Yeni Edevlet Şifresi Belirleme

Edevlet hizmetlerinden faydalanabilmek için edevlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Edevlet şifresi PTT şubelerinden nüfus cüzdanı alındıktan sonra edevlet sistemine giriş yapılır. Sisteme ilk defa girenler kendilerinin oluşturacağı yeni edevlet şifresi belirleme işlemi yapması gerekmektedir.

Edevlet sistemi, günümüzde teknolojinin gelişmesine paralel olarak, herkesin kolaylıkla kullanabileceği, kurum ve kuruluşlara bizzat müracaat etmek yerine birkaç dakika içerisinde işlemlerini gerçekleştirebileceği elektronik bir sistemdir. Edevlet sisteminde yapılan bir çok işlemle kuruma bizzat başvurularak yapılan işlem arasında herhangi bir fark yoktur.

Edevlet sistemine elektronik imza, mobil imza, banka ve kimlik kartı ile e-devlet şifresi seçenekleriyle giriş yapılabilir. E-imza, özel e-imza sertifikası sağlayıcılardan, m-imza GSM operatörlerinden temin edilebilir. E-devlet şifresi ise PTT şubelerinden nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilebilir. E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

Ana sayfanın sap üst köşesinde bulunan ‘sisteme giriş’ sekmesine tıklanır. Açılan pencere kimlik doğrulama penceresidir. Bu pencerede ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazıldıktan sonra e-devlet sistemine giriş gerçekleşir. Bu şekilde giriş yapıldıktan sonra artık e-devlet sisteminde yapılan her işlem resmi ve hukuki işlemler olarak kabul edilir.

Sisteme ilk defa giriş yapanlar güvenlik sebebiyle yeni edevlet şifresi belirleme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sistem bunu otomatik olarak gerçekleştirir ve yeni şifre oluşturma sayfasına yönlendirir. Yeni edevlet şifresi belirleme için nelere dikkat edilmesi gerekiyor, yeni edevlet şifresi kaç hane olmalı, neler e-devlet şifresi olamaz sorularının cevaplarını bulabileceğiniz Edevlet şifresi kaç hane makalemizi inceleyebilirsiniz.

Edevlet Şifremi Unuttum

Edevlet şifresi unutulur, çalınır ve ya kaybedilirse ne gibi işlemler yapılır bunu konuyu ayrıntılı olarak inceleyelim. Edevlet şifresi, unutulma, kayıp ve ya çalınma gibi durumlarda tekrar e-devlet sistemi kullanılarak yeni edevlet şifresi belirme gerçekleştirilebilir. Bunun için edevlet sisteminde bulunan profilinizdeki cep telefonu numarası ve ya e-posta adresi onaylatılması gerekmektedir.

Yeni Edevlet Şifresi Belirleme E-Devlet

yeni edevlet şifresi belirleme online

 Eğer cep telefonun ve ya e-posta adresi onaylı değilse, tekrar PTT şubelerine müracaat edilerek e-devlet şifresi alınır ve turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak kimlik doğrulama sayfasında ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazıldıktan sonra giriş yapılır. Bu işlemin ardından tekrar yeni edevlet şifresi belirleme işlemi yapılır.

Eğer cep telefonu ve ya eposta adresi onaylı ise, Şifre ve Güvenlik Ayarları Bölümü’nden

*Sadece PTT şubelerinden e-devlet şifresi almak

*Cep telefonu ve e-posta adresime onay kodu gelerek

*Sadece cep telefonuma onay kodu gelerek

Seçeneklerinden biri tercih edilir. Bununla birlikte kimlik doğrulama sayfasında ‘şifremi unuttum’ butonu tıklanarak yeni edevlet şifresi belirleme işlemi gerçekleştirilebilir.

Edevlet Şifresi Alma İnternetten

Edevlet sisteminde güvenlik oldukça önemli bir husustur. Bu sebeple PTT şubelerinden alınacak e-devlet şifreleri şahsen müracaat ve kimlik ibraz edilerek verilmektedir. Şifre unutulur, kaybedilir ve ya çalınırsa yukarıda bahsettiğimiz şekilde yeni edevlet şifresi belirleme işlemi yapılarak, tekrar edevlet şifresi ile sisteme giriş yapılır. İnternet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak için edevlet profilinde kendisine ait yeni edevlet şifresi belirme yapabilir.

Dolayısı ile e-devlet şifresi internet aracılığı ile sadece yenilenebilir. Edevlet şifresi tekrar almak isteyenler PTT şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Paylaş.

Yorum Yap