Veteriner Maaşları Ne Kadar? Nasıl Veteriner Olunur?

Market zincirlerinden, ilaç firmalarına; kesimhanelerden özel veteriner kliniklerine kadar birçok farklı alanda çalışma imkanına sahip olan veterinerler; hayvanların bakımı, sağlığının takibi, üreme ve gelişimlerinin izlenmesi gibi görevlere sahiptir. Hayvan psikolojisi ile de ilgilenen veterinerler, ülkemizde son yıllarda popülerleşen önemli bir mesleği icra ederler.

Hayvanlara ve hayvan sağlığına verilen önemin de artması ile birlikte en gözde meslekler arasına girmeyi başaran veteriner hekimliğin maaşları da haliyle fazlaca sorgulanmaktadır. Bu yazımızda hem veteriner maaşları hem de veteriner olmak için şartlar gibi önemli konularda bilgi bulabilirsiniz.

Veteriner Maaşları Ne Kadar?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi veterinerlik birçok farklı sektörde ve farklı önceliklerle yapılabilir. Bu nedenle her sektör özelinde veteriner maaşlarını size aktarmamız ne yazık ki mümkün değil. Ancak kamuda ya da özel veteriner kliniklerinde çalışan veterinerlerin maaşları ile ilgili edindiğimiz bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz.

Özel Veteriner Kliniklerinde Çalışan Veterinerlerin Maaşları

Özel sektörde görev yapan veterinerlerin maaşlarının çalıştıkları kurumun maaş politikasına, tecrübelerine ve işe ne zaman başladıklarına göre değişiklik gösterse de minimum 2800 TL civarında olduğu söylenebilir. Tecrübe arttıkça özel kliniklerde görev yapan veterinerlerin maaşları da artmaktadır.

Kamuda Görev Yapan Veterinerlerin Maaşları

Kamuda görev yapan veterinerlerin maaşları başlangıç itibariyle yüksek olur. Göreve yeni başlayan bir veterinerin 4100 TL ücret ile işe başladığı bilinir. Deneyim arttıkça veterinerlerin maaşı artar ancak maksimum 6250 TL olur. Günümüzde en yüksek kademe veterinerin devletten aldığı maaş 6250 TL’dir.

Veteriner olmak isteyen, ilgili lisans bölümünü okuyan ya da okumayan kişilerin özel sektör mü kamu mu kararını mümkün olduğunca erken dönemde vermeleri gerekir. Hedeflerine göre hareket eden veteriner adayları özel sektörde veya kamuda çalışmanın artılarını da eksilerini de düşünmelidir.

Özel veteriner kliniklerinde başlangıç maaşları kamuya göre düşüktür, iş yoğunluğu fazladır ve çalışma saatlerinde bir düzen bulunmayabilir. Fakat özel veteriner kliniklerinde gösterilen başarı kişinin kısa sürede maaşının artmasını da sağlayabilir. Aynı zamanda yeterinde portföy oluşturan veterinerler bir süre sonra kendi polikliniklerini de açabilirler. Bu nedenle veteriner adaylarının seçimlerini yapmadan kapsamlı bir şekilde düşünmesi ve bu doğrultuda hareket etmeleri gerekir.

Nasıl Veteriner Olunur?

“Veteriner olmak istiyorum” diyenlerdenseniz ilk olarak liseyi bitirmeniz gerekir. Lisede Fen Matematik alanını seçmeniz veteriner olmanızın ilk şartıdır. Sayısal meslekler arasında yer alan veterinerlik için, üniversite sınavına girip Veterinerlik Fakültelerinden birinde okumaya hak kazanmalısınız. 5 sene boyunca devam eden lisans eğitiminin çok kolay olduğu söylenemez; bu süreçte fizyoloji, farmakoloji, iletişim, anatomi ve biyokimya gibi derslerle karşılaşırsınız. Fakülteden mezun olduktan sonra ise hem özel veteriner kliniklerinde hem de KPSS sınavına girerek kamuda göreve başlayabilirsiniz.

Veteriner Olmak İçin Şartlar

Veteriner olmak için gerekli şartlar elbette ilk etapta mezuniyet kriterlerinin karşılanmasıdır. Veterinerlik fakültelerinde okumayan kimse veteriner olma hakkına sahip olamaz. Fakat başarılı bir  veteriner olma şartlarının yalnızca mezuniyete de indirgenmemesi gerekir. Hayvanları anlayan, bilgisini sürekli arttırmaya çalışan, hayvanlarla insanları aynı anda idare etmeyi öğrenen, deneyimini arttıran ve en önemlisi hayvanları seven ve onlara saygı duyan kişilerin başarılı bir veteriner olacağı söylenebilir.

Paylaş.

Yorum Yap