Tübitak Gezgin

Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından Türkiye’nin ilk yer gözlem uydusu olan Rasat araştırma uydusu üretildi. Türk mühendislerce tasarlanarak geliştirilen ve yeni nesil modüllere sahip olan Rasat Yer Gözlem Uydusu 17 Ağustos 2011 yılında Rusya’dan fırlatıldı. RASAT‘ın fırlatılmasından sonra ‘gezgin’ adı verilen portal hizmete açılarak kamu kuruluşlarından sonra vatandaşların da hizmetine sunulmuştur.

Tübitak Gezgin E-Devlet
RASAT uydusu, Göktürk 2’den daha çözünürlüklü ve daha geniş alanı görüntüleyebilme özelliğine sahip. TÜBİTAK Uzay, RASAT’tan elde edilen görüntülerin internet ortamında herkese açık olabilmesi için ‘GEZGİN’ portalı geliştirildi. Uydudan gelen görüntüler geometrik ve radyometrik düzeltmelerin ardından en güncel haliyle portalda ulaşıma açılıyor. Kamu kuruluşları, üniversiteler, polis teşkilatı, silahlı kuvvetler gibi kurumların yanında vatandaşlar da ücretsiz olarak bu portaldan faydalanabiliyor.

RASAT’tan elde edilen görüntüler haritacılık, afet izleme, çevre, şehircilik ve planlama gibi çalışmalarda da yardımcı oluyor. Daha önceden yabancı uydulardan alınan bu görüntüler RASAT sayesine TÜBİTAK, kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Maden Tetkik ve Arama Kurumu gibi bir çok kurum ve kuruluşa uydu görüntüsü paylaşıyor.

RASAT uydusu 17 Ağustos 2011 tarihinden itibaren görevini başarıyla sürdürüyor. RASAT yerli olarak üretilmesinin yanında başarılarıyla da Türkiye’nin uzay projelerinde mihenk taşı oldu. 7,5 m siyah beyaz, 15 m renkli görüntüleme özelliğine sahip olan RASAT dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor. Ayrıca aldığı bu görüntüleri TÜBİTAK Uzay’ın Ankara’daki yer istasyonuna iletiyor. RASAT’ın çektiği bu görüntüler sayesinde Türkiye’nin iki boyutlu uydu görüntü veri tabanı oluşturuldu. Yeryüzünden 700 m yükseklikte bulunan uydu dünya çevresini 98 dakikada dolanıyor.

Gezgin Portalına Nasıl Giriş Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz gibi RASAT uydusundan alınan görüntüler internet ortamında ücretsiz olarak kamu kurum ve kuruluşlara, özel sektöre ve vatandaşlarımızın hizmetine sunuldu. Gezgin portalına e-devlet sistemi ile ulaşmak mümkün. E-devlet şifresi PTT’den temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş sekmesine tıklanır.

Tübitak Gezgin E-Devlet
Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Aynı zamanda elektronik imza, mobil imza, tc kimlik kartı ve e-devlet sistemine uyumlu internet bankacılığıyla da sisteme giriş yapılabilir. Sisteme kimlik doğrulaması yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümünde Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) başlığı altında bulunan Gezgin Portal Girişi adresine giriş yapılır ve gezgin portalı açılır. Aynı zamanda gezgin.gov.tr adresi açılarak sayfanın sağ üst köşesinde bulunan e-devlet ile giriş sekmesinde e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirken, yeni üye sekmesinde üyelik yaparak gezgin portalına ücretsiz olarak girebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap