosyal güvenceden faydalanır. Peki sosyal güvenli anlaşması olmayan ülkelerde çalışan Türk işçilerin durumu ne olacak? İşte bu sorunun çözüm 5510 sayılı kanunun 5/g bendinde.

Yurtdışında Çalışan Türk İşçilerin Sigortası E-DevletYurtdışında çalışan Türk işçilerin sosyal güvenceler 5510 sayılı kanunun 5/g. maddesinde, Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelerde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçiler sigortalı sayılır ve kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası hükümleri uygulanır. Eğer uzun vadeli sigortalı olmak isterlerse, Türkiye’de ikamet etme zorunluluğu olmadan isteğe bağlı sigortalılık hükümleri uygulanır. Ayrıca genel sağlık sigorta primleri alınmaz. 5/g bendi kapsamında ve isteğe bağlı sigortalı olan Türk işçilerin yurtdışındaki işleri bittikten sonra Türkiye’ye dönmeleri durumunda sigortaları da son bulur. İsteğe bağlı sigortalılığın devamı için tekrardan başvuru yapılması gerekmektedir.

Bu düzenlemeyle yurtdışındaki işlerde çalıştırmak için Türk işçisini o ülkelere götüren Türk işveren, işçilerinin kısa vadeli sigorta ve genel sağlık sigortası primlerini ödemek zorundadır. Ayrıca analık, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık gibi durumlarda işveren geçici iş göremezlik ödeneğini ödemekle yükümlüdür.

 

5/g Sigorta Başvurusu

Yurtdışındaki faaliyetlerde çalıştırılmak üzere Türk işçisini sosyal güvenlik anlaşması olmayan ülkelere götürmek isteyen işveren gerekli evraklarla Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat eder. Öncelikle yurtdışına işçi götürmek isteyen firma Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulu tescilli olmalıdır. Eğer firma yabancı ülkenin mevzuatına göre kurulmuş bir firma ise kapsam dışında kalır. Yani bu sigortadan yararlanamaz. Daha sonra iş yeri bildirgesi, işin alındığına dair sözleşme örneği ile faliyet gerçekleştirilecek ülkedeki Dış Temsilcilik yazısı ve ya Dış Ticaret Müsteşarlığınca düzenlenecek belge eklenerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilir.

 

5/g Sigorta Sorgulama

5-g sigortası kapsamında olan Türk işçileri, sigortalarının olup olmadığını, ödeme ve borç durumlarını e-devlet sistemini kullanarak kolaylıkla öğrenebilir. Bunun için yapılması gereken tek şey e-devlet şifresine sahip olmak. E-devlet şifresi olmayan ve ya unutanlar PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini temin edebilir.

 

Yurtdışında Çalışan Türk İşçilerin Sigortası E-Devlet

E-devlet sistemine giriş yapmak için öncelikle turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır ve ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye önce TC kimlik numarası daha sonra kapalı zarfta bulunan e-devlet şifresi yazılır. Sisteme giriş yap butonuna tıkladıktan sonra e-devlet sistemine giriş gerçekleşmiş olur. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü sekmesine tıklanarak ilk tescil kaydı ve sigortaya ait borç durumu görüntülenir.

Ek-6 sigortası hakkında detaylı bilgi almak için Ek/6 Sigortası makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap