Sigortam Yatıyor Mu? SGK Tescil Ve Hizmet Dökümü

Sigorta, ödenen prim karşılığında, ileride karşılaşılabilecek zararları gidermek için yapılan bir sözleşmedir. Hizmet Dökümü Belgesini e-devlet barkodlu belge olarak çıktısını aldık. Şimdi de bu belgenin doğrulamasını nasıl yaptığımız anlatalım. Kamu, özel kurum ve kuruluşlarında çalışan personellerin sigortası işe başladığı günden itibaren oluşturulmak ve düzenli bir şekilde yatırılmak zorundadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı vatandaşların sigorta ve primleri 4a/4b/4c şeklinde sınıflandırılmaktadır. SGK Hizmet Dökümünde, temel sigorta bilgileri, sigortalı bir işe giriş-çıkış tarihi, çalışma süresi, sigortalı olunan dönemdeki hizmet, hangi aylarda ne kadar prim alındığı, bağlı olunan kurum ve ya kuruluş gibi bilgiler bulunmaktadır.

SGK tescil kaydı, sigorta bilgilerimizin, primlerimizin kaydedildiği sistemdir. Çalışan kişiler, sigortalarının yatıp yatmadığını, aktif ve ya pasif olduğu gibi bilgiler kontrol edilir.

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK’ya ait birçok işlem artık e-devlet ile gerçekleştirilebilmektedir. Böylelikle emek ve zaman kaybetmeden sorgulama yapılabilir. E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. E-devlet şifresi almak isteyenler PTT’ye başvuru yaparak 2 TL karşılığında şifrelerini alabilirler. Şifre temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır.Sigortam Yatıyor Mu? SGK Tescil Ve Hizmet Dökümü SGK / SSK / Bağkur Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sekmesine tıklanır. Karşımıza çıkan sayfada sigorta ve primlerimize ait bilgiler gözükecektir. Sayfada bulunan barkodlu belge oluştur sekmesine tıklanıldığında ekranda gözüken belgenin çıktısı alınır.

Sigortam Yatıyor Mu? SGK Tescil Ve Hizmet Dökümü SGK / SSK / Bağkur

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Doğrulama

Yukarıda anlattığımız SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesini e-devlet barkodlu belge olarak çıktısını aldık. Şimdi de bu belgenin doğrulamasını nasıl yaptığımız anlatalım. turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belge Doğrulama sekmesine tıklanır. Açılan sayfaya TC kimlik numarası ve belge barkod numarası yazılır ve doğrulama işlemi gerçekleştirilir.

Deneme Süresinde Sigorta Zorunlu Mu?

Kamu ve özel kurum, kuruluşlarında çalışan her vatandaşın emeğine karşılık sigortası yapılmak zorundadır. İşverenler, çalışanlarının işe girdiği günden itibaren sigortalarını oluşturmak zorundadır. Son dönemde işverenler, işe almak istedikleri kişiler için deneme süreleri oluşturmaktadır. Bu süre içerisinde çalışanına ücret vermiyor aynı zamanda sigortasını da yapmıyor. Fakat bu durum kanunen yasak. Yani deneme süresi belirlenebiliyor fakat bir kişinin çalışmaya başladığı günden itibaren sigortasının oluşturulması gerekmektedir.

Aksi bir durum olursa, işveren sigorta yatırmazsa çalışan hukuk yoluyla hakkını arayabilir. Deneme süresi içerisinde çalışanına ücret vermeyen ve ya sigortasını yatırmayan işverene idari para cezası verilecek, aynı zamanda beş puanlık sigorta prim indirimi teşvikinden bir yıl süreyle faydalanamayacaktır. Sigortası yatırılmayan işçi, ALO 170’ı arayarak, sgk’ya başvuru yaparak şikayette bulunabilir.

Paylaş.

Yorum Yap