Ulusal Veri Yayınlama Takvimi Açıklandı

Ulusal veri yayınlama takvimi, resmi istatistik programı kapsamında olan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yayınlayacağı verileri etkili ve tam zamanında kullanıcılara ulaştırma amacıyla Türkiye İstatistik Kurumu koordinasyonuyla hazırlanmakta ve 1 Mart 2017 tarihiyle birlikte düzenli olarak güncellenmektedir.

 

Ulusal veri yayınlama takviminde üretilen resmi istatistiklerin yayınlanacağı tarihler önceden ilan edilerek karar alıcıların bu resmi istatistiklerden zamanında ve etkin bir şekilde yararlanması hedeflenmektedir. Örneğin 19 Haziran 2017 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Finansal Hesaplar, Analitik Bilanço, Gösterge Niteliğindeki Merkez Bankası Kurları, Merkez Bankası Bünyesindeki Bankalarası Para Piyasası İstatistikleri, ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu tarafından menkul kıymetler yatırım fonlarına/emeklilik yatırım fonlarına/yatırım ortaklıklarına ilişkin günlük istatistikler yayınlanacak.

 

Ulusal Veri Yayınlama Takvimi Açıklandı E-DevletUlusal veri takviminde ayrıca geriye dönük olarak da veri taraması yapılabilir. Bununla birlikte üç aylık verimlilik istatistikleri, sağlık araştırmaları, doğum, ölüm, evlenme, boşanma, girişimcilik gibi konularda da istatistik verileri yayınlanmaktadır.

 

Ulusal veri yayınlama takvimine resmiistatistik.gov.tr adresinden ve e-devlet sisteminden ücretsiz olarak ulaşılabilir ve veriler görüntülenebilir. Bu takvimi e-devlet sisteminde görüntüleyebilmek için sisteme kimlik doğrulaması yapılasına gerek yok. turkiye.gov.tr adresine giriş yapılarak e-hizmetler bölümünde Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) başlığı altında bulunan TÜİK Ulusal Veri Yayımlama Takvimi’ne tıklanır ve yayınlanacak istatistiklere ait bilgiler görüntülenir.

 

E-devlet sistemi, birçok devlet kurum ve kuruluşun yanında belediye ve özel sektör firmalarının vatandaşa hizmet verdiği elektronik platformdur. E-devlet sistemi resmi ve hukuki niteliği olan bir sistemdir. Bu sebeple sistemde işlem yapmadan önce kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, tc kimlik kartı, internet bankacılığı ve e-devlet şifresi ile giriş yapılır. Elektronik imza özel e-imza sertifikası sağlayıcılardan, mobil imza için GSM operatörlerine müracaat edilir. Ayrıca e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak isteyenler fakat şifresi olmayanlar PTT’ye müracaat ederek 4 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edildikten sonra sisteme giriş yapılır.

 

E-imzalar ve ya e-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır ve açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Ayrıca bu pencerede e-imza, m-imza ve internet bankacılığı yolu ile giriş yapılması için sekmeler de mevcut. Bu şekilde sisteme giriş yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümünde kurumlar ve işlemleri görüntülenir.

Paylaş.

Yorum Yap