Spiker Maaşları Ne Kadar? Nasıl Spiker Olunur?

Radyo ve televizyon gibi kitle iletişim kanalları ile ilgili metni okuyan kişiler spiker olarak adlandırılır. Günümüzde iletişim kanallarının çeşitlenmesi ve önem kazanması ile birlikte spikerlik mesleğine gösterilen talep de artmıştır. Özgüveni yüksek, kendisini geliştiren, diksiyonu ile dili en etkin şekille kullanmak zorunda olan spikerlerin aldıkları maaşlar da haliyle merak edilmektedir.

Bu yazımızda spiker olmak isteyen kişilere özel “Nasıl spiker olunur?”, “Spiker olmak için şartlar nelerdir?” ve “Spiker maaşları ne kadar?” gibi soruları ele alacağız.

Spiker Nedir?

Genel olarak; kitle iletişim kanallarında sunuculuk yapan kişilere spiker denir. Yazılı metinlerin dinleyicilere veya izleyicilere aktarılmasından sorumlu olan spikerler anadillerini mükemmel bir şekilde konuşmakla yükümlüdürler. Radyolarda ya da TV kanallarında iş bulma olanaklarına sahip olan spikerlerin yalnızca dili mükemmel bir şekilde konuşmaları ya da olağanüstü tonlama yapmaları yetmez.

Spikerler izleyicilerin ya da dinleyicilerin dikkatini yüksek tutmakla, onların ilgisini çekmekle, gerektiğinde hislerini saklamak gerektiğinde ise en uygun şekilde belli etmekle görevlidirler. Son yıllarda özellikle haber kanallarında  görev yapan spikerlerin kazandıkları popülerlik spiker olmak isteyenlerin sayısını yükseltmektedir. Spikerlik değişen medya algısıyla yeni anlamlar da kazanmıştır. Artık en başarılı spikerler izlendiğinde yalnızca kendilerine iletilen metinleri okumakla kalmadıkları, sunuculuk kimliklerinin zenginleştiği net bir şekilde fark edilebilir.

Spiker Olmak İçin Şartlar

Spiker olmak için gereken şartlar günümüzde oldukça çeşitlidir. İş bulma olanaklarının daha fazla olmasını isteyenler ve spiker olmayı hayal edenlere, bu amaçlarını gerçekleştirmeleri içim üniversitelerin basın ve yayıncılık, sunuculuk veya radyo ve televizyon gibi bölümlerinden mezun olmaları önerilir. Ancak spiker olmak için tek yol ilgili alanda üniversite eğitimi alınması değildir.

Spiker olmaya sonradan karar verenler spikerlik mesleğini yapabilmek için spikerlik ve sunuculuk eğitimleri alabilirler. Özel kurslarda veya sanat okullarında diksiyon ve dil üzerine verilen eğitimlerin yanı sıra; iletişim, dil, konuşma, beden dili ve nefes kontrolü gibi önemli konularda da spiker olmak isteyenlere dersler düzenlenir. Spiker olmak için şartlar genel anlamda bu kadar olsa da özellikle ekrana çıkacak olan spikerlerin dış görünümlerinin de önemli olduğu bilinmektedir. Ekranda izleyicilerin dikkatini çekecek ve tavırları ile izlenme oranlarını arttıracak erkekler ve kadınlar genellikle büyük TV kanalları tarafından tercih edilirler.

Spiker Maaşları Ne Kadardır?

Spiker olmak isteyenlerin temel motivasyonlarından biri de şüphesiz spiker maaşlarının yüksekliğidir. Spikerlerin deneyimi, popülerliği, kıdemi, çalıştıkları kurum veya kuruluşlar maaşlarını etkileyebilir. Yine de spiker maaşları özellikte televizyon kanallarında görev yapanlar için günümüz şartlarında oldukça yüksektir.

Göreve yeni başlayanlar için spiker maaşları minimum 5.000 TL dolayındadır. Zaman içerisinde bu rakam 20 bin TL’ye çıkabilir. Spikerler başarılarını ispat ettikçe ve ulusal kanallara geçiş yapınca bu maaşlar kat kat fazlalaşır.

Haber spikerliği özelinde devam edersek spiker maaşları hakkında ciddi söylentilerin var olduğunu belirtebiliriz. Kendi sesini bulan, izleyicilerle ilişkilerini geliştiren ve özgünleşen spikerler çok yüksek maaşlar alabilirler. Daha da önemlisi toplum üzerinde etkiye sahip olurlar. Bu açıdan yaklaşıldığında spiker maaşları yüksekliğinden daha önemli kazanımların bu meslek seçimi ile mümkün olduğu sonucuna varılabilir.

Paylaş.

Yorum Yap