Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama

Vatandaşlık sorgulama işlemi ile Türk vatandaşlığına müracaat eden kişiler sonuçlarını kolaylıkla görüntüleyebilirler. Türk vatandaşlığı doğumla ve ya sonradan kazanılır. Türk vatandaşlığına başvurusu yapmak isteyenler Türkiye’de valiliklere, yurt dışında ise dış temsilciliklerine şahsen ve ya vekâlet ile müracaat edebilir. Türk vatandaşlığına geçmek için müracaat edenler gerekli şartlar sağlandıktan sonra talepleri değerlendirilmeye alınır. Vatandaşlık sorgulama işlemi ise bu sürecin sonuçlarını öğrenmek içindir.

Türk vatandaşlığına başvurusu yapmak için;

  • Beş yıldır Türkiye’de ikamet etmek
  • Kendini ifade edebilecek kadar Türkçe bilmek
  • Tehlikeli bir sağlık problemi bulunmamak
  • Türkiye’de kendisini ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin bakımı için yeterli gelire ve ya mesleğe sahip olmak gibi şartları yerine getirilmesi gerekmektedir.

Vatandaşlık başvurusu yurt içinde valiliklere, yurt dışında ise Türkiye’nin dış temsilciliklerine müracaat edilerek yapılabilir. Başvurusu aşamasından sonra en önemli işlem vatandaşlık sorgulama işlemidir. Vatandaşlık sorgulama için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet adresi tercih edilebilir. Vatandaşlık başvurusu sürecine ait tüm bilgiler Genel Müdürlüğe müracaat edilerek öğrenilebilir.

Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama E-Devlet

Vatandaşlık başvurusu sorgulama işlemi internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilir. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün İnternet adresi olan nvi.gov.tr internet sekmesinde sorgulamalar başlığı altında bulunan Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencerede ilgili yere dosya numarası ve ya kimlik bilgileri yazıldıktan sonra vatandaşlık başvurusu sorgulama işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Vatandaşlık başvurunuzu sorgulayabileceğiniz ekran için aşağıdaki butonu kullanabilirsiniz.

Sorgulama Ekranı

Vatandaşlık Sorgulama Ne Kadar Sürede Sonuçlandırılır?

Türk vatandaşlığına müracaat eden her kişinin başvurusu tek tek incelenir. Eğer gerekli tüm belgeler eksiksiz ise süreç makul bir sürede tamamlanır. Eğer belge eksikliği varsa bu süre belge temini ile daha da uzamak durumunda kalır. Başvuru yapıldığı tarihten itibaren geriye dönük olarak beş yıl Türkiye’de ikamet etmek önemli bir şarttır.

Vatandaşlık Başvurusu Sorgulama E-Devlet

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Türk vatandaşlığına yurt içinde valilikler, yurt dışında ise dış temsilcilikler aracılığı ile vatandaşlık başvurusu yapılır. Vatandaşlık başvurusu 6 veya 24 ay süre içerisinde sonuçlanır. Vatandaşlık başvurusu sorgulama süreci İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilerek takip yapılabilir. Vatandaşlık başvurusu iptal edilenler tekrar vatandaşlık başvuru yapma hakkına sahiptir. İlk başvuruda olduğu gibi valilikler ve ya dış temsilcilikler aracılığıyla gerekli belgeler temin edildikten sonra ikinci kez vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Yine vatandaşlık başvurusu sorgulama işlemi ile süreci tekrar takip edebilirler.

Vatandaşlık Başvuru Formu

Türk vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılar, öncelikle İçişleri Bakanlığını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün vatandaşlık başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyen kişiye ait genel bilgilerini içeren bu belge ile hangi ülke vatandaşı olduğunu gösteren pasaport ve ya geçerli belge, doğum belgesi ve ya nüfus kayıt örneği, medeni hal belgesi, sağlık raporu, çalışma izni belgesi, başvuru tarihinden itibaren kesintisiz Türkiye’de beş yıl ikamet ettiğini gösteren İl Göç İdaresi Müdürlüğünden alınan yurda giriş ve çıkış tarihini gösteren belge ile müracaat eder.

Vatandaşlık başvurusu formu ve gerekli belgeler temin edildikten sonra valiliklere müracaat edilir. 6 ve ya 24 ay içerisinde süreç sonlanır. Bu aşamada vatandaşlık başvurusu sorgulama yapılarak başvurunun hangi aşamada olduğu kontrol edilebilir.

Edevlet şifrenizi telefonla doğrulama işlemlerini öğrenmek için Edevlet Telefon Doğrulama makalemizi inceleyebilirsiniz.
Edevlet şifre değişikliği yapabilmek için Edevlet Şifre Değişikliği makalemizi okuyup bilgi edinebilirsiniz.

Vatandaşlık Sorgulama Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1-Türk Vatandaşlığına alınmak için 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununda aranılan şartları öğrenmek istiyorum nereden ulaşabilirim?
Anılan Kanunda aranılan şartlar www.nvi.gov.tr Genel Müdürlüğümüz sitesinde mevcuttur.
2- Türk Vatandaşlığına alınma başvurusu yapmak istiyorum. Nereye başvurmam gerekiyor?
Türk Vatandaşlığının kazanılmasında başvurular yurt içinde yerleşim yerinin bulunduğu valiliğe, yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat veya bu hakkın kullanılmasına ilişkin özel vekâletname ile yapılır. Posta ile yapılan müracaatlar kabul edilmez.
3- Vatandaşlık başvurularına ilişkin evrakların Genel Müdürlüğe intikal edip etmediği öğrenilebilir mi?
Genel Müdürlüğümüz Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz
4- Vatandaşlık başvuru dosya numarası öğrenilebilir mi?
Genel Müdürlüğümüz Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.
5- Türk Vatandaşlığına alınma başvurusu yaptım işlemlerimin hangi aşamada olduğunu nasıl öğrenebilirim.
Genel Müdürlüğümüze ait www.nvi.gov.tr sitesinden dosya numarası ya da kimlik bilgilerinizi girmek suretiyle işlemlerinizin son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
Paylaş.

Yorum Yap