Transkript Nedir? Transkript Nasıl Alınır?

Liseden mezun olan ve üniversite eğitimlerine geçen gençlerin hayatına yeni bir kavram girer: transkript. Bu yazımızda “Transkript nedir?”, “Transkript ne işe yarar?”, “Transkript nasıl alınır?” gibi transkript hakkında en çok merak edilenleri öğrenebilirsiniz.

Transkript Nedir?

Öğrencilerin programlara kayıt bilgilerini, hangi yıllarda hangi dönemlerde hangi dersleri gördüğünü, bu dersleri geçip geçmediğini, geçtiği derslerden hangi puan aralığını almayı hak ettiğini, not ortalamalarını ve yapılmışsa staj bilgilerini içeren belgelere transkript denir. Transkript belgesi aynı zamanda derslerin isimlerini, içeriklerini, kodlarını, kredi değerlerini vb. bilgileri de içermektedir. Dikey geçiş yapan öğrencilerin ders denkliklerinde önemli bir değere sahip olan transkript belgesi, farklı kurumlar tarafından da talep edilebilir.

Transkript Ne İşe Yarar?

Not dökümü olarak da ifade edilebilen transkript belgesi öğrencilerin ya da mezunların resmi işlemlerini yapmaları ya da ertelemeleri adına önemli bir dayanak olarak yorumlanabilir. Öğrenciler mezun olduğunda ya da eğitimlerine devam ederken; eğitim bursu başvurularında, askerlik tecil işlemlerinde, dikey geçiş sınavından sonra yeni bölümdeki ders programlarının belirlenmesinde, yüksek lisans başvurularında, staj başvuru işlemlerinde ve muafiyet taleplerinde transkript belgesi kurum ve kuruluşlar tarafından talep edilebilir. Transkript belgesinin bir diğer önemi de öğrencilerin mezuniyet bilgilerini barındırmalarıdır. Özellikle iş başvurularında henüz geçici diploma alamayan kişiler onaylı transkript belgeleri ile mezun olduklarını ispatlayabilirler.

Transkript Nasıl Alınır?

Farklı nedenlerle farklı kurum ve kuruluşlar tarafından istenebilen transkript belgesi hem mezunlar hem de öğrenimi devam eden kişiler tarafından; öğrenim görülen üniversitenin veya fakültenin ilgili öğrenci işlerinden alınabilir. Üniversitelerin dijitalleşmesi ile birlikte transkript belgelerini talep öden kişiler, internet üzerinden üniversite hesaplarından transkript belgesi talep edebilirler. Yalnız öğrencilere sunulan kolaylıkların bir sınırı bulunmaktadır. Eğitim alınan üniversitenin yetkilileri tarafından onaylanan, mühürlenip imzalanan transkript belgesi resmi bir nitelik taşır ve kişinin kendisine teslim edilmesi gerekir. Diğer bir deyişle öğrencilerin transkript belgeleri hazır olsa dahi öğrenciden farklı bir kişiye bu belge teslim edilemez.

Ancak her üniversite kendi transkript verme şartlarını kendisi belirler. Yani bir üniversite online olarak transkript belgesi düzenlemese de bir diğeri düzenleyebilir. Bu nedenle transkript nasıl alınır sorusunun yanıtı üniversiteden üniversiteye değişebilir. Transkript almak isteyen öğrencilerin üniversite yetkilileri ile irtibat kurarak bürokratik süreci öğrenmesi gerekir.

Transkript E-Devlet Üzerinden Alınır mı?

E-Devlet hizmetleri gün geçtikçe artıyor. Artık vatandaşlar e-devlet üzerinden kütüphanelere ulaşabiliyor, pasaport durumlarını sorgulayabiliyor, emeklilik zamanlarını öğrenebiliyor, GSS borçlarının olup olmadığı hakkında bilgi edinip vergi borçlarını ödeyebiliyor. Ancak maalesef ki henüz transkript alınması için E-Devlet gerekli hizmetleri sunamıyor. Aslına bakılırsa E-Devlet girişi yapıldığında ve arama çubuğuna “Transkript” yazıldığında iki ayrı hizmet görünüyor: Transkript Sorgulama ve Transkript Doğrulama. Fakat bu hizmetler şimdilik yalnızca Ahmet Yesevi Üniversitesi ve Bayburt Üniversitesi öğrencilerine sunuluyor.

Ahmet Yesevi ve Bayburt Üniversitelerinde eğitim alan ya da bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler E-Devlet girişi yaparak transkript belgelerini sorgulayabiliyor. Transkript e-devlet üzerinden alınacaksa 1 gün içerisinde maksimum 3 tane oluşturulabiliyor ve oluşturulan belgeler “kayıtlı belgelerim” sayfasına iletiliyor. Belge üzerinde bulunan barkod numarası ve kimlik bilgileri kullanılarak transkript doğrulama işlemleri de yapılabiliyor.

Transkript Hesaplama

Transkript belgesi almak istemeyenler ancak transkript hesaplamak isteyenler de online platformlardaki hesaplama araçlarından yararlanabilirler. Genel ya da dönem not ortalamalarını; not sistemi, dönem ders sayısı, ders adı ve kredi değeri gibi değişkenleri girerek genel bir veri elde edebilirler.

Paylaş.

Yorum Yap