Takasbank Bilgilendirme Sistemi

Takasbank Bilgilendirme Sistemi

Takasbank bilgilendirme sistemi ile bireysel emeklilik sisteminin katılımcıları emeklilik yatırım fonları ile hesaplarına yatırılan devlet katkısı, fon, adet ve tutar bilgileri kontrol ve takip edilebilir. Takasbank bireysel emeklilik sistemi ile, katılımcıların fonlarını güvence altına alınarak hesaplarındaki hareketliliği de kontrol ederek katılımcıyla bu bilgileri paylaşmaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi, 4a ve 4c sigorta kolları yani SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı olan sigortalılar için zorunlu bir sigortalılık durumu haline geldi. Bireysel emeklilik sisteminin amacı, emekli olduktan sonra emekliye ikinci bir maaş imkanı sağlamaktır. Çalışanın maaşından % 3’ü geçmeyecek v % 1’den az olmayacak şekilde bir kesinti yapılır. Yani asgari ücretli olarak çalışan bir bireysel emeklilik sistemi katılımcısından aylık 53 TL kesinti yapılır.

Takasbank Bilgilendirme Sistemi E-Devlet

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine katılacaklar 45 yaşını doldurmamış ve 4a, 4c sigortasına bağlı olarak çalışılması gerekmektedir. Çalışan, emeklilik sözleşmesi ile zorunlu bireysel emeklilik sistemine tabi olur, ayrıca bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Her ne kadar zorunlu bir sistem olsa da çalışan sisteme katıldıktan iki ay içerisinde cayma hakkına sahiptir. Sigorta şirketine yazılı bir dilekçe ile iptal başvurusu yapabilir.

Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı da yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sistemine tabi olarak asgari ücretli çalışandan her ay 53 TL kesinti yapılır. Yılda toplam 640 TL kesinti yapılır. Ayrıca bir kereye mahsus olarak 1000 TL, her ay % 25 ten toplam 160 devlet desteği ile yıl sonunda toplam 1800 TL ile yaklaşık 3 kat kazandırılacak. Ayrıca her ay maaşından 100 TL kesinti yapılarak bireysel emeklilik fonuna yatırılan çalışandan yılda 1200 TL kesinti yapılır, sisteme ilk girişte 1000 TL devlet desteği yapılır, toplamda 300 TL devlet desteği yapılır. Yıl sonunda ise toplam birikim 2 bin 500 TL olur.

200 TL maaşından kesinti yapılan çalışanın yılda maaşından 2 bin 400 TL kesinti yapılır. Sisteme girişte 1000 TL devlet desteği, toplamda 600 TL devlet desteği yapılır. Böylece yıl sonunda 4 bin lira birikmiş olur. Bununla birlikte maaşından 300 TL kesinti yapılan çalışandan yıllık toplam 3 bin 600 TL kesinti yapılır, sisteme ilk girişte 1000 TL devlet desteği sağlanır, toplamda 900 TL devlet desteği ile yıl sonunda birikim 5 bin 500 TL olur.

Tüm bu hesap hareketlerini Takasbank Bilgilendirme Sistemi ile takip edilebilir. E-devlet sistemi ile bu bilgilendirme sistemine giriş yapılır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye müracaat ederek 2 TL karşılığında ve TC kimliğiyle e-devlet şifresini temin edebilirler. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümü açılarak Takasbank başlığı altında bulunan Takasbank Bilgilendirme Sistemi sekmesine tıklanır. Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır.

Ayrıca Takasbank bünyesinde bulunan bireysel emeklilik sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz Takasbank Bireysel Emeklilik makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap