Sigortam Var Mı? Yatıyor Mu?

Sigortam Var Mı? Yatıyor Mu? Sigortalı çalışan kişilerin akıllarında dönüp dolanan en önemli sorudur “Sigortam var mı?” sorusu. Verilen emeklerin karşılığında iş verenlerin yükümlülüklerini yerine getirip getirmedikleri haliyle çalışanların gelecek günlerini etkiler. Sigorta primleri düzenli olarak yatırılan çalışanlar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler, işsiz kalmaları durumunda gerekli niteliklere sahiplerse işsizlik maaşı alabilirler ve elbette emekli olma hakkını kazanırlar. Bu nedenle “Sigortam var mı?” sorusunun yanıtlarının düzenli olarak takip edilmesi gerekir.

Olası hak kayıplarının engellenmesi ve çalışanların haklarının güvence altına alınması için sigorta primlerinin düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığının tespit edilmesi gerekir. E Devlet platformu vatandaşlara sunduğu çeşitli hizmetlerle “Sigortam var mı?” sorusunun yanıtının saniyeler içerisinde öğrenilmesine imkan tanımaktadır.

Sigortam Var Mı? Yatıyor Mu? SGK / SSK / Bağkur

Sigortalarının düzenli olarak yatırılmadığını kontrol etmek isteyenler E-Devlet platformunda kimlik doğrulama yaparak hizmet dökümlerini görüntüleyebilirler. Hizmet dökümleri aracılığı ile sigorta primlerinin ne zaman yatırılmaya başlandığı, ne kadar yatırıldığı ve ödemelerde herhangi bir aksama olup olmadığı öğrenilebilir.

Sigortam Yatıyor Mu?

Sigortalı çalışanların sigortalarının yatırılıp yatırılmadığını ya da sigorta primlerinin yatırılması gereken tutar üzerinden hesaplanıp hesaplanmadığını anlamalarının en kolay yolu hizmet dökümlerini sorgulamaktır. Bunun için az önce de belirtildiği gibi E-Devlet platformundan destek alınabilir.

Sigorta primlerinin yatıp yatmadığını öğrenmek isteyenler  https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu linkine tıklayarak Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirler. Link tıklandıktan sonra kimlik doğrulama gerçekleştirildiğinde “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” seçilirse kişi geriye dönük olarak hizmet dökümü bilgilerine erişebilir. Bu sayfada kişinin kimlik bilgileri, sigorta sicil numarası, ilk işe giriş tarihi ve toplam gün sayısı gibi bilgilere de erişim imkanı bulunmaktadır.

İşe yeni başlayan kişiler ilk aylarında hizmet dökümlerini görüntüleyemeyebilirler. Bunun temel sebebi şirket ya da kurum tarafından sigortalılık girişi yapılmış olsa bile sigorta ödemelerinin ay sonunda gerçekleştirilmesi ve dolayısıyla sisteme geç yansımasıdır. İşe yeni başlayanlar “Sigortam var mı?” sorusunun yanıtını almak için bir süre bekleyip yeniden işlem yapabilirler. Sigortalılık bilgileri ile ilgili soru işaretleri varsa ve zaman kaybedilmek istenmiyorsa ALO SGK yani ALO 170 numaralı bilgi edinme hattındaki uzman çalışanlara da danışılabilir.

Sigortalılık bilgilerini kontrol ettiğinde bir aksaklık olduğunu fark eden çalışanlar haklarını savunmak amacıyla resmi makamlara başvuru yapabilirler. İş yerlerinin bağlı bulunduğu Sigorta Müdürlüğüne geriye dönük olarak 5 yıl boyunca sigorta prim şikayetleri iletilebilir.

İşim Sona Erdikten Sonra Ne Kadar Sigortam Devam Ediyor?

İşten ayrılan kişilerin işten çıkış bildirgeleri verildikten sonra sigorta primleri ödenmese de sağlık hizmetlerinden belli bir süre yararlanabilirler. Sigortalılık haklarından işten çıktından sonra kaç gün yararlanılacağı sigorta gün sayısına göre değişiklik gösterir.

Son bir yıl içerisinde 90 gün ve üzerinde primi yatan kişiler 100 gün boyunca; 90 günden az sigortalılık primleri yatanlar ise 10 gün boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Ancak kişi işsizlik maaşı alma hakkına sahipse bu hak işsizlik maaşı alınmaya devam edilen süre boyunca geçerli olur. Diğer bir deyişle kişi işsiz kaldığında işsizlik maaşı almaya başladıysa bu süre boyunca ücretsiz muayene ve ilaç hakkından yararlanabilir.

Paylaş.

Yorum Yap