TÜİK Göstergeleri ve TÜİK Haber Bülteni

TÜİK Göstergeleri ve TÜİK Haber Bülteni E-DevletKısa adı TÜİK olan, Türkiye İsratistik Kurumu, resmi istatistik programını hazırlamak, Türkiye’nin ekonomi, sosyal, nüfus, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanları ile gerekli görülen farklı alanlardaki istatistiklerini derlemek, değerlendirmek, analiz etmek ve yayımlamak ile görevlidir. Aynı zamanda istatiksel bilgilerin saklanması, kullanıcıya sunulması, bunun için sistemlerin gelişmesi, bu amaç doğrultusunda ulusal ve uluslararası bilgi ağının ve akışının oluşturmak ve koordine etmekle yetkilendirilmiştir.

TÜİK, dış ticaret, nüfus ve demografi, ticaret ve hizmet, sağlık ve sosyal koruma, ulaştırma ve haberleşme, tarım, inşaat, konut gibi konularda istatistik, analiz çalışmaları yapar ve bu konularda yapılan çalışmaların sonuçlarını yayınlar. Aynı zamanda bilim, teknoloji, bilgi toplumu, ekonomi, çevre, enerji, eğitim, kültür, spor, turizm, adalet ve seçim konularında da istatistiki bilgileri yayınlamaktadır.

TÜİK, hazırladığı istatistikler ve gösterleri yukarıda değindiğimiz gibi yayınlamak zorundadır. Elektronik ortamda ücretsiz olarak herkese rahatlıkla bu bilgilere ulaşabilir. TÜİK Haber Bülteni, TÜİK Göstergeleri yayınlarını TÜİK’in resmi internet adresinde ve e-devlet sistesinde görüntülenebilir. TÜİK Haber Bülteni ve Göstergelerine tuik.gov.tr adresinde ve turkiye.gov.tr adresine giriş yapıldıktan sonra TÜİK’in yayınladığı herşeye kolaylıkla ulaşılabilir.

TÜİK Göstergeleri ve TÜİK Haber Bülteni E-DevletE-devlet sistemi, resmi kurum ve kuruluşlar, belediyeler ve özel sektör firmalarının hizmet verdiği elektronik bir platformdur. Burada sistemde var olan kurumlara ulaşılarak, başvuru, iptal, şikayet, sorgulama gibi işlemler yapılabilir. Bu işlemleri yapabilmek için sisteme kimlik doğrulaması yapılması gerekmektedir. Fakar bazı işlemler direkt olarak açık olduğundan şifre ve ya imzaya ihtiyaç duyulmadan hizmetten faydalanabilir.TÜİK haber bülteni, göstergelerini görüntülemek için e-devlet sistemine giriş yapmak yeterli olacaktır. turkiye.gov.tr adresinde e-hizmetler bölümünde Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) başlığı altında bulunan TÜİK Göstergeler sekmesine tıklanıldığı takdirde TÜİK’in yayınladığı göstergelere ulaşılır. Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) başlığı altında bulunan TÜİK Haber Bülteni sekmesine tıklanıldığında en güncel TÜİK verileri görüntülenecektir.

TÜİK’in resmi internet adresinde de aynı bilgilere ulaşılması mümkün. Fakat burada konularına göre istatistikler, temel istatistikler, istatistik göstergeler, konularına göre istatistikler, veritabanları, veri yayınlama takvimi gibi katagoriler oluşturulmuştur.

Ayrıca TÜİK ulusal veri yayınlama takvimi konusunda detaylı bilgi almak için Ulusal Veri Yayınlama Takvimi Açıklandı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap