Takasbank Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Nedir? Takasbank, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bünyesinde gerçekleşen pay, borçlanma araçları, yurtdışı sermaye piyasası araçları, kıymetli madenler ile ilgili işlemlerin nakit ve kıymet takasının gerçekleştirildiği kurumdur. Kısaca Takasbank, finans piyasalarında yatırım yapanların paralarının güvenliğini sağlamakla görevli kurumdur. Para ve sermaye piyasasında bir köprü görevi görmektedir. Böylece yatırımcılar güvele yatırımlarını gerçekleştirebilmektedir.

Takasbank, sadece saklama ve takas işlemlerini değil aynı zamanda bankalar gibi faaliyetleri de bulunmaktadır. Takasbank, 2003 yılından itibaren ‘Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile bireysel emeklilik hizmeti vermektedir. Bireysel emeklilik şirketlerine saklayıcı sıfatıyla hizmet vermekte, aynı zamanda katılımcıların fon paylarını, katılımcıların izleyeceği şekilde takip etmekte ve bunu katılımcı ile paylaşmakta. Katılımcılar, e-devlet sistemini kullanarak fonlarını kolaylıkla takip edebilir. Birazdan e-devlet sistemine nasıl giriş yapılacağını anlatacağız. Ama önce bireysel emeklilik sistemi hakkında kısaca bilgi verelim.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, katılımcılar birimkiler yaparak geleceklerini garanti altına aldıkları bir sistemdir. Bireysel emeklilik sistemi ile emeklilik döneminde ek gelir sağlamayı hedefleyen bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısıdır. 18 yaşından büyük herkes bu sisteme katılabilir. Ayrıca herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma şartı aranmamaktadır. Yapılan son düzenlemeyle birlikte bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale geldi. Böylece 45 yaşını doldurmamış, sosyal güvenlikte 4a ve 4c’ye göre yani SSK ve emekli sandığına tabi olanlar için emeklilik sözleşmesi ile zorunlu emeklilik planına dahil oldular.

Takasbank Bireysel Emeklilik E-Devlet

Çalışanlar emeklilik sözleşmeleri ile zorunlu bireysel emeklilik sistemine tabi olacaklar. Ayrıca bir başvuru yapmaları gerekmeyecek. Bakanlar Kurulunun kararına göre en fazla % 3 en az %1 maaştan kesinti yapılır. Yani asgari ücretli çalışandan 53 TL, olacak. En fazla kesinti tutarı ise 399 TL olacak.

Çalışan zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılma hakkına sahiptir. Sisteme dahil olduktan sonra iki ay içerisinde sözleşmeden cayabilir. Emeklilik şirketine yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir. Çalışan sistemde kalırsa % 25 devlet katkısı yapılacak. Ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL katkı sağlanacak.

Bireysel Emeklilik Takibi

Yukarıda değindiğimiz üzere Takasbank’ın verdiği bireysel emeklilik hizmeti ile katılımcıların fonları takip edilir ve katılımcıya bilgi verilir. Bireysel emeklilik sistemi ile katılımcıların hesapları Takasbank’ta açılır, fon oluşturulur, katılımcı devlet katkısı ve takibi yapılır.

Bireysel emeklilik sistemine katılanlar, e-devlet sistemine giriş yaparak fonlarını rahatlıkla takip edebilir. Bunun için yapılması gereken tek şey, PTT şubelerine müracaat ederek 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin etmektir. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklandıktan sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yap butonuna tıklanır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Takasbank başlığı altında bulunan Bireysel Emeklilik İşlemleri sekmesine tıklanır. Açılan uygulamala katılımcı hesap hareketlerini kontrol edebilir.

Paylaş.

Yorum Yap