Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu harcı nedir?

Tapu, bir taşınmazın kime ait olduğunu gösteren belgedir. Bu tapu belgesine sahip olmak için Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’ne başvuru yapılır. Başvuru yaparken tapu, kadastro harcı ve döner sermaya ödemeleri yapılır. Bu tapu harçları hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilir. Tapu harcı bedelinin belirlenebilmesi için öncelikle taşınmazın tapudaki satış bedeli belirlenir. Eğer konut kredisi ile alınıyorsa, konut kredisi miktarı üzerinden hesaplanır. Bununla birlikte nakit alım gerçekleşecek ise emlak vergisi değerinden beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir? E-Devlet

2016 yılında gerçekleştirilen gayrımenkul alım-satım işlemlerinde tapu harç bedeli, hem alıcıdan hem de satıcıdan tahsil edilmek üzere gayrimenkul değerinin % 2’si olarak belirlendi. Örneğin 240 bin TLdevir bedeli olan bir taşınmazın alıcıdan 4.800 TL, satıcıdan 4.800 TL olmak üzere toplamda 9.600 TL tahsil edilir.

Kadastro harcı, taşınmaz malların yasal ve atanmış mirasçıların arasında yapılacak taksimde taşınmazın toplam değerin binde 22.77 oranında alınan harçtır. Kadastrolamanın her işleminde farklı farklı oranlar söz konusu. Örneğin Tapu ve kadastro işlemlerinde nispi harçların en azı 17.80 TL’dir.

Peki bu döner tapu, kadastro harcı ve döner sermaye ödemeleri nasıl yapılacak? Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan, internetten ödeme yönetemi var? Ağustos 2015 tarihinde yayınlanan protokole göre tapu, kadastro ve döner sermaye ödemeleri e-tahsilat uygulması ile kolaylıkla ödenebilir hale geldi. E-tahsilat uygulmasıyla tapu işlemlerde tahsil edilecek harçların ödemesi internet, sanal POS, telefon bankacılığı gibi yöntemlerle rahatlıkla ödenecek.

 

E-Tahsilat İle Tapu Harcı Ödeme

Yukarıda değindiğimiz gibi e-tahsilat ile tapu, kadastro ve döner sermaye ödemeleri yapılabilir. İnternet ortamında, kuruma gitmek yerine bir kaç adımda harç ödemeleri sorgulanabilir ve ödemesi yapılabilir. Bu ödeme işlemi için e-devlet sisteminde alt yapı oluşturuldu. E-devlet sistemine giriş yaparak e-tahsilat numarası ile ödeme gerçekleştirilir.

E-devlet sistemine kimlik doğrulaması yapmadan yani e-devlet şifresine ihtiyaç duymadan işlem gerçekleştirilir. Öncelikle internette turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümü açılır ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme sekmesine tıklanır. Açılan sayfada ilgili yere e-tahsilat seri numarası yazılarak sorgulama gerçekleştirilir.

Paylaş.

Yorum Yap