Yakutiye Belediyesi ERZURUM

Yakutiye Belediyesi

Yakutiye Belediyesi ERZURUM Konusu Hakkında: Artan teknolojik olanaklar, devlet yetkililerini resmi işlemleri web üzerinden yapılabilmesi konusunda motive etmiştir. Bu motivasyonun neticesinde de “turkiye.gov.tr” adı altında bir resmi devlet web sitesi kurulmuştur. Web sitesi ilk etapta devletin merkez teşkilatını oluşturan kurumların işlemlerinin online olarak yapılabilmesine olanak tanımıştır. Gerek bu işlemlerin büyük ilgi toplaması, gerekse bu olanak sayesinde işlerin daha da iyi gitmeye başlaması, online işlemlerin yerel yönetimleri de kapsaması gerekliliğini doğurmuştur. Böylece sisteme belediyeler de dâhil edilmiştir. Günümüzde 40 ayrı şehrimizin değişik sayıda belediye teşkilatları “turkiye.gov.tr” adresi üzerinden işlem imkânı sunmaktadır. Bunlardan Erzurum iline bağlı tek belediye teşkilatı ise Yakutiye Belediyesi Erzurum idaresidir.

Yakutiye Belediyesi ERZURUM E-Devlet

e- Belediye Hizmetleri

Yakutiye Belediyesi Erzurum e- belediye işlemleri, üç ana başlık altında toplanmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise e- belediye hizmetleri başlığıdır. Elektronik belediyecilik işlemlerinin sunulduğu başlığın altında beyan bilgileri sorgulama, borç bilgileri sorgulama, sicil bilgileri sorgulama ve tahsilât bilgileri sorgulama hizmetleri yer almaktadır. dört hizmet türü de sisteme e- devlet şifresi ile giriş yapılması neticesinde kullanılabilmektedir. Ancak öncelikle merak edilen konu, hizmet sayfaların nasıl bulunulacağıdır. Hizmet sayfalarını bulabilmek için ilk yapılması gereken www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmektir. Daha sonra adres ana sayfasından belediyeler bölümüne girmek gerekmektedir. Belediyeler sayfasından Erzurum şehrini bulmak ve sayfaya girmek, ardından da Yakutiye Belediyesi linkine tıklamak, hizmetlerin tamamının önünüze gelmesini sağlayacaktır.

Beyan Bilgileri Sorgulama

Belirttiğimiz şekilde sayfayı bulduktan sonra her bir e- belediye hizmeti linkine tıkladığınızda “kimliğimi şimdi doğrula” uyarısıyla karşılaşırsınız. Bu uyarı aracılığıyla sisteme giriş yapıp işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sayfayı bulmadan önce, tüm sayfaların sağ üst kısmında yer alan “sisteme giriş” linklerinden de giriş yapabilmeniz mümkündür. Böylece beyan bilgileri sorgulama ve diğer işlemler sizin için mümkün hale gelir.

Borç Bilgileri Sorgulama

Yakutiye Belediyesi’ne borcunun olup olmadığını merak eden vatandaşların kullanacağı bu uygulama, vatandaşlar için bir kontrol mekanizması görevini yerine getirmektedir. Böylece borçlar kontrol edilebilecek, miktarlar öğrenilip geciktirilmeden ödenecektir. Bu da hem faiz yükünden kurtulmanızı, hem de daha iyi belediye hizmetleri alabilmenizi sağlayacaktır.

Sicil Bilgileri Sorgulama

Yakutiye Belediyesi Erzurum sakinlerinin sicil bilgilerinin yer aldığı arşiv, belediye tarafından sanal ortama aktarılmıştır. Arşivin bir arama motoru vasıtasıyla vatandaşlara sunulması neticesinde ise bu hizmet ortaya çıkmıştır. Hizmet sayesinde vatandaşlar birkaç dakika içerisinde sicil bilgilerine ulaşabilmekte, böylece işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Tahsilât Bilgileri Sorgulama

Bazı vatandaşlar için borçlarını kontrol etmek kadar tahsilât detaylarını kontrol etmek de önemlidir. Dolayısıyla tüm vatandaşlar için tahsilât bilgileri sorgulama adı altında bir hizmet grubu bulunmaktadır. Hizmet sayesinde tüm tahsilât detaylarına ulaşabilmek mümkündür.

Bilgi Edinme Hakkı Hizmeti

Bilgi edinme hakkı, idare makamlarına birebir soru sorabilmesine dayanan bir haktır. Bu hak, online hizmet veren kurumlarda web üzerinden, diğer kurumlarda ise elden verilecek dilekçelerle kullanılabilmektedir. Tabi ki bu iki yöntemden kolay olanı, online olanıdır.

Bilgi Edinme Başvuru

Online bilgi edinme hakkının kullanılması, bilgi edinme başvuru hizmetleri sayesinde mümkün olabilmektedir. Başvuru işlemleri esnasında sizden kişisel bilgileriniz ve gerekli ayrıntılar istenmektedir. Böylece başvurularınızı gerçekleştirmeniz mümkün olmaktadır.

Bilgi Edinme Başvuru Sorgulama

Bilgi edinme başvurularını n kontrol mekanizması olan sorgulama hizmetleri, başvurularınızın durumunu kontrol edebilmenize olanak tanımaktadır.

Diğer Hizmetler

Yakutiye Belediyesi’nin son hizmeti olan arsa rayiç değerleri öğrenme hizmeti, diğer hizmetler kapsamında yer almaktadır.

Arsa Rayiç Değerleri

e- devlet şifresi olmaksızın girebileceğiniz hizmet sayfasında arsa adres bilgilerini yazarak bilgi alabilirsiniz.

Yakutiye Belediyesi ERZURUM İçin Tıklayınız.

Paylaş.

Yorum Yap