Soy Ağacı Sorgulama Sonuçlarında Neden Soyadı Yok?

Soy ağacı sorgulama işlemi Şubat 2018 tarihinde aktif hale geldi. Sosyal medyada hizmetin e-devlet sisteminde sunulması ile birlikte ilk anda milyonlarca vatandaş başvuru yaptı. Bu zamana kadar Nüfus müdürlüklerine şahsen müracaat ederek kendi soy ağaçları hakkında bilgi alabiliyordu. Şubat 2018 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü e-devlet sisteminde Alt- Üst Soy Bilgisi Sorgulama hizmetini vatandaşlara sundu.

E-devlet sistemi ile vatandaşlar kurum ve kuruluşlara şahsen gitmeden elektronik ortamdan hizmet vermektedir. Sorgulama, iptal, başvuru gibi işlemlerin yapıldığı e-devlet sistemi ile sigorta bilgisi öğrenme, hastaneden randevu alma, cumhurbaşkanına mektup yazma gibi hizmetler de sunulmaktadır. E-devlet sistemi her gelen gün yenilenmekte ve bünyesine yeni hizmetler katmaktadır. En son hizmeti de soy ağacı sorgulama hizmeti olan Alt – Üst Soy Bilgisi sorgulama hizmeti oldu.

Vatandaşların ilk hizmete sunulduğu andan itibaren rağbet ettiği bu hizmet ile milyonlarca belge üretilerek soy ağacı bilgisi paylaşıldı. Soy ağacı sorgulama işlemi ilk anda bu kadar talebe karşılık veremeyip sistemin kilitlenmesine sebep oldu. Bu sebeple soy ağacı sorgulama işlemi bir süre askıya alındı. Bu süre zarfında sistem onarıldı ve yığılmalara rağmen sorgulama işlemi yapılabilmesine olanak sağlandı.

Soyadı Kanunu Ne Zaman Kabul Edildi?

Soyadı kanunu, yakın zamanda e-devlet sisteminde Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün hizmete sunduğu alt – üst soy sorgulama hizmeti ile yeniden gündeme geldi. Soy ağacını inceleyen vatandaşlar şimdi de soyadı kanunun ne zaman kabul edilip yürürlüğe girdiğini merak ediyor.

Soyadı kanunu, 21 Haziran 1934 tarihinde kabul edildi. 2 Temmuz 1934 tarihinde Resmi Gazete ’de yayınlandı. Fakat Soyadı Kanunu 2 Ocak 1935 tarihinde yürürlüğe girdi. Soyadı kanunun ile nüfus işlemlerinin daha kolay hale getirilerek kayıtların düzenli bir şekilde tutulması amaçlanmıştır. 2525 sayılı Soyadı Kanunu ile her Türk vatandaşı adının yanında bir soyadı taşımaya mecburdur. Bununla birlikte soy adı seçme vazifesi ve hakkı evlilik birliğinin reisi olarak kabul edilen kocaya aittir.

Soy Ağacı Sorgulama işlemine Yoğun Talep

Soy Ağacı Sorgulama Sonuçlarında Neden Soyadı Yok? E-DevletSoy ağacı sorgulama işlemi e-devlet sisteminde yürürlüğe girdikten sonra vatandaşlar sosyal medyadan haberi paylaştı. Bunun üzerine milyonlarca vatandaş edevlet sistemine giriş yaptı. Aşırı yoğunluk sebebiyle edevlet sistemi kilitlendi ve sistem hizmet yapamaz hale geldi. Sadece alt – üst soy sorgulama işlemi değil, edevlet sisteminde sunulan diğer hizmetlere de erişilemedi.

Alt – üst soy bilgisi sorgulama sistemine girenler “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir” bilgi mesajıyla karşılaştılar. Yapılan açıklamayla bu yoğunluğun önüne geçmek için ve sistemin tekrar kullanıma açılması için uygulama askıya alındı. Yapılan düzenleme ile sistem tekrar aktif hale geldi.

14 Şubat 2018 Çarşamba akşam saatlerinde soy ağacı sorgulama işlemi tekrar yapılabilir hale geldi. Yeni düzenleme ile soy ağacı sorgulama talebinde bulunan vatandaşlara tekrar hizmet verildi. Soy ağacı sorgulama işlemine milyonlar vatandaş başvuru yaptı ve bunun sonucunda belge üretildi. Soy ağacını merak edip e-devlet sistemine giren vatandaşlar ancak 1800’lü yıllara kadar üst soy bilgilerini sorgulama imkânı bulabildi.

Türk Telekom telefon iptali nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için Türk Telekom Telefon İptali makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap