Bağkur Emekli Maaşı Sorgulama Şifresiz

2008 yılında uygulamaya alınan E-Devlet sistemi tüm kamu kurumlarının hizmetlerini online olarak tek bir portal içerisinde kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Bu şekilde vatandaşlar emekli maaşları ve emeklilik bilgileri ile ilgili en ayrıntılı ve güncel bilgilere kolaylıkla ulaşabilme avantajından yararlanıyor.

Kullanıcıların E-Devlet sistemine girebilmesi için E-Devlet şifresi ile, mobil imza ile, elektronik imza ile ve TC kimlik kartı ile giriş alternatiflerinden birisini seçmesi gerekiyor.  Bağkur emekli maaşını sorgulamak isteyen 4/B kapsamında olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın dijital platform üzerinde bulunan E-SGM uygulamasını ya da E-Devlet sistemi üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamasını kullanarak ne zaman emekli maaşı almaya hak kazanacağını, ne zaman emekli olacağını, kendisine ne kadar emekli maaşı bağlanacağını hızlı bir şekilde sorgulayabiliyor. Vatandaşların devlet dairelerinde zaman kaybetmeden çok daha kolay şekilde resmi işlemleri için başvuruda bulunabilmesini ve istediği bilgileri sorgulayabilmesini hedefleyen SGK internet teknolojisinden yararlanarak online hizmet vermeye devam ediyor.

BAĞKUR Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

BAĞKUR Emekli maaşınızı ve ne kadar emekli maaşı alacağınızı E-Devlet sitesi üzerinden sorgulayabilmeniz için E-Devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. E-Devlet şifrenizi üzerinde TC kimlik numaranız bulunan bir kimlik belgeniz ile herhangi bir PTT şubesine başvurarak ve belirlenen ücreti ödeyerek elde edebiliyorsunuz. Eğer daha önce E-Devlet şifresi aldıysanız ve şifrenizi hatırlamıyorsanız E-Devlet üzerindeki “Şifremi Unuttum” kısmına tıklayarak şifre yenilemenizi yapabiliyorsunuz. Şifre yenileme işlemini gerçekleştirebilmek için cep telefonu numaranızı sisteme tanımlamış ve onaylamış olmak gerekiyor. Cep telefonu numarasının sistemsel tanımlaması ve doğrulaması gerçekleştirilmedi ise PTT’den kimlik belgesi ile yeni bir şifre alınması gerekiyor.

E-Devlet şifresi bulunan kişiler ekteki linke (https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi) tıklayarak Bağkur emekli maaşı sorgulamasını yapabiliyor. Açılacak ekranda çıkan kimliğimi doğrula yazısının üzerine tıklandıktan sonra, sitemin otomatik olarak yönlendirdiği sayfada önce TC kimlik numarasının sonra da E-Devlet şifresinin ilgili alanlara doğru bir şekilde yazılması ve “sisteme giriş” butonunun üzerine tıklanması gerekiyor. Bu işlemler başarılı bir şekilde gerçekleştirildikten sonra sistem girişi yapılmış oluyor ve Bağkur emekli maaşı aylık bilgisi sorgulama ile ilgili tüm bilgilere detaylı bir şekilde ulaşılabiliyor. Bağkur emekli maaş bilgisi, ne kadar aylık bağlanacağı, sigorta prim günlerinin ne kadar olduğu, emekli maaşı hesaplama, emekli maaşının ne zaman bağlanacağı, emeklilik takip işlemleri, ne zaman emekli olunacağı ve sicil numarasının öğrenilmesi gibi tüm konularda bilgi almak için E-Devlet sitesi üzerinden şifre ile işlem yapmak gerekiyor.

BAĞKUR Emekli Maaşı Şifresiz Olarak Nasıl Sorgulanır?

Bağkur emekli maaşını internet üzerinden sorgulayabilmek için de 2 yol bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın resmi web sitesi üzerinden yapılabilen Bağ Kur emekli maaşı şifresiz olarak sorgulama işlemi için ekte yer alan linke tıklayarak (https://www.turkiye-rehberi.net/%C5%9Fifresiz-emekli-maa%C5%9F%C4%B1-sorgulama#%C5%9Fifresiz%20emekli%20maa%C5%9F%20sorgulama) ilgili sayfaya ulaşılabiliyor. Bu  işlemi şifresiz olarak gerçekleştirebilmek için emekli maaşı sorgulama ekranında TC kimlik numarası, nüfusa kayıtlı olunan il, cilt numarası ve güvenlik kodunun girilmesi gerekiyor. Gelen ekranda üçüncü sırada bulunan “Hizmet Dökümü” linkine tıklandıktan sonra 4/B emekli bilgilerine ulaşabilmek için 4B Hizmet Dökümü’nün seçiliyor. Gelen ekranda bilgileri girilen kişiye ait sigortalı hizmet dökümü detayı yer alıyor. SSK sicil no, ödenen prim gün sayısı, il, şube, iş yeri numarası, dönem, işe giriş tarihi , kazanç ve işten çıkış tarihi bilgileri görüntülenebiliyor.

Ayrıca yapılan en son geliştirmelerden sonra Bağkur emekli maaşı şifresiz sorgulama ekranı aracılığı ile tescil kaydı tespiti, emekli aylık bilgisi, iş göremezlik ödeme kaydı, sağlık provizyon sorgulaması, Genel Sağlık Sigortası tescil sorgulama hakkında bilgiler de edinilebiliyor.

Siz de internette 2019 Bağkur emekli maaşı sorgulama şeklinde arama yaparak sorgulama yapmak için gereken linklere ulaşabilirsiniz. Bu yazımızı okuyarak 4/B Bağkur emekli maaşı, prim günleri, ne kadar emekli maaşı bağlanacağı gibi merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını en kolay şekilde nasıl alabileceğinizi öğrenerek aynı zamanda devlet dairelerinde geçireceğiniz zamandan da tasarruf edebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap