Trafik Sorgulamaları

Araç Sorgulama

Adımıza kayıtlı araç olup olmadığını ve ya adımıza kayıtlı araçların sorgulamasını e-devlet sisteminde hizmet veren emniyet genel müdürlüğünden sorgulamasını yapabiliriz. Burada yapılan işlem daha çok bilgi alma amaçlıdır. Detaylı bilgi almak isteyen il ve ya ilçedeki trafik şubeye başvuru yapabilir. E-devlet sisteminden faydalanabilmek için e-devlet şifresi, elektronik imza, mobil imza ve internet bankacılığı yollarından birine sahip olmak gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’den 2 tl karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek kapalı zarfta e-devlet şifresi temin edilebilir. Elektronik imza özel sertifika sağlayıcılardan ücret karşılığında temin edilir. Mobil imza ise GSM operatörlerine başvurularak temin edilir. İnternet bankacılığı ise e-devlet sisteminde olan bankaların internet şubesini kullananlar e-devlet sistemine internet bankacılığı ile giriş yapabilirler.
E-devlet şifresi olanlar turkiye.gov.tr adresine girerek sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklayarak açılan sayfaya e-devlet şifremizi, tc kimlik numaramızı ilgili boşluğa yazarak kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak sisteme girişimizi gerçekleştirebiliriz. Sisteme girişin gerçekleştiğini sağ üst köşede isim ve soy isminizin yazılı olduğunu göreceksiniz. E-hizmetler bölümünde Emniyet Genel Müdürlüğü başlığı altındaki Adıma Tescilli Araç Sorgulama sekmesine tıklayarak adımıza kayıtlı herhangi bir araç olup olmadığını kontrol edebiliriz. Adınıza kayıtlı araç yoksa ekranda adınıza kayıtlı araç yoktur bildirimini görürsünüz. Eğer adınıza kayıtlı araç mevcutsa aracın plakası, cinsi, markası, modeli vb bilgileri kontrol edip detaylı inceleyebilirsiniz.

Plakaya Yazılı Ceza Sorgulama

Trafik Sorgulamaları E-DevletTrafik sorunları ülkemizdeki en büyük sorunlardan bir tanesidir. Yıl içinde yaşanan trafik kazalarına bağlı olarak çok sayıda can kaybı ve yaralanma yaşanmaktadır. Bu sorunlarının önüne geçilmesi için cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Genellikle uygulanan ceza para cezalarıdır.
Kesinleşen para cezaları kusurlunun adresine posta yoluyla bildirilmekteydi. Kusurlu bu durumlarda para cezasını sorgulama, haberdar olma gibi bir durumu yoktu. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak e-devlet sisteminde emniyet genel müdürlüğü de hizmet vermektedir. Bu bağlamda plakaya kesilen cezaları da önceden sorgulayıp haberdar olmamız mümkündür. Bu sorgulama işlemini yapabilmemiz için e-devlet şifresi gerekmektedir. Olanlar elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapabilirler. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’den 2 tl karşılığında nüfus cüzdanı ibraz ederek temin edebilirler. E-devlet şifresi alındıktan sonra turkiye.gov.tr linki arama motoruna yazarak ana sayfada sağ üst köşede bulunan sisteme giriş butonuna basılarak açılan sayfaya tc kimlik numaramızı ve e-devlet şifremizi yazarak kimliğimi şimdi doğrula butonuna basılarak sisteme giriş gerçekleşir. E-hizmetler bölümünde emniyet genel müdürlüğünün alt sekmesinde bulunan araç plakasına yazılı ceza sorgulamaya tıklayarak plakaya yazılmış cezalar hakkında bilgi alınabilir.
Son dönemde plakaya ceza kesilmesine bazı vatandaşlar tepki göstermektedir. Çünkü daha önce hiç geçmedikleri yolda trafikte kusur işlemelerinden dolayı ceza aldıklarını fark etmişlerdir. Daha sonra mağdur sürücüler mahkemeye başvurarak bu cezanın iptalini istemişlerdir.

Ehliyete ve Sürücüye Kesilen Ceza Sorgulama

Trafik sorunlarını azaltabilmek için caydırıcı her önlem alınmaya çalışılmaktadır. Bu önlemlerden bir tanesi de ehliyete ceza puanı uygulamasıdır. Bununla birlikte kara yolları kurallarına uyulmadığı takdirde araç sürücüsüne de ceza kesilmektedir. Bir yıl içinde ehliyetinde 100 ceza puanı olan kişinin ehliyetine iki ay süre için el konularak bir daha silinmemek üzere ehliyet ceza puanları kayıtlıdır.
Sorgulama işlemi için öncelikle e-devlet şifresi gerekmektedir. turkiye.gov.tr adresinde e-hizmetler bölümündeki emniyet genel müdürlüğünün başlığı altındaki sürücü belgesi ve ya şahıslara yazılan ceza sorgulama sekmesine tıklayarak sorgulama işlemi yapılabilir. Son bir yılda kesilen para cezalarına bakılabilir.

Paylaş.

Yorum Yap