SMS İle Tapu Bilgisi Alma

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, dolandırıcılık, mağduriyet gibi durumlarının önüne geçmek ve tapu kaydı olan vatandaşın taşınmazı ile ilgili her türlü bilgiye kolaylıkla ulaşabilmesi için SMS yolu ile bilgilendirme hizmeti vermeye başladı. Bu hizmet ile nüfus cüzdanı kimlik numarası ile eşleşen taşınmazlarla ilgili SMS yolu ile bilgilendirme alınabilir. Alım, satım, ipotek ve haciz gibi işlemlerde anında kaydedilen cep numarasına sms ile bilgi gelecektir.

SMS İle Tapu Bilgisi Alma E-Devlet

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bilindiği, gibi tapu başvurusunda da sms yolunu tercih etmektedir. Yani Tapu Müdürlüğü’ne gelerek tapu başvurusu bulunduğunda telefonuna bankaya para yatırılması için sms gönderilmekteydi. Bu hizmete ek olarak tapu müdürlüklerinde tapu kaydı olan maliğe isteği içinde ve ya dışında gerçekleşecek her türlü alım, satım, haciz gibi işlemlerin bilgisi anında tapu sahibine iletilecek.

Bu uygulama ile özellikle dolandırılıcılık faliyetlerinin önüne geçmek hedefleniyor. Geçtiğimiz yıllarda aralarında tapu müdürlerinin de bulunduğu bir çete, özellikle kimsesiz kişilerin malları, taşınmazları kendi üzerlerine geçirdiği tespit edildi. Bu gibi işlemlerin yanında ayrıca, işleme başlama, harç bilgisi, evrak bilgisi gibi işlemler hakkında bilgiler taşınmazın sahibine bildirilir. Bu hizmetten yararlanabilmek için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne müracaat edilir. Fakat bu başvuru için kuruma gitmek yerine internette e-devlet sistemi kullanılarak bir kaç adımda gerçekleştirilebilir.

Tapu Telefon Bilgileri Beyanı

SMS İle Tapu Bilgisi Alma E-DevletE-devlet sistemine giriş yapılabilmesi için öncelikle e-devlet şifresi olmayan ve ya unutanlar PTT şubelerine müracaat ederek şifrelerini temin etmeleri gerekir. E-devlet sistemine sadece e-devlet şifresi ile giriş yapılmıyor. Aynı zamanda isteyen eletronik imza, mobil imza ve internet bankacılığı ile kimlik doğrulaması yapılarak sisteme giriş yapılır. E-devlet şifresi alındıktan sonra internette arama motoruna turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Açılan sayfada e-hizmetler butonuna tıklanır. Açılan bölümde tüm kurumlar gözükecektir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Tapu Telefon Bilgileri Beyan sekmesine tıklanır. Karşınıza çıkan pencerede kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır. Daha sonra karşınıza kimlik doğrulama penceresi çıkacaktır. İlgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır ve sisteme giriş yapılır.

Paylaş.

Yorum Yap