Teğmen Maaşları Ne Kadardır? Nasıl Teğmen Olunur?

Askerlik günümüzde en çok tercih edilen mesleklerden biri olmayı sürdürüyor. Askerlik mesleğinin tarihi köklerinin bulunması, askerlik mesleğinin sunduğu prestij ve asker maaşları ile sosyal olanaklarının iyiliği birçok gencin teğmen olmak istemesine yol açar.

Bu yazımızda gelecekte subay olmak isteyen ve bu amacına ulaşmak için teğmen olmak için gereken şartlar hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere detaylı bilgi aktaracağız ve aynı zamanda teğmen maaşları hakkında da önemli bilgiler sunacağız.

Teğmenlik Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan; asteğmen ile üsteğmen arasında mevkiiye sahip olan teğmenler, takım komutanlığı yapan subaylar olarak betimlenebilir. Teğmen takımlarının sayısı koşullara ve ihtiyaçlara göre değişebilmekle birlikte genellikle 50 kişiden oluşur. Herhangi bir aksilikle karşılaşılmadığı takdirde 3 yıl görev yapan teğmenler, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi mezunu olduklarında bu süre 1 yıla düşer; akabinde terfi alırlar ve rütbeleri üsteğmenliğe yükselir.

Teğmenler TSK bünyesinde subay sınıfında görev yaparlar. Askeri tecrübeleri arttıkça subaylık sınıflarında yükselme şansları bulunan teğmenlerin apoletlerinde tek bir yıldız olur. Sorumluluklarında bulunan takımların sorunsuz bir şekilde görevlerini yerine getirmelerinden sorumlu olan teğmenler görev sürelerini doldurdukları takdirde üsteğmen olarak askeriyedeki kariyerlerine devam ederler.

Nasıl Teğmen Olunur?

Teğmen olmak isteyen kişilerin teğmen olmak için gerekli şartlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Teğmen olmak için ön koşul asteğmen olabilmekten geçer. Askerde asteğmen olarak göreve başlayan askerler son dönemlerinde teğmen olabilir ve bu şekilde askeriyedeki kariyerlerine devam eder.

Asteğmen Olmak İçin Şartlar

Asteğmen olmak için askerden sonra asteğmen olarak kalınması gerekebilir. Bunun için Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ya da Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan subay alımlarının takip edilmesi gerekir. Başvuruları yapan ve uygun görülen teğmen adayları sınava davet edilir. Sağlık kontrolleri ve sınavlar başarılı bir şekilde tamamlandığı takdirde 9 aylık eğitim süreci başlar. Eğitim süreci de başarıyla tamamlandıktan sonra asteğmen olabilmek için gereken şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Minimum 4 senelik lisans programlarını bitirmek.
 • Lisans mezunları için 27 yaşını, yüksek lisans mezunları için ise 32 yaşını henüz doldurmamış olmak.
 • Silahlı görev yapmak ya da silah taşımak için engeli bulunmamak.
 • Taksirli suçlar hariç 1 seneden fazla hapis cezasına mahkum olmamak.
 • Sağlık için gerekli kriterleri karşılamak.
 • Daha önceki süreçte kamu kuruluşlarından ahlaki nedenlerle ya da disiplinsizlik nedeniyle ayrılmamış olmak.
 • Uyuşturucu madde veya alkol bağımlılığı tedavisi görmemiş ya da görmüyor olmak.
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmamak.
 • Gerekli güvenlik soruşturmalarından ve arşiv taramalarından geçebilmek.
 • Siyasi parti üyeliği bulunmamak.
 • Sağlık problemleri yaşanılmadığı takdirde askeri bir okuldan ayrılmamış veyahut çıkarılmamış olmak.

Teğmen Maaşları Ne Kadar?

4 yıllık üniversite mezunu olan ve göreve henüz yeni başlayan asteğmen maaşları 2019 yılında ortalama olarak 5750 TL olarak açıklanır. Asteğmenlikten yükselen ve teğmen olarak görev yapan askeri personellerin maaşı ise ortalama olarak 6100 TL’dir. Genel olarak 3 sene teğmen olarak görev yapan ve üsteğmenliğe yükselenlerin maaşları ise 6200 TL’dir.

“Teğmen maaşları, teğmen görevlerinin önemi düşünüldüğünde yeterli midir?” sorusu herkesin aklında. Birçok çevre tarafından teğmen maaşları görevin yüklediği sorumluluklar düşünüldüğünde az bulunuyor. Ancak teğmen maaşlarına görev tazminatlarının, görev bölgelerine göre belirlenen ek ücretlerin de eklendiği bilinir.

Paylaş.

Yorum Yap