SGK’dan Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Çalışan vatandaşların en çok cevabını aradığı soru, ‘Ne Zaman Emekli Olabilirim? sorusudur. Emekli olmak için kaç yaşını doldurmak gerekiyor, erken emekliliğin şartları nelerdir? Sorularının cevapları haberimizin devamında bulacaksınız. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim?

18 yaşını doldurmuş bir kişi çalışmaya başladığı günden beri kendisi ve ya patronu tarafından sigorta kurumuna primlerini yatırması gerekmektedir. Bu primlerin yatırılma sebebi, kişi emekli olma şartlarına sahip olduğunda emeklilik maaşı almaktır.

2008 yılından sonra işe başlayan bir kişi, 60 yaşını doldurduğunda ve 7200 günü prim olarak doldurduğunda emeklilik hakkı kazanabilir.

SGK’dan Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emeklilik

Bir kişinin emekli olabilmesi çalıştığı kuruma göre de değişiklik göstermektedir. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emeklilik konusunda çalışmalar yürütmektedir. Örneğin, bütün primlerini ödemesine rağmen borcundan dolayı emekli olamayan vatandaş, yetkili olan bankayla anlaşması ile kendi borcunu banka ödeyecek. Emekli olduktan sonra, emeklilik maaşının bir kısmını bankaya ödeyecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortalı olarak çalışan bir kişi, kalan primlerini ödeyerek ve yaşını da doldurarak erken emekli olabilir. Ayrıca erken emekli olunabilmesi için 1999 yılından önce sigortalı bir işte işe başlanılması gerekmektedir. Erken emeklilik durumunda maaştan % 5’lik bir kesinti yapılır.

E-Devlet Ne Zaman Emekli Olabilirim? Emeklilik Hesaplama

Yukarıda anlattığımız bilgiler doğrultusunda, normal şartlarda ne zaman emekli olacağını öğrenmek isteyen çalışan ve SGK’ya prim ödeyenler, e-devlet sistemini kullanarak sorularının cevaplarını bulabilir. Daha önceden kurumlara dilekçe ile başvuru yaparak emek ve zaman kaybına neden olurken, e-devlet sistemi ile vatandaş oturduğu yerden ne zaman emekli olacağını, emekliliğine ait bilgileri kolaylıkla öğrenebilir ve sorgulayabilir.

E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilir. Elektronik imza kullanmak isteyenler, özel sertifika sağlayıcılara başvuru yapması gerekir. Mobil imza, GSM operatörlerinden başvuru yapılarak temin edilir. İnternet bankacılığı kullananlar, e-devlet sistemi ile uyumlu bankalar olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Bu giriş yollarından en kolayı, e-devlet şifresidir. E-devlet şifresi PTT’den 2 TL karşılığında temin edilir. Şifre alındıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanıldığında açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılabilir. Aynı pencereyi kullanarak e-imza, m-imza ve internet bankacılığı ile de sisteme giriş yapılabilir. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan Normal Şartlarda Ne Zaman Emekli Olabilirim? Sekmesine tıklanır. Açılan sayfa bilgi sorgulama sayfasıdır. Sigorta kolu ve hizmete başlama yılı seçilerek emekliliğe ait en yakın zaman öğrenilebilir.

 

Paylaş.

Yorum Yap