Tüketici Hakem Heyeti

Tüketici hakem heyeti, illerde ticaret il müdürü, ilçelerde ise kaymakam tarafından görevlendirilen memurun başkanlık edeceği heyete, Tüketicinin ayıplı mal ve ya hizmet alması durumunda firma ile sorunun çözemediğinde Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu uyuşmazlıkları çözebilmek için il ve ilçe merkezlerinde en az bir tüketici hakem heyeti oluşturmakla görevlidir.

Tüketici Hakem Heyeti E-Devlet

Tüketici Hakem Heyeti Kimlerden Oluşur?

Tüketici hakem heyeti, illerde ticaret il müdürü, ilçelerde ise kaymakam tarafından görevlendirilen memurun başkanlık edeceği heyete,

  • Belediye başkanı tarafından görevlendirilen bir üye,
  • Baronun göndereceği bir üye,
  • Satıcının mağdur olduğu firmanın bağlı olduğu odanın göndereceği bir üye,
  • Tüketici heyetlerinin kendi aralarında belirlediği bir üye olmak üzere başkan dâhil beş üyeden meydana gelir. Tüketici hakem heyetinde ayrıca bir de raportör bulunur. Raportör, dosya ve rapor hazırlamak, toplantı gündemini belirlemek, toplantı tutanaklarını tutmak, evrak ve arşiv işlerini yürütmek gibi görevleri mevcuttur. Hakem heyetinde raportörün oy hakkı yoktur.

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur?

Değeri iki bin tlnin altında olan ürün hakkındaki uyuşmazlıklarda ilçe heyetine, üç bin tl altındaki uyuşmazlıklarda ise il tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılması zorunludur. Başvuru yapmak için başvuru dilekçesi ve delil oluşturacak belge ile hakem heyetine başvuru yapılır. Tüketici aynı uyuşmazlık konusunda birden fazla hakem heyetine başvuru yapılamaz. Eğer başvuru yapılırsa diğer karşı taraf lehine derdestlik itiraz hakkı doğar.

Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular ücretsizdir. Tüketici aleyhine sonuçlandığında tebligat ve bilirkişi ücretleri de bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Tüketici hakem heyeti başvurudan itibaren üç ay içerisinde karar verir.

Tüketici hakem heyetinin verdiği karara karşı yargı yolu açıktır. Kişi karara itiraz etmek istediğinde kararın verildiği tarihten itibaren on beş gün içerisinde hakem heyetinin olduğu yerdeki tüketici mahkemelerine başvuruda bulunur. Tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir.

Tüketici Hakem Heyeti Sorgulama

28835 sayılı kanuna göre il ve ilçelerde tüketici heyeti oluşturulması zorunlu olduğu belirtilmiştir. Bu tüketici hakem heyetleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde mevcuttur. Aynı zamanda bakanlık hakem heyetlerinin adreslerine rahatlıkla ulaşabilmeleri için vatandaşlara e-devlet sistemi üzerinden hizmet vermektedir. Tüketici hakem heyeti sorgulaması için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. Sisteme giriş için e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi olmayanlar ve ya unutanlar PTT’den iki tl karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek e-devlet şifresi temin edilebilir. E-devlet şifresi alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girilerek ana sayfada sağ üst köşede bulunan sisteme giriş butonuna tıklayarak e-devlet şifremizi ve tc kimlik numaramızı ilgili yere yazarak kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladığımızda sisteme girişimizi gerçekleştirmiş oluruz. Ana sayfada e-hizmetler sekmesine tıkladığımızda Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı başlığı altındaki tüketici hakem heyeti sekmesine tıklayarak sorgulama işlemine başlayabiliriz. Açılan ekranda il seçini yaparak sorgula butonuna tıkladığımızda o ildeki ve ilçelerdeki hakem heyetine ait bilgilere ulaşabiliriz.

 

Paylaş.

Yorum Yap