Sosyal Yardımlar Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Sosyal bir devlet anlayışına sahip olduğu anayasada belirtilmiştir. Sosyal devlet anlayışının amacı, ekonomik ve toplumsal eşitliği sağlayarak sosyal barışın oluşmasına ortam hazırlamaktır. Bu amaca ulaşabilmek için devlet, yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara gerekli sosyal yardımların sağlanması suretiyle onların yaşam düzeylerinin standartlara uygun hale getirmesi gerekmektedir.Sosyal Yardımlar Nedir? E-Devlet

Sosyal yardımlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın faaliyet alanına girmektedir. Bakanlığın esas amaçlarından biri de yoksul ve yardıma muhtaç vatandaşlara sosyal yardımlarla yaşam kalitelerini yükseltmektir. 2002 yılından beri hükümet programlarının öncelikli konusu sosyal desteklerdir. 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde sosyal yardımlar, aile, çocuk, kadın, yaşlı, engelli, şehit yakınları ve gazilere yönelik hizmetler tek çatı altında toplanmıştır.  Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, barınma yardımı, doğum yardımı, eğitimi aile, sağlık, engelli yardımları başta olmak üzere farklı sosyal sorumluluk projeleriyle de vatandaşla hizmet sunmaktadır.

E-Devlet ile Sosyal Yardım Sorgulama

Sosyal Yardımlar Nedir? E-DevletTeknoloji çağının en önemli yararlarından biri de internet üzerinden zaman ve emek harcamadan işlem yapabilmektir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de e-dönüşüm anlayışı ile vatandaşlarına hızlı, etkin, zaman ve emek kaybettirmeden sorgulama, bilgi alma, başvuru yapma gibi işlemlerin yapılabilmesi için turkiye.gov.tr sitesini vatandaşın hizmetine sunmuştur.Sosyal yardım alan vatandaşlar bilgilerini bu adresten sorgulama imkânına sahiptir.

Sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’den 2 tl karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek e-devlet şifresi alabilirler. Daha sonra turkiye.gov.tr adresine girilerek e-hizmetler bölümü açılır. Burada tüm hizmetler sekmesinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bölümünde sosyal yardım bilgileri sorgulama sekmesi bulunmaktadır. Daha sonra açılan sayfada sisteme giriş yollarının gösterildiği bir sayfa açılacaktır. Burada kimliğimi şimdi doğrula butonuna basılarak işleme Sosyal Yardımlar Nedir? E-Devletdevam edilir. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna basıldıktan sonra açılan sayfada e-devlet şifresi ile giriş sekmesi bulunmaktadır.E-devlet şifresi ile t.c. kimlik numarası ilgili boşluğa yazılarak sisteme giriş yap butonuna tıklanılarak sosyal yardım bilgilerimizin olduğu sayfaya yönlendiriliriz. E-devlet şifresi ile giriş yapabildiğimiz bu sisteme elektronik imza, mobil imza, t.c. kimlik kartı ve internet bankacılığı ile de giriş yapılabilinir. Elektronik imza için özel sertifika sağlayıcılardan, mobil imza için GMS operatörlerinden sağlanmaktadır.

Paylaş.

Yorum Yap