UYAP Avukat Ve Baro Girişi

UYAP Avukat portalı aracılığı ile avukatlar, sistemde vekâleti bulunan dava dosyalarını inceleyebilir, vekâleti bulunmayan dosyalar için de hakimden inceleme izni isteyebilir, örnek alabilir, elektronik imza ile dava dosyalarına evrak ekleyebilir, yeni dava dosyası açabilir ve harç ödeyebilir. Böylece Uyap avukat sistemine kayıtlı avukatlar, bu bilgi sitemi sayesinde duruşmaya girme dışında tüm işlerini internetten yapabilir hale gelmişlerdir.

Avukatların UYAP avukat  sisteminden faydalanabilmeleri için, avukat olarak kayıtlı olduğu baroya ya da görev yaptığı yerde bulunan Adalet Komisyonuna kaydını yaptırdıktan sonra; avukat.uyap.gov.tr adresinden bilgisayara, Uyap editör programı ve Java programı yüklenir. Daha sonra E-imza, telefon operatöründen mobil imza veya Barolar Birliğinden, baro kart alındıktan sonra avukat portala giriş yaparak, tüm mahkeme işlemlerini çevrimiçi olarak yapılabilir.

Avukatlar kendilerini UYAP Avukat Sistemine nasıl tanıtacaklar?

Avukatların işletiminde olan birimlerin de işlemlerini UYAP Avukat üzerinden yapabilmeleri için barolarına Avukat Tanıtım formu ile bağlı bulundukları baroya veya Adli Yargı Komisyonlarına başvurmalarıyla UYAP’a katılacaklardır. Avukat Portalına avukatlar üç farklı yoldan giriş yapabilirler.

Avukatlar e-devlet sistemine e-imza ve m-imza ile giriş yapacağımızı belirttik. E-imza ve ya m-imzayı temin ettikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfada e-hizmetler bölümünde Adalet Bakanlığı başlığı altında bulunan UYAP Portalı Avukat Girişi sekmesine tıklanır. Karşımıza çıkan pencerede kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Daha sonra e-imza ve ya m-imza ile giriş yapmak isteyen ilgili bölümü açarak kimliğini doğrultarak sisteme giriş yapılır.  

UYAP Avukat Sisteminde Baro Hizmeti

UYAP Avukat Ve Baro Girişi E-Devlet

UYAP barolar için de ayrı bir giriş açmıştır. E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP avukat portalı baro girişi için m-imza ve e-imzaya sahip olunması gerekmektedir. Mobil imza için GSM operatörlerinin bayilerine giderek aylık belli bir ücret karşılığında alınabilinir. Elektronik imza da anlaşmalı özel şirketlerden alınabilinir. Bu iki E-Devlet girişi türünden biri alındıktan sonra E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP Avukat portalı baro girişi gerçekleştirilebilinir. Yukarıda anlattığımız şekilde turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Adalet Bakanlığı başlığı altında bulunan UYAP Portalı Baro Girişi sekmesine tıklanır. Açılan sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” kısmına tıklandıktan sonra açılan pencerede mobil imza veya elektronik imza kısmına tıklayarak sayfada gereken işlemleri yaptıktan sonra E-Devlet Adalet Bakanlığı UYAP portalı baro girişi yapılabilinir. UYAP sistemi ve kurum girişi hakkında detaylı bilgi almak için UYAP Nedir? makalemizi inceleyebilirsiniz.

Uyap Avukat Portalına Giriş İle İlgili Video

Paylaş.

Yorum Yap