Yazılımcı Maaşları Ne Kadar? Yazılımcı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Henüz geleceğinizi şekillendirecek kariyer alanını seçmediyseniz ve kodlarla örülü sanal bir dünya ilginizi çekiyorsa yazılımcı olarak başarılı bir geleceğin temellerini atabilirsiniz. Yazılımcı ihtiyacının sürekli artması ve yazılımcı maaşları yüksekliği gibi unsurlar ilginizi çekiyorsa bu yazımız tam size göre! “Nasıl Yazılımcı Olunur?”, “Yazılımcı Olmak için Şartlar Nelerdir?”, “Yazılımcı Maaşları Ne Kadar?” gibi soruların yanıtları sizleri bekliyor.

Yazılımcı Nedir?

Görev yaptığı kurum ya da kuruluşlar tarafından belirlenen ihtiyaçların karşılanması amacıyla; araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak yazılım programları tasarlayan, test çalışmalarını yapan ve teknolojik gelişmelerden yararlanarak yazılımları güncelleyen kişilere yazılımcı denir.

Yazılımcılar ürettikleri kodlarla elektronik cihazların veya programların çalışmasını sağlar ve önemli görevlere sahiptir.

Yazılımcıların görevleri hakkında şu sıralamayı yapabiliriz:
İhtiyaçlar doğrultusunda kodlar yazmak
Yazılım tasarlamak
Yazılımların bakımını yapmak
İşletim sistemleri oluşturmak
Yazılımların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için iyileştirmeler hazırlamak
Yazılım sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmek

Görüldüğü gibi yazılımcıların önemli görevleri bulunur ve iyi bir yazılımcı olmak için alınan eğitimin yeterliliği kadar kişinin iş disiplinin de önemli olduğu bilinir. Teknolojik yenilikleri, sektörel gelişmeleri ve yeni buluşları takip etmeyen yazılımcılar temel bilgi düzeyine sahip olarak çağın gereksinimlerine ayak uyduramazlar. İyi bir yazılımcı olmak için kişinin kendisini sürekli geliştirmesi, analitik düşünme becerisini ilerletmesi, uygulamaları geliştirebilmek için teorik bilgisini yenilemesi gerekir. Ancak bu şekilde yazılımcı olmanın ötesine geçilip başarılı bir yazılımcı olunabilir.

Yazılımcı Olmak İçin Şartlar

Yazılımcı olmak için üniversite eğitimi alınması önerilir ancak böyle bir zorunluluk yoktur. Genellikle Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği alanlarında eğitim alanların yazılım bilgilerine erişmesi, kendini geliştirmesi ve kurumsal şirketlerde iş bulması çok daha kolay olur. Son yıllarda kurumsal şirketlerin işe alım kriterlerindeki nitelik artışı bu söylemi doğrular. Kimi zaman yazılımcı olarak çok başarılı olan bir kişi dahi üniversite mezunu olmadığı gerekçesiyle kendisi için uygun olan bir pozisyona alınamayabilir.

Yazılımcı olmak isteyenler özel kurumlar tarafından verilen kurslara katılabilirler veya yabancı dil bilgileri varsa yazılımı kendi çabaları ile araştırarak dahi öğrenebilirler. Yazılıma merakı olan ve bu işi yapmak isteyen kişilerin kendi çabalarıyla yazılım dünyasına adım atması sık karşılaşılan ve oldukça yüksek verim getiren bir tercih olarak kabul edilir.

Yazılımcılar Hangi Sektörlerde Görev Yapabilir?

Sayısal meslekler kategorisinde yer alan yazılım uzmanlığı, kişilere birçok farklı alanda ve sektörde iş bulma imkanı sağlar. Bilgi işlem, ar-ge, mühendislik, iş geliştirme, finans, teknik, hizmet, eğitim, sigorta gibi alanlar yazılımcıların en yoğun çalıştığı alanlar sıralamasının başında yer alır. Her ne kadar erkek egemenliğindeki bir meslek olarak düşünülse ve oranlar da bunu işaret etse de son yıllarda kadın yazılımcı oranları hızla artmayı sürdürmektedir.

Yazılımcı Maaşları Ne Kadar?

Yazılımcı maaşları kişinin deneyimine, bilgisine, mezuniyet derecesine ve çalışmaya başladığı kuruma göre değişiklik gösterebiliyor. Genellikle orta düzeyde  bir yazılım firmasında göreve yeni başlayanlar için yazılımcı maaşları 3000 – 3500 TL dolayında belirleniyor. Zaman içerisinde kıdem arttıkça, yazılımcıların başarıları ortaya çıktıkça ve elbette üstlendikleri projelerin değeri yükseldikçe yazılımcı maaşları da orantılı olarak fazlalaşıyor. Özellikle yazılım alanında ilerleyen ve girişimcilik alanına kanalize olanların kazançları yüz binlerce TL’ye varabiliyor.

Paylaş.

Yorum Yap