UYAP Nedir?

Adalet Bakanlığı’dır. Adalet Bakanlığı bu işlemlerini UYAP Hizmetleri adı altında e-devlet sisteminde vatandaşa sunmuştur. İnternet artık hayatımızın her noktasında vardır ve birçok işlemlerimizi internet aracılığı ile gerçekleştirmekteyiz. Günümüz insanı için zaman kavramı çok önemlidir. İnsan zamanı verimli ve etkili kullanarak hayatını düzene koyar. İnternet de insanın zamanını fazla almadan, kendisini yormadan işlemlerini kolayca yapmasına imkân sağlamaktadır. Artık sanal ortamdan alışveriş yapabiliyor, bir yere başvuru yapabiliyor ve ya bilet alma gibi özel işlemlerimizi yerine getirebiliyoruz. Teknoloji döneminin insanı için internet çok önemli bir araçtır. Bu gibi özel işlemlerimiz yanında artık devlet ile alakalı her türlü işlemlerimizi de internet üzerinden yapabilmekteyiz. Bir devletin en önemli fonksiyonlarından bir tanesi de vatandaşına en verimli ve etkili bir şekilde ulaşarak ona hizmet etmektir.UYAP Nedir? E-Devlet

Vatandaş resmi işlemleri için ilgili kuruma bizzat kendisi ve ya vekâlet arcılığı ile gerçekleştirmekteydi. Fakat devlet bu zaman kaybı ve kırtasiyeciliğin önüne geçebilmek için vatandaşların internet üzerinden işlemlerini yapabildiği bir e-devlet sistemi kurmuştur. E-devlet üzerinden işlem yapabildiğimiz en önemli kurumlardan bir tanesi de Adalet Bakanlığı’dır. Adalet Bakanlığı bu işlemlerini UYAP Hizmetleri adı altında e-devlet sisteminde vatandaşa sunmuştur.

UYAP Kurum Girişi

UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Projesi’nin kısaltmasıdır.  Bu proje e-devlet kapsamında vatandaşın, kurum ve kuruluşların, avukatların, baroların bilgi edinme ve ilgili dava ve dosyalar hakkında işlemlerin elektronik ortamda görülmesine katkı sağlamaktadır.  UYAP Türkiye’de Adalet Bakanlığı’nın kendi teşkilatı ile yargı birimlerinin tamamında işletimindedir. UYAP sayesinde hem vatandaş hem de adalet bakanlığı birimleri, barolar ve avukatlar tam bir fonksiyonellik içerisinde işlemlerini gerçekleştirmektedir. UYAP sayesinde idarî ve yargısal süreçte yapılan işlemlerle gereksiz uygulamaları, ara süreçleri ortadan kaldırmakta, hız ve kolaylıklar sağlayarak, iş yoğunluğunu azaltmakta ve çalışan açığından kaynaklanan sıkıntıları en aza indirmekte, posta ve kırtasiye gibi masraflarını en aza indirmiştir. Elektronik ortamda haberleşme sayesinde zaman alan yazışmalar çok kısa sürede yapılabilir. 2008 yılında Adalet Bakanlığının bir genelgesi ile zorunlu hale getirdiği adli yazışmaların elektronik ortamda yapılması ile tasarruf sağlanarak ekonomimize katkı sağlamıştır. UYAP Hizmetleri’nde avukat portalı, baro portalı, kurum portalı, bilirkişi portalı, vatandaşlar portalı ile hizmet sağlanmaktadır. Avukatlar, barolar ve vatandaşlar mahkeme, dava dosyaları takibi ve sorgulaması yapabilmektedir.

UYAP kurum portalına giriş yapabilmek için öncelikle elektronik imza ve ya mobil imza temin edilmelidir. Elektronik imza ücret karşılığı özel sertifika sağlayıcılardan temin edilir. Mobil imza ise GSM operatörlerine başvuru yapılarak ücret karşılığında alınır. İmza temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümü açılırak Adalet Bakanlığı başlığı altında bulunan UYAP Portalı Kurum Girişi sekmesine tıklanır. Açılan pencerede kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Daha sonra karşımıza çıkan sayfada e-imza ve ya m-imza ile giriş bölümleri seçilerek adımların takip edilmesiyle sisteme giriş yapılır. 

Paylaş.

Yorum Yap