Ünye Belediyesi ORDU

Ünye Belediyesi

Ünye Belediyesi ORDU Konusu Hakkında: Teknolojiye önem veren ülkelerin uzun zamandır kullandığı resmi devlet siteleri online işlemleri, bizim de bir süredir kullandığımız bir olanaktır. Gelişmiş ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve çeşitli Avrupa Birliği ülkeleri, online işlemler sayesinde hem vatandaşlarının zamandan tasarruf etmesini hem de devletin paradan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Vatandaşların zamandan tasarruf etmesi, elbette ki devlet dairelerinin ziyaret edileceği ve uzun sıraların bekleneceği işlemler yerine birkaç dakikalık web işlemleri neticesinde gerçekleşmektedir. Devletin paradan tasarruf etmesi ise her işlemin resmi dairelerde yapılması için istihdam edilecek personel sayısı ile az sayıda işlemin resmi dairelerde yapılması için istihdam edilecek personel sayısı arasındaki farktan kaynaklanmaktadır. Ayrıca online resmi işlemlerin bir diğer avantajı da devlet dairelerinin sakin yerler olmasını sağlamasıdır. Türkiye’de resmi web sitesi olanakları, öncelikle devlet merkez teşkilatı odaklı düzenlenmişti. Ancak bu düzenlemeden verim alınması ve vatandaşların talepleri, belediyelerin de sisteme dâhil edilmesi sonucunu doğurdu. Ülkemizde 40 ayrı şehrimizin çeşitli sayılarda belediye idaresi, online hizmet vermektedir. Bunlardan Ordu şehrinde ise sadece Ünye Belediyesi Ordu web hizmetleri vatandaşların karşısına çıkmaktadır.

Ünye Belediyesi ORDU E-Devlet

e- Belediye Hizmetleri

Bilindiği üzere e işlemler, elektronik sözünün kısaltılması neticesinde ortaya çıkmıştır ve internet aracılığıyla yapılan, anlamı taşımaktadır. Buradan hareketle e- belediye, elektronik belediyecilik işlemlerinin kısaltmasıdır. Aslında bu konuya çağımız insanlarının büyük bir yüzdesi aşinadır. Ancak yine de e- belediye hizmetlerinin sayfasının bulunması ve işlemlerin gerçekleştirilmesi, kimi vatandaşlarımız için zor olabilmektedir. Amacımız ise bu zorluklar konusunda sizlere yardımcı olmaktır. Ünye Belediyesi Ordu e- belediye hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle bir e- devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. Her ne kadar bazı online belediyecili hizmetleri e- devlet şifresi gerektirmese de e- belediye hizmetleri için bir e- devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu e- devlet şifresini edinmek ise herhangi bir PTT şubesini ziyaret edip nüfus cüzdanınızı ibraz etmeniz ve 1 TL ödemeniz halinde mümkün olabilmektedir. Aldığınız e- devlet şifrenizi kendi kişisel düşüncelerinize göre değiştirmeniz ve unutmamanız şartıyla ömür boyu kullanabilirsiniz.

Beyan Bilgileri Sorgulama

Ünye Belediyesi Ordu online hizmetlerinden yararlanmak için e- devlet şifresi gerektiğini belirttik; ancak e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaya şimdi değineceğiz. Beyan bilgileri sorgulama ve diğer işlemler için e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak için “turkiye.gov.tr” adresinin herhangi bir sayfasından (sayfaların sağ üst köşesinde yer alan link vasıtasıyla) giriş yapabilirsiniz. Ayrıca biraz sonra anlatacağımız şekilde gireceğiniz işlem sayfalarından da sisteme giriş yapabilmeniz mümkündür.

Borç Bilgileri Sorgulama

Ünye Belediyesi’ne borcunuz olup olmadığını sorgulamak ve diğer hizmetlerden yararlanmak için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Adresi ziyaret ettikten sonra ise site ana sayfasının sol kısmında ve üst kısmında yer alan belediyeler linklerinden birine giriş yapmalısınız. Her iki link de aynı sayfaya açılmaktadır. Hemen ardından açılacak olan şehirler listesinde Ordu şehrini seçiniz ve yine açılacak olan sayfadan Ünye Belediyesi’ni tıklayınız. Böylece borç bilgileri sorgulama dâhil tüm hizmetlerin önünüze geldiğini göreceksiniz.

Sicil Bilgileri Sorgulama

Görüldüğü üzere e- devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak da hizmet sayfalarını bulmak da son derece kolaydır. Bu kolay yöntemlerle sicil bilgilerinizi kontrol etmeniz de eskisi gibi bir gününüzü değil, birkaç dakikanızı alacaktır.

Tahsilât Bilgileri Sorgulama

Ünye Belediyesi’nin son hizmeti olan tahsilât bilgileri sorgulama hizmetleri de diğer hizmetler de sayfaya girdikten sonra bir sorgulama formu ile karşınıza çıkmaktadır. Bu formu doldurup sorgula butonuna tıkladığınızda istediğiniz bilgiler karşınızda olacaktır.

Ünye Belediyesi ORDU İçin Tıklayınız

Paylaş.

Yorum Yap