Turna Projesi Nedir?

Turna Elektronik Proje Yönetim Sistemi,(Turna Projesi) Türk ulusal ajansın proje başvurularının sisteme alınması ve yönetilmesi için oluşturulan elektronik bir platformdur. Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından yazılımı geliştirilerek hizmete açılan bu sistem Avrupa’nın en kapsamlı başvuru sistemidir.

Turna projesi uluslararası bir projedir. Grundtvig programı kapsamında İngiltere, Erasmus programı kapsamında ise Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Hırvatistan, ayrıca Hollanda, İsveç, Letonya, Litvanya, Slovakya, Slovenya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkeler olmak üzere toplamda 17 Ülke Ulusal Ajansı 2012 yılından itibaren TURNA sistemini kullanmaya karar vermiştir.

Turna Projesi Nedir? E-DevletTurna sistemi uluslararası elektronik proje yönetim sistemidir. Turna yazılımından önce yılda yaklaşık olarak 5 bin proje başvuru yapılıyordu. Tabi bu başvurular elektronik ortamda olmayıp, kuruma şahsen müracaat ile gerçekleşiyordu. Bu süreç yönetimi ise oldukça güç oluyordu. Her sene başvuruların sisteme girişi için personel kiralama yapılıyordu. Bu personel de eldeki verileri manuel olarak sisteme yüklüyordu. Bu da hatalara, emek ve zaman kaybına neden oluyordu.

Turna yazılımı ile yılda 12 bin başvuru elektronik ortamda alınmaya başlandı. Ayrıca sistem ile bir çok istatiski bilgi ve rapor da kolaylıkla takip edilmektedir. Ayrıca Turna sisteminden önce proje başvuruları belirlenen bir heyet ile değerlendirilirken, Turna sistemi ile birlikte rastgele atanan dış uzmanları tarafından değerlendirilir. Ayrıca kurum içerisinde de Turna sistemi belge yönetimi olarak da kullanabiliyor.

AB Eğitim ve Gençlik Programlarının yönetimi ile ilgili bir çok süreç elektronik ortama aktarılmıştır. Böylece yılda 500.000 sayfanın üzerinde kağıt tasarrufu yapılmaktadır. Zaman ve emek kaybı en aza indirilmiştir. İş süreçlerinde yaşanan zorlukların ve problemlerin önüne geçilmiş, yapılan tüm işlemler elektronik ortamda yapıldığı için hesap verilebilirlik ve şeffaflık artmıştır. Turna yazılımı Avrupa’da 17 ülkenin kullanması ayrıca Türkiye’yi yazılım sektöründe Avrupa’nın önde gelen ülkesi yapmıştır.

Turna Projesi Giriş

Turna projesi hizmetine e-devlet sistemine giriş yapılarak faydalanabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey e-devlet şifresine sahip olmaktır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine müracaat ederek 4 TL karşılığında şifrelerini temin edebilirler.

Detaylar İçin Bakınız: Edevlet Şifresi Nasıl Alınır?

Daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümünde Türkiye Ulusal Ajansı başlığı altında bulunan Turna Proje Başvuru Takip Sistemi adresine giriş yapılır. Açılan sayfada bulunan kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Daha sonra karşımıza çıkan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra Turna’da mevcut hesap varsa mevcut hesabım var kısmı tıklanır. Eğer bir hesap yoksa yeni bir hesap oluşturulur.

Paylaş.

Yorum Yap