Türkiye Gov Tr Girişi

Türkiye Gov Tr Girişi

Türkiye Gov Tr Girişi Konu İçeriği : E-devlet sistemi, vatandaşların e-hizmetler aracılığı ile internet ortamından bilgi edinme ve işlem yapma sistemidir. Bu işlemler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-devlet sistemini kullanabilmek için öncelikle bu adrese girilerek kimlik doğrulama yapılması gerekmektedir.

Bu kimlik doğrulama işlemi birkaç şekilde yapılabilmektedir. Bu seçeneklerden birisi de e-devlet TC ile giriş seçeneğidir. Bu seçenekte iki şekilde uygulanabilmektedir. Birincisi TC kimlik kartının sisteme okutulması şeklinde uygulanmaktadır. Bu işlemi uygulamak için kimlik kartının gerekli aparatlar yardımıyla bilgisayara tanıtılması gerekmektedir. Bir ikincisi ise TC vatandaşlık numarası ve kişisel e-devlet şifresinin sisteme girilmesi şeklindedir. Daha çok kullanılan sistem bu olmakla beraber, bunun için kişisel e-devlet şifresine sahip olunması gerekmektedir. Bu şifre PTT şubelerine başvuru yapılarak belli bir ücret karşılığında alınmaktadır. Daha sonrasında kimseyle paylaşmamanızı tavsiye ettiğiniz bu şifre ile birlikte ceza ve vergi sorgulama, SSK sorgulama, borç sorgulama, sgk sorgulama vb. birçok özellikten faydalanabilirsiniz.

Türkiye Gov Tr Girişi E-Devlet

E-devlet TC ile giriş sistemi dışında mobil imza ve elektronik imza gibi seçenekler kullanılarak ta e-devlet sistemi uygulamalarına ulaşılabilmektedir. Elektronik imza seçeneğini kullanmak için kişisel elektronik imza kartına sahip olunması gerekmektedir. Bu kart ilgili firmalara başvuru yapılarak alınabilmektedir. Genelde imza yetkisi olan çalışanlar tarafından tercih edilen bu sistem sayesinde uzaktan belge imzalama yöntemiyle kurumların iş ve işlemleri de çok daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bahsini ettiğimiz diğer bir giriş seçeneği olan mobil imza için de, kullanıcısı olduğumuz GSM operatörlerine başvuru yapılması gerekmektedir fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi e-devlet sistemi giriş seçeneklerinden en çok kullanılanı, TC vatandaşlık numarası ve e-devlet şifresi aracılığıyla yapılanıdır.

E-Devlet Sistemi Girişi Yaparak Tc Sorgulama Yapabilirsiniz

E-devlet sistemiyle yapılan sorgulamalardan birisi olan e-devlet TC sorma linkine de yine www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden, yukarıda anlatmış olduğumuz e-devlet TC giriş sistemini kullanarak ulaşabilirsiniz. Kimi zaman unutkanlık yaparak kimliğimizi yanımıza almadığınız zamanlara rastlamışsınızdır. Böyle bir durumda kimlik bilgilerimize ihtiyaç duyduğunuzda imdadınıza e-devlet sistemi yetişmektedir. Eğer bu tarz bir durumda kalırsanız e-devlet TC kimlik sorgulama linkine girerek istenilen bilgileri doğruladığınızda TC kimlik numaranıza ulaşabilir ya da TC kimlik doğrulaması yapabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap