TEOG Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

TEOG Sonuçları için MEB beklenen açıklamayı yaptı. 1 Milyon 190 Bin 826 ortaokul 8.sınıf öğrencisinin katıldığı TEOG sonuçları 3 Ocak 2017 Salı günü açıklandı. MEB tarafından ortaokul 8.sınıf öğrencilerine yönelik olarak yapılan TEOG sınavının ilk gün oturum 23 Kasım’da yapıldı. 24 Kasım’da ise TEOG ikinci gün oturumu gerçekleştirildi. Öğrenciler ilk gün Türkçe , Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, ikinci gün ise Fen Bilimleri, TC İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil sınavlarına girdiler. Öğrenciler her sınav için 40 dakika süre verildi. Sınav oturumları ise 09.00, 10:10 ve 11:20’de yapıldı. TEOG ikinci dönem sınavları ise 26 Nisan-27 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilecek. MEB’in yeni hayata geçirdiği uygulama olan mazeret sınavları ise 20 Mayıs- 21 Mayıs 2017 tarihinde yapılacak.

 

TEOG Sınav Sonucunu Nereden Öğrenilir?TEOG Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? E-Okul

Öğrenciler ve veliler TEOG sonuçlarını nereden öğreneceklerini merak konusu oldu. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sınavının sonuçlarını e-okul veli bilgilendirme sistemiyle görüntülenebileceğini açıkladı. E-okul sistemine MEB’in internet adresinden ve e-devlet sisteminden kolaylıkla ulaşılabilir. E-devlet sisteminden ulaşmak isteyen vatandaşların öncelikle e-devlet şifresi olması gerekiyor. Şifresi olmayan ve ya unutanlar PTT’ye başvurarak 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilirler. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş gerçekleştirilir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Milli Eğitim Bakanlığı başlığı altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi sekmesine tıklanır. Öğrencinin e-okul kaydında herhangi bir problem yoksa bu sistem bizi e-okul sistemine yönlendirecek. Açılan e-okul sisteminde TEOG sınav sonucu görüntülenebilir.

 

TEOG Puanı Nasıl Hesaplanır?

Öğrencilerin 6,7, ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8.sınıf ağırlaştırılmış ortak sınav puanı toplanarak çıkan sonuç ikiye bölünür. Elde edilen puan yerleştirmeye esas puan olarak belirlenir ve 500 tam puan üzerinden değerlendirilir. Öğrenci bu puan ile liseye yerleşir. Yıl sonu başarı puanı tüm dersler için, bir dersin haftalık ders saati ile o dersin ağırlıklı yıl sonu puanının çarpılarak o sınıfın haftalık ders saatine bölünmesi ile elde edilen puandır. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılarak değerlendirilir. Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı ise ortak sınavlarda alınan puanlar kendi ağırlık katsayıları ile çarpılırlar. Çarpımların toplamından elde edilen değer derslerin katsayılarının toplamına bölünmesi ile hesaplanır. Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı 700 tam puan üzerinden değerlendirilir.

Paylaş.

Yorum Yap