UYAP Vatandaş İle Dava Dosyası Takibi

UYAP; Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bağlı ve ilgili kuruluşlarının, adli ve idari tüm yargı ve yargı destek birimlerinin iç işleyişi ve benzer şekilde bilgi akışının sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları ile dış birimlerle uyumunu sağlayan ve e-Dönüşüm sürecinde e-Adalet ayağını oluşturan bir bilişim sistemidir. Bugün itibariyle UYAP ülkemizde Bakanlığın birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetleri bu sistemle elektronik ortamda yürütülmektedir.  UYAP vatandaş sistemi sayesinde vatandaş hızlı, etkili ve verimli bir şekilde adli, idari ve icra mahkemelerindeki davalarını rahatlıkla takip edebilmektedir.

UYAP Vatandaş Portalı sayesinde vatandaşlar dava dosyalarındaki gelişmeleri çok kısa bir zaman içerisinde görebilmektedirler. Aynı zamanda UYAP Vatandaş Portalı aracılığı ile dosya içerisinde bulunan belge ve evrakların içeriğini de inceleme imkânına sahiplerdir. Sistem üzerinden yargı birimlerinin iletişim numaralarına ulaşabilmenin yanı sıra davalar için ödeyecekleri ücreti de hesaplanabilir.

Vatandaş vatandaş Bilgi Sistemi yardımıyla vatandaşlar internet yardımıyla kimlik numaralarını kullanarak UYAP kapsamında adli ve idari yargı mahkemelerinde görülen dava dosyalarının dava konusunu, değerini, taraflarını, duruşma günlerini, dosyanın hangi basamakta olduğunu, karar verilip verilmediğini, temyiz durumu gibi konuları görebilmektedirler. Ancak bu sistemde güvenlik gerekçesi ile vatandaşlara dosyadaki hiçbir belge açılmamaktadır. İşte bu nedenle, vatandaş internet üzerinden e-devlet şifresi ile UYAP Vatandaş Portalına bağlanarak yeni dava açabilmeleri, harç ödeyebilmeleri, yetkileri dâhilinde sistemdeki dava dosyalarını inceleyebilmeleri, dava dosyalarına belge ekleyebilmeleri ve bu dosyalardan örnek alabilmeleri için UYAP Vatandaş Portalı hazırlanmıştır.

Uyap Vatandaş Portalına Nasıl Girebilirim?

UYAP Vatandaş İle Dava Dosyası Takibi E-Devlet

Vatandaş portalına e-devlet şifresi ile e-imza ile, mobil imza ile üç farklı yoldan başvurularak girilebilinir. E-devlet şifresi ile giriş yapılabilmesi için öncelikle e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. E-devlet şifresine sahip olmayanlar PTT’den 2 tl karşılığında, eğer şifre kaybedilmişse tekrar PTT’den 4tl karşılığında e-devlet şifresine sahip olunur. E-devlet şifresi kişiye özel bir şifredir, ikinci bir kişinin bilmesi doğru değildir. E-devlet şifresi alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girerek e-hizmetler bölümü açılır. Burada Adalet bakanlığı’nın e-hizmetleri mevcuttur.  Vatandaş Portal girişi de bu bölümde vardır. Bu bölüm seçilerek tc kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılarak yargıdaki dava süreçlerini takip edebiliriz.

Uyap Vatandaş Portalına Giriş İçin Butonu Kullanın

Giriş İçin Tıklayın

UYAP Vatandaş Portalını Nasıl Kullanabilirim?

UYAP’da vatandaşların yargıya daha hızlı ulaşmalarını, yargı hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmaları hedefiyle Vatandaş Bilgi Sistemi geliştirilmiştir. Vatandaşlar; vatandas.uyap.gov.tr adresinden; E-imza ya da mobil imzası olmayanlar, UYAP Vatandaş Portalı üzerinden sadece e-Devlet şifresini kullanarak adli ve idari yargı birimlerinde görülen dava dosyalarının ayrıntılarını, duruşma günlerini, dosyanın Yargıtay’dan dönüp dönmediğin gibi konularının bilgileri görebilmektedir.

E-Devlet İle Uyap Vatandaş Sistemi Üzerinden Mahkeme Dosyası Sorgulama

Vatandaş yargıdaki davalarını en kolay şekilde zaman kaybetmeden, hızlı ve etkili şekilde e-devlet üzerinden takip edebilir. E-devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresine girilerek e-hizmetler bölümü açılır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’den 2 tl karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek kapalı zarfta e-devlet şifresi alınabilir. Burada Adale Bakanlığının UYAP hizmetleri bölümündeki Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama sekmesi seçilir. Açılan sayfada kimliği şimdi doğrula butonuna tıklanarak işleme devam edilir. Sonraki işlemde tc kimlik numarası ve e-devlet şifresi ilgili kutucuklara yazılarak dava dosya sorgulama işlemi gerçekleştirilir.  Vatandaş hakkında açılmış bir dava olup olmadığını, dava süreçlerini, evrak durumlarını bu bölümden takip edebilir. UYAP hakkında detaylı bilgi alabilmek için UYAP Nedir? makalesini inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda UYAP portalına avukat ve baro girişi ile ilgili bilgi almak için UYAP Avukat ve Baro Girişi makalesini okuyabilirsiniz.

Uyap Vatandaş Portalı Kullanımı İçin Videolu Anlatım

Paylaş.

Yorum Yap