Tapu Harcı Nasıl Ödenir?

Tapu Harcı Nasıl Ödenir? sorusunu yanıtlamadan önce “Tapu Harcı Nedir?” sorunu kısaca yanıtlamak istiyoruz.

Gayrimenkul alım satımı söz konusu olduğunda, hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmesi gereken ve taşınmaz malın satış bedelinin binde 20’si olarak belirlenen tapu harcı; tapu işlemlerinin tamamlanması adına zorunlu olarak ödenmesi gereken bir bedeldir.

Tapu harcı ödeme işlemleri tamamlanmadığı takdirde gayrimenkullerin alım ve satım işlemleri yapılamaz. Tapu harcı ödeme kanallarına başvuran taraflar, satış bedeli üzerinden belirlenen tutarlardaki ödemeleri yaparak tapu harcı ödeme işlemlerini tamamlarlar.

Tapu harcı ödeme için farklı kanallar kullanılabilir. Alım satım işleminin yapılacağı ilde bulunan vergi dairelerine giderek Tapu Müdürlüğünden iletilen 12 ya da 13 haneli tahsilat numarası yetkiliye verilerek ödeme nakit olarak gerçekleştirilebilir.

Tapu harcı ödeme için kullanılabilecek diğer bir yöntem ise anlaşmalı bankalar üzerinden işlemlerin yapılmasıdır. Ancak tapu harcı ödeme için teknolojinin gelişmesiyle birlikte en çok online kanallar kullanılmaya başlanmıştır. Tapu harcı sorgulama ve tapu harcı ödeme işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilir.

Tapu harcı sorgulama işlemleri yapmak isteyen kişiler E-Devlet platformundan ödemeleri gereken harç miktarını sorgulayabilirler. E-Devlet girişi yapıldıktan ve “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü” hizmet detaylarına girildikten sonra “Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme” linkine tıklandığında ekrana boş bir alan gelir. Tapu müdürlüğünden alınan tahsilat numarası bu alana girilip “Sorgula” butonuna tıklanarak işlem yapılabilir.

Tapu harcı ödeme ve sorgulama için kullanılacak diğer bir platform ise Gelir İdaresi Başkanlığı – Tapu ve Kadastro Harcı Sorgulama ve Ödeme Ekranı ‘dır. Bu linkten giriş yapıldığında T.C kimlik numarasının ya da vergi kimlik numarasının girilmesi ve yine 12-13 haneli numaranın yazılması gerekir. Sonrasında işlemler hızlı bir şekilde gerçekleştirilerek tapu harcı ödeme gerekliliği yerine getirilir.

Tapu Harcı Ödeme Yöntemleri

Gayrimenkul satışı sırasında alıcı ve satıcı taraflara zaman kazandırmak, işlem hızını arttırmak ve kolaylık sunmak için tapu harcı ödeme yöntemleri çeşitliliği arttırılmıştır. İsteyenler vergi dairelerine ve anlaşmalı bankalara giderek işlemlerini yapabilirler. Ancak online ödeme kanalları da tapu harcı ödeme sürecinde kullanılabilir.

E-Devlet üzerinden şifre girilerek ya da şifre girilmeden tapu harcı sorgulaması yapılıp döner Sermaye ödemeleri gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde yukarıda verilen linkten Tapu ve Kadastro Harcı Sorgulama ve Ödeme Ekranı açılarak tapu harcı ödemeleri tamamlanabilir. Online kanallardan ödeme yapılarak tapu dairesindeki işlemler çok daha hızlı ve efektif bir şekilde yerine getirilebilir. Vatandaşlara işlem kolaylığı sağlayan bu uygulamalar arttıkça hem memurların hem banka çalışanlarının hem de işlem yapmak isteyen tarafların konforları arttırılmaktadır.

Tapu Harcı Nasıl Ödenir? E-Devlet

Online kanaldan tapu harcı ödeme yapmak isteyen kişilerin “E-Tahsilat ile Tapu Harcı Ödeme” seçeneklerine yoğunlaşmaları gerekir. Herhangi bir şifre girme gereksinimi olmayan yapılabilen sorgulama ve ödeme işlemleri saniyeler içerisinde tamamlanabilir.

E-Tahsilat ile tapu harcı ödeme yapabilmek için birkaç basit adımın takip edilmesi yeterlidir. Eğer taraflar E-Devlet üzerinden giriş yapacaklarla ve tapu harcı ödeme işlemlerini tamamlayacaklarsa kimlik doğrulama yapmaları gerekmez. Aynı şekilde şifre gereksinimi öne sürülmeyen Tapu Kadastro Harcı Ödeme Ekranı’ndan da sadece tapu dairesinden verilen 12-13 haneli e-tahsilat seri numarasını ve TC kimlik ya da vergi numarasını girerek işlemlerini tamamlayabilirler.

 

Paylaş.

Yorum Yap