Subay Olmak İçin Gereken Şartlar ve Maaş Bilgisi

Temelleri MÖ 209 yılında Mete Han tarafından atılan Türk Silahlı Kuvvetleri, dünyanın en eski ve en düzenli ordusu olma unvanını taşır. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde binlerce personel görev yapar. Hem askeri hem de sivil görevdeki personeller ordunun dirliği ve düzeninden sorumludur. Türk Silahlı Kuvvetleri oldukça geniş bir yapıya sahip olduğu için disiplininin sağlanması da personeller arasındaki hiyerarşik düzenin korunması da çok önemli görevlerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan subaylar, hem prestijli hem de sorumluluğu büyük bir mesleğin sahibidir.

Her sene başında olduğu gibi belirli başlı meslek gruplarının maaşları ile ilgili meraklar gündeme yine oturdu. Subay maaşları ne kadar, subay maaşları ne kadar oldu gibi soru işaretlerinizi azaltmak ve aynı zamanda subay olmak isteyenlere subay olmak için gerekli şartlar hakkında bilgi vermek adına bu yazımızdaki bilgileri sizin için derledik.

Subay Maaşları Ne Kadar?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde en önemli görevleri üstlenen personeller arasında yer alan subayların maaşları tahmin edildiği gibi aşırı yüksek değildir. Elbette asgari ücretin çok üzerindedir yine de subayların aldığı sorumluluklar ile karşılaştırıldığında yeterli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Subay maaşları sahip olunan rütbelere ve görev yaptıkları bölgelere göre değişebilir. Ortalama olarak subay maaşları ile ilgili şu bilgiler aktarılabilir:

  • Göreve yeni başlayan asteğmen maaşları 5750 TL
  • Teğmen maaşları 6100 TL
  • Üsteğmen maaşları 6200 TL
  • Yüzbaşı maaşları 6600 TL
  • Binbaşı maaşları 6850 TL
  • Yarbay maaşları 7500 TL
  • Albay maaşları 7750 TL

Hazır yeri gelmişken subay rütbeleri ile de ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyoruz. Subay rütbeleri sıralaması asteğmen, teğmen, üsteğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay, albay, tuğgeneral, tüm general, korgeneral ve orgeneral olarak yapılabilir. Rütbeler ve görev sürelerine ek olarak görev tazminatlarının da subay maaşlarına ilave edildiği bilinmektedir. Sadece görev tazminatı da değil; görev yapılan bölge, şehir, aile durumu gibi ödemeler de subay maaşlarına artı olarak yansır.

Meslek Tanıtımı: Subay Nedir?

Ordunun yönetiminden, disiplininden ve düzeninden sorumlu olan askeri personeller subay olarak adlandırılır. Rütbeli askerleri tanımlamak için de kullanılan bir sıfat olan subaylık, günümüzde birçok gencin hayalini süslemektedir

Subay olmak oldukça prestijli bir tercihtir. Dünyanın en eski ordularından birinde görev yapmak haliyle hayali kurulabilen bir görev olma özelliği taşır.

Nasıl Subay Olunur?

Subay olmak için gereken şartlar tercih edilen yola göre değişebilir. Genel anlamda bilgi vermemiz gerekirse subay olmak isteyenlerin önlerinde iki farklı seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Bu seçeneklerden ilki askeri lise sınavlarına girilmesi ve eğitim alınmasıdır. İkinci ve daha çok tercih edildiğini söyleyebileceğimiz yöntem ise lisans eğitimi veya lisans mezunu olduktan sonra subay olunmasıdır.

Subay Olmak İçin Şartlar

Nasıl subay olunur sorusunun yanıtını verdikten sonra subaylık için özel şartlara da kısaca değinmek istiyoruz.

Subay olmanın ilk şartı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu temel şartı karşılayanlardan 24 yaşını doldurmamış olmaları beklenir. (Eğer lisans mezunları subay olmak istiyorlarsa 27; yüksek lisans mezunları ise 32 yaşına kadar subaylık başvurusu yapabilirler. Ancak bunun için öncelikle subaylık sınavının verilmesi gerekir.)

TSK sağlık yönetmeliğinde belirtilen gerekli sağlık şartlarını karşılamak, askeri okuldan daha önceki yıllarda kendi isteği dışında ayrılmamış olmak, güvenlik soruşturmalarında sorun yaşamamak, adli sicil kaydı temiz olmak, asker yoklama kaçağı olmamak gibi şartların da subay olmak adına karşılanması gerekir.

Paylaş.

Yorum Yap