Tapum Var Mı? Tapu Bilgileri Sorgulama

Tapu Bilgileri

Tapu Bilgileri Nasıl Alınır? Tapu, bir taşınmazın kime ait olduğunu gösteren belgedir. Arazinin ve ya arazi üzerine yapılmış binanın malikini gösteren tapu sicil müdürülüklerince verilen ve aksi kanıtlanmadıkça geçerli olan belgelerdir. Türkiye’de arsa ve bina işlemlerinin kaydını tapu ve kadastro müdürlükleri, belediyeler ve belediyenin olmadığı yerde bayındırlık müdürlükleri tarafından yerine getirilmektedir. Her türlü taşınmaz yani arsa ve binanın tescil işlemleri yapılarak o taşınmazlar kayıt altına alınmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, taşınmaz mallara ait her türlü tescil, kayıt yenileme, kadastro, tapu sicilleri, kadastral topografik harita düzenlemek, uygulamak ve kayıt altına almakla görevlidir.

Tapum Var Mı? Tapu Bilgileri Sorgulama E-DevletTapu Nasıl Alınır?

Tapu alım- satım işlemleri Tapu ve Kadastro Müdürlükleri tarafından yapılır. Alım satım işlemini yapmak için müdürlüklere müracaat edilir. İlk etapta Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi ile birlikte online randevu alınır. Randevu alma sırasında nüfus cüzdanı ve Tapu Senedi Belgesi yanınızda olmalı. Ayrıca randevuya geç kalınılmamalıdır. Eğer 3 kez herhangi bir sebepten dolayı randevuya gelinmezse 1 yıl içerisinde yeniden bir randevu verilmez. Hem gerçek hem de tüzel kişiler bir gün içerisinde bir kez randevu alabilir.

Randevu alındıktan sonra tapu satacak kişi; tapunu aslı ve ya fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, temsil belgesi ve 1 adet fotoğraf ile müracaat eder. Tapu alacak kişi de nüfus cüzdanı fotokopisi, temsil belgesi, dask ve 2 adet fotoğraf ile başvuru yapar.

Başvuru için belgeler hazırlandıktan sonra Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine müracaat edilir. Önce ön başvuru odasına, başvuru için gerekli belgeler teslim edilir. Burada müracaat eden kişiye başvuru istem belgesi verilir. Bu belgenin sağ üst köşesinde bulunan başvuru numarası ile işlemler takip edilir. Gerekli incelemelerden sonra telefona bilgi mesajı gelecektir. B mesajdan sonra başvuru istem belgesindeki numara ile bankaya harç yatırılır. Para yatırıldıktan sonra Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne tekrar gelinir. Nüfus kimliği ve harç dekontu ilgili memura verilir. Tüm işlemler bittikten sonra başvuran kişi Akit Odası’na imza için çağrılır. İlgili memur kişinin haklarını okur ve tapu imzalanır. Daha sonra kişiye taşınmazının tapu belgesi verilir.

Tapu Bilgilerini Nasıl Öğrenirim?

Tapu bilgilerinizi öğrenmek isterseniz, Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’ne dilekçe ile müracaat edilir. Fakat e-devlet sistemi ile müdürlüğe gitmek yerine online olarak ve bir kaç adımda gerçekleştirilmesi de mümkün. Öncelikle e-devlet sisteminde işlem yapılabilmesi için PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir. Daha sonra internet arama motoruna turkiye.gov.tr adresi yazılır. Ana sayfada bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır ve açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır.

Tapum Var Mı? Tapu Bilgileri Sorgulama E-Devlet
Sisteme giriş yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümünde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Tapu Bilgileri Sorgulama sekmesine tıklanır. Bu hizmet ile Tapu Sicil Müdürlüklerinde TC kimlik numarası ile kayıt altına alınan taşınmazların bilgilerine ulaşılabilir.

Paylaş.

Yorum Yap