İŞKUR Profiline Göre İş

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, her türlü sektörde görev yapmak isteyen kişilerin iş bulmalarına yardımcı olmak, istihdama katkı sağlamak ve geliştirmek, işsizliğin önlemek ve işsizlik sigortası hizmetlerinin takibini sağlamak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir kuruluştur.

İŞKUR, iş arayan ve işverene danışmanlık yapar. İş arayan vatandaşlara en uygun iş fırsatını sunarak işsizliği önler ve istihdamı geliştirir. Aynı zamanda İŞKUR sigortalı çalıştığı işten kendi rızası dışında ayrılan ve İŞKUR Profiline Göre İş E-Devletkanunun belirttiği kıstaslara uyan kişilere işsizlik ödeneği sağlayarak belli bir dönem için sigortalı çalışan personelin işsiz kaldığı o sürede mağdur olmasını engeller.

İŞKUR’un en önemli görevlerinden biri de kayıtlı olan vatandaşlara kendi oluşturdukları profil baz alınarak iş bulmalarını kolaylaştırır. İŞKUR neredeyse her sektörün personel ihtiyacını karşılar. İş ilanlarını üyeleri ile paylaşır. Bu hizmetten faydalanabilmek için öncelikle İŞKUR’a kayıt yaptırarak bir profil oluşturulması gerekmektedir. İŞKUR’da profili oluşturmak için şahsen İŞKUR İl Müdürlükleri’ne başvurulabilir ve ya internetten İŞKUR’un kendi sayfasından kayıt yapılabilir. İŞKUR’a kayıt yaptırmak isteyen kişi iş arayan ise, iş arayan sekmesinden giriş yapılması gerekmektedir. Üyelik sözleşmesi kabul edildikten sonra kimlik, adres, iletişim bilgileri yazılarak profil oluşturulur. Bununla birlikte öğrenim durumu, özellikler, iş aranılan pozisyonlar bu bölümde kaydedilir. Bu bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Çünkü iş arayan kişinin bu bilgileri doğrultusunda iş başvurusu yapılacaktır.

İş Başvurusu ve Sorgulama Nasıl Yapılır?

Profilimizi oluşturduktan sonra iş ilanlarını takip edebiliriz. Bu hizmet de e-devlet sisteminde mevcuttur. İŞKUR profil bilgileri ile iş başvurusu yapmak isteyen kişiler e-devlet sistemine giriş yapabilir. E-devlet sisteminde iş başvurusu yapmak isteyenlerin öncelikle e-devlet şifresi olması gerekmektedir. Şifresi olmayan ve ya daha önce sisteme girmesine rağmen şifresini unutanlar PTT’den 2 TL karşılığında temin edilir. Şifre alındıktan sonra internet arama motoruna https://www.turkiye.gov.tr adresi yazılır. Sayfanın sağ üst köşesinde bulunan ‘sisteme giriş’ sekmesine tıklanarak açılan pencereye e-devlet şifresi ve tc kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yaptığımızı sayfanın sağ üst köşesinde isim ve soy ismimizi görerek anlayabiliriz. Daha sonra e-hizmetler bölümünde İŞKUR Genel Müdürlüğü başlığı altında bulunan Profile Göre Açık İş Sorgulama ve İş Başvurusu sekmesine tıklanır. Burada arama kriterleri mevcuttur. İş aradığımız il ve ilçeyi seçip, işveren türü ve adı belirtildikten sonra arama yapılabilir.

 

Paylaş.

Yorum Yap