Tarsim Sigortası

Kısa dı Tarsim olan Tarım Sigortaları Havuzu, ülkemizde tarım sektörününde riskleri teminat altına almak için 2005 yılında 5363 sayılı kanunla oluşturulmuştur. Bu havuzun amacı, riskler için yapılacak sözleşmelerde standartın sağlanması, riskin taransferi için uygun ortam oluşturulması, tazminatın tek merkezden ödenmesi, tarım sigortalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır.

Tarsim Sigortası E-DevletSigorta şirketleri bu havuzda eşit hisse sahibi olarak , havuz adına sigorta sözleşmelerini poliçe üzerinden yapar ve prim riskini havuza devreder. Devlet bu sözleşmede münhasır olarak çiftçi adına sigorta primine destek sağlar. Bu devlet desteği her yıl için, ürün, bölge ve işletme büyüklüğüne göre farklılık göstererek Bakanlar Kurulu tarafında belirlenir. Tarsim, bitkisel ürün, sera, arıcılık, su ürünleri hayat sigortası, büyükbaş hayvan hayat sigortası, küçükbaş hayvan hayat sigortası, kümes hayvanları hayat sigortası ile toplamda 7 alanda sigorta ile vatandaşlara hizmet sunmaktadır.

Tarsim Poliçesi Nasıl Yapılır?

Poliçe düzenlenmeden önce, tarsim.gov.tr adresinde Online Prim Hesabı bölümünde tahmini poliçe primlerinizi hesaplayabilirsiniz. Yukarıda değindiğimiz gibi Tarsim 7 farklı alanda sigorta düzenlemektedir. Sigortalar farklı kurumlara bağlı olduğu için poliçe düzenlemek için o kuruma müracaat edilmesi gerekmektedir. Örneğin Bitkisel Ürün sigortası poliçesi başvurusu yapmak isteyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlükleri’nden Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS)’ne kaydının yaptırmalı varsa tekrar güncelleme yapmalıdır. Ayrıca Sera poliçesi için, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlükleri’nden Çiftçi Kayıt Sistemi ve Kontrollü Örtü Altı Kayıt Sistemi’ne, Aktif Arılı Kovanlarınız için yine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlükleri’nden Veteriner Bilgi Sistemi’ne (TÜRKVET’e) ve Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS’ye), Su Ürünleri ve Kümes Hayvanları için de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl veya İlçe Müdürlükleri’ne sadece kayıt yaptırılır. Bu yerlere kayıt yapıldıktan sonra yetkili sigorta acentesine müracaat ederek poliçe düzenlenir.

Devlet destekli tarım sigortasında poliçe ile ilgili bilgilerinizi değiştirmek isterseniz poliçe satın aldığınız acenteye müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Uygun görüldükten sonra değiştirilmesi gereken bilgiler kayıt edilecektir. Devlet destekli tarım sigortalarının primleri peşin ve ya taksitli olarak ödenebilir. Peşin ödemede toplam tutarın üzerinden % 5 indirim uygulanır.Ayrıca bitkisel ürün sigortasının % 25’i peşin alınır ve geri kalan tutar taksitlendirilerek en geç poliçe bitim tarihinden 1 ay sonrasına kadar tahsil edilir. Sera sigortasının da % 25’i peşin alınır kalanı 1 Ağustos – 31 Aralık tarihlerinde tanzim eden poliçe ise Mayıs ayı sonuna kadar, 1 Ocak – 31 Temmuz tarihleri arasında tanzim edilen poliçe ise Kasım ayı sonuna kadar tahsil edilir. Diğer sigorta primleri ise toplam primin % 25’i peşin alınır kalan tutar ise 5 taksit olarak tahsil edilir.

Tarsim Sigortası E-DevletTarsim Poliçe Sorgulama

Poliçe yapıldıktan sonra poliçe numaranızı, poliçenin branş bilgilerini, poliçenin başlangıç ve bitiş tarihlerini öğrenmek için kuruma müracaat etmenize gerek yok. Cep telefonuzdan göndereceğiniz kısa mesajla ve ya e-devlet sistemi ile bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Poliçenizi kısa mesaj ile sorgulamak isterseniz; BILGI (Boşluk) TC (Boşluk) TC Kimlik No veya BILGI (Boşluk) VKN (Boşluk) Vergi Kimlik Numarası yazarak, 0 532 754 0 808 SMS Bilgi Hattına gönderebilirsiniz. Sigorta ve prim bedelini öğrenmek isterseniz; POLICE (boşluk) Poliçe Numarası yazarak, 0 532 754 0 808 SMS Bilgi Hattına gönderebilirsiniz.

E-devlet sistemi ile sorgulamak için e-devlet şifreleri olmayanlar öncelikle PTT şubelerine müracaat ederek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Tarım Sigortaları Havuzu başlığı altında bulunan Poliçe Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Poliçe sorgulamak için tanzim tarihi seçilir ve Tarsim’e kayıtlı poliçenin sorgulaması yapılır.

 

Paylaş.

Yorum Yap