Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgula

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama Konusu Hakkında: Trafik kazaları ne yazık ki %80 oranında insan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Alkollü araç kullanma, trafik ışıklarını ve levhalarını dikkate almama, hız limitine uymama vb. kural dışı hareketler yüzünden ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Gelişmiş ülkelerde uzun yıllardır ehliyet ceza puanı uygulamasının örneklerine rastlanmaktadır. Son yıllarda gelişmekte olan ülkeler arasında sağlam bir yere sahip olan ülkemiz de sürücü belgesi ceza puanı uygulamasına geçiş yapmıştır.

Bu ceza puanları, elbette ki para cezaları kaldırılarak işe koşulmamıştır. Para cezaları, özellikle ciddi hata unsuru olan konularda kat be kat arttırılmakta; bunun üzerine bir de sürücü belgesi ceza puanı uygulaması eklenmektedir. Peki, nedir sürücü belgesi ceza puanı?

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama E-Devlet

Ceza Puanı Uygulaması

Sürücü belgesi ceza puanı, trafik kurallarına, işaret ve işaretçilerine uyulmadığı takdirde kanunun belirlediği ölçülerde bir ceza puanı uygulanması işlemidir. Bu ceza puanları, sürücü belgelerinin veri tabanına işlenmekte ve tüm trafik personelleri ve belge kullanıcılarınca görülebilmektedir. Uygulama neticesinde 1 yıl içerisinde 100 ceza puanına ulaşıldığında sürücü belgesine polis tarafından 2 ay boyunca el konulmaktadır. Ayrıca bu ceza puanı silinmemekte ve sürücü belgesinin kötü bir sicili olmaktadır. Tüm bu saydıklarımız dolayısıyla devletin ilgili kurumları sürücü belgesi ceza puanı sorgulama motoru adı altında vatandaşları bilgilendirici bir sistem kullanılmasına olanak tanımaktadır. Böylece sürücü belgenizdeki ceza puanlarını sürekli olarak takip altında tutabilmekte ve daha dikkatli davranabilmektesiniz.

Elbette ki bu durum, sürücülerin daha dikkatli olması için de katkı vermektedir. Bu katkı sayesinde trafik kazaları ve insan ölümleri azalmaktadır. İnsanların aklına takılan soruya gelecek olursak sürücü belgesi ceza puanı sorgulama motoruna nasıl ulaşılacağı sorunuyla karşılaşırız. Bunun için dilerseniz ülkemiz resmi web sitesi “turkiye.gov.tr” adresini, dilerseniz de Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web adresini kullanabilirsiniz. İşleri kolaylaştırmak için arama motorlarından birine “sürücü belgesi ceza puanı sorgulama” yazıp “turkiye.gov.tr” adresinin ilgili bölümüne direk giriş yapabilirsiniz. Bu işlem esnasında öncelikle “turkiye.gov.tr” adresinin sistemine girebilmek için e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Sisteme girdikten sonra ise sadece kişisel bilgileriniz ve sürücü belgesi numaranız ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İçin Tıklayınız.

Paylaş.

Yorum Yap