TSE Belgesi Zorunlu Mu?

Kısa adı TSE olan Türkiye Standartları Enstitüsü, her türlü madde ve ürünlerin standartlarını belirlemekle görevlidir. TSE belgesi zorunlu mu diye merak ediyorsanız okumaya devam etmenizi önerebiliriz.

TSE, Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren TSE kamu kurumu olup tüzel bir kişiliğe sahiptir. Ayrıca özel hukuk hükümlerine göre yönetilerek TSE markasıyla hizmet vermektedir. Bu marka çeşitli şekillerde gösterilebilir. Fakat kurumun izni ve onayı olmadan kesinlikle kullanılamaz. Aksi taktirde cezai işlem uygulanır. Sadece Türk Standartları Enstitüsü tarafından kabul edilen standartlar Türk standartı olarak kabul edilir.

TSE Belgesi Zorunlu Mu? E-DevletTSE Belgesi Zorunlu Mu?

TSE, Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi demektir. İmalatta Yeterlilik Belgesi olan firmalar ürünleri için başvurudan sonra sözleşme ile TSE markasının kullanımı için firmaya TSE belgesini vermekle yetkilidir. Yine bununla birlikte Kalite Uygunluk Belgesi (TSEK) ve İmalatta Yeterlilik Belgelerini başta olmak üzere toplamda 48 tür belge vermektedir.

TSE Hizmette Yeterlilik Belgesi, Helal Sertifikası, TSE Türk Standartlarına Uygunluk Belgesi gibi diğer 48 belge, alanlarına göre zorunluluk gösterebiliyor. Örneğin güvelik riski olan LPG-CNG ikmal ve dönüşüm istasyonları TSE belgesi almak zorundadır. Daha önce TSE belgesi alması zorunlu olan alanlarda kanunla bu zorunluluk da kalkabiliyor. Bu belgelerin verilme amacı firmaların ürünlerinin Türk standartlarına uygun olduğu, firmanın yasal olduğu gibi bilgilerin anlaşılması için TSE markası verilir.

Aynı zamanda helal sertifikası, örneğin et sektöründe olan firmalar helal sertifikası almak için başvurduklarında ve gerekli incelemelerin sonucunda firmaya helal ürün sertifikası verilir. Böylece o firmadan et alan müşteriler ürünleri İslamı üsullere göre kesildiğini, hazırlandığını kolaylıkla görecektir. Peki TSE belgeli firmaları nasıl öğreneceğiz? Sorunuzun cevabı haberimizde.

TSE Belgeli Firma Sorgulama

TSE belgesi olan firmalar, Türkiye Standartları Enstitüsü veri tabanında kayıt edilerek tüm vatandaşların bilgisine sunulmuştur. Sorgulama için kuruma şahsen müracaat etmek yerine elektronik ortamda bir kaç dakika içerisinde sorgulama yapılabilir.

E-devlet sisteminde hizmet veren Türkiye Standartları Enstitüsü firmaların TSE belgesi olup olmadığını sorgulanmasına imkan sağlıyor. E-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapmadan direkt olarak işlem gerçekleştirilebilir. Öncelikle e-devlet sisteminin internet adresi olan turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Türk Standartarı Enstitüsü başlığı altında bulunan Belgeli Firma Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan sayfada belge tipi seçildikten sonra TS numarası, sektör, ürün grubu, frimadı adı gibi bilgiler ilgili yerlere yazıldıktan sonra sorgula butonuna tıklanır. Açılan sayfada ürüne ait belge durumu gözükecektir.

Paylaş.

Yorum Yap