TOKİ Taksit Ödemeleri

Kısa adı TOKİ olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Ayrıca konut ve kentleşme sorunlarının çözümünde önemli bir görev üstlenmiştir.

TOKİ Taksit Ödemeleri E-Devlet
Alt gelir ve emekli olan vatandaşlar TOKİ’den kira öder gibi konut sahibi olabiliyor. Başvuru şartlarına sahip olan vatandaşalar başvurularının ardından kura ile evleri belirleniyor. Daha sonra Ziraat Bankası ve ya istenilirse diğer bankalar aracılığı ile sözleşme imzalanarak ödeme planı oluşturulur. Bu ödeme planına göre TOKİ’den ev alan vatandaş ilgili bankaya takisitlerini ödemeye başlar.

TOKİ’den yapılan açıklamaya göre, konut ve ya iş yeri satın alan vatandaşlar taksit ödemelerini e-devlet sistemi ile online olarak takip edebilecek. E-devlet sisteminde sunulan bu hizmet ile projenin adı, vatandaşın sözleşme imzalayarak borçlu olduğu banka, sözleşme tarihi ve tutarı, ödenen taksitlerin tutarı, toplam taksit sayısı ile ödeme planı verilerine kolaylıkla ulaşabilecek. Bunun için yapılması gereken tek şey e-devlet sistemine müracaat etmek.

Taksit Sorgulama

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra TOKİ taksitleri kolaylıkla sorgulanabilir. E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. Elektronik imza ile giriş yapmak isteyenler özel e-imza sağlayacılarına, mobil imza ile giriş yapmak isteyenler GSM operatörlerine başvuru yapması gerekmektedir. E-devlet ile giriş yapmak isteyenler fakat şifresi olmayanlar PTT’ye müracaat ederek 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini temin edebilirler.

TOKİ Taksit Ödemeleri E-Devlet

Şifre ve ya imzalar temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) başlığı altında bulunan Taksit Ödeme Planı Sorgulama sekmesine tıklanır ve kimliğimi şimdi doğrula yazan yere tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Aynı zamanda e-imza, m-imza, internet bankacılığı ve TC kimlik kartı giriş sekmelerinden de giriş yapılabilir. E-devlet sistemine bu şekilde giriş yapıldıktan sonra açılan sayfada taksit ödeme planı gözükecektir.

TOKİ Taksitleri Ne Kadar?

TOKİ, alt ve dar gelirli ailelerin yanında emeklilere de konut müjdesi verdi. Buna göre emekliler de taksitle ev sahibi olabilecek. TOKİ, bir çok il ve ilçelerde toplu konutlar inşaa ederek satışa sunuyor. Her bölgenin ve ilin taksitleri farklılık gösterebiliyor. Örneğin Malatya’da 205 lira ile taksitle konut alınabilirken Mardin’de 283 TL ile konut sahibi olunabiliyor. Yüzde 10, 15, 25 peşinle, 96, 108, 120, 144, 180 gibi aylık tasitlerle ödeme planı oluşturuluyor. TOKİ’den ev sahibi olunmak için öncelikle TOKİ’ye müracaat edilmesi gerekmektedir.

TOKİ’ye başvuru şartları:

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

*Projenin bulunduğu il ve ya ilçede en az 1 yıl ikamet ediyor olmak ve ya nüfusa kayıtlı olmak,

*TOKİ’den konut ve ya kredi almamış olmak,

*Kişinin kendisinin, eşinin ve ya çocuğunun gayrimenkulü olmaması,

*Aylık geliri net 2600 TL’yi geçmemek.

Paylaş.

Yorum Yap