SGK Prim Ödeme

Konu Başlıklarına Göz Atın

SGK Prim Ödeme

SGK prim ödeme, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sigorta ve sağlık güvencesi alan kişi, aldığı bu hizmetin ve sigortanın devam etmesi için ödemesi gereken ücrettir. Eğer bir kişi SGK üzerinden sigorta alıyorsa her ay ve ya belirlenen dönemlerde ücretin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenmesi gerekmektedir. Bu primler ile kişi hem sigortalı olur, hem sağlık hizmetlerinden yararlanır, hem de çalışma hayatı bittiğinde emekli maaşı almaya başlar. Ayrıca sigortalı vefat ederse hak sahipleri bu maaştan yararlanabilir.

SGK Prim Ödeme SGK / SSK / Bağkur

 

Sosyal Güvenlik Kurumu, prim ödemelerinin kolay ve problemsiz olabilmesi için prim ödeme sistemi kurmuştur. Kredi kartı ile internet üzerinden de yapılmaktadır. Eski sistemde olduğu gibi kuruma müracaat etmesine gerek kalmadan e-devlet sistemi kullanılarak sigortalı primlerini ödeyebilir.

 

SGK Kart İle Prim Ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşların sosyal ve sağlık güvencesi yayında, sigorta ve emeklilik hizmetleri de vermektedir. Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK sistemleri yapılan son düzenlemeyle bu üç kurum Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşti. Böylece memur emekliler, işveren ve işçilerin sigortaları Sosyal Güvenlik Kurumu ile güvence altına alınmıştır.

Sigortadan faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi gerekmektedir. Elektronik sistemler ve teknolojinin gelişmesi ile artık kurumlara giderek emek ve zaman kaybetmeden, internetten bir kaç tıkla bu işlemler kolaylıkla yapılmaktadır.

E-devlet sistemi, bir çok kurum ve kuruluşun yer alarak vatandaşa hizmet verdiği bir elektronik sistemdir. Vatandaşlar buraya e-devlet şifreleri ile giriş yaptıktan sonra istedikleri kurumdaki işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Bu kurumlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu’dur. Sigorta primlerini kredi kartı ile ödemek isteyen vatandaşlar e-devlet sistemine giriş yaparak primlerini ödeyebilirler.

E-devlet sistemine e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapılır. E-devlet şifresi olmayanlar PTT’ye müracaat ederek 2 TL karşılığında şifrelerini kapalı bir zarfın içerisinde alabilirler. Ayrıca elektronik imza, mobil imza ve ya internet bankacılığı ile e-devlet sistemine giriş yapılabilir.

SGK Prim Ödeme SGK / SSK / Bağkur
E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır ve sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazıldıktan sonra sisteme giriş yap butona tıklanır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması sekmesine tıklanır. Açılan sayfa ile kredi kart ile sigorta prim ödemesi yapılabilir.

SGK Prim Ödeme SGK / SSK / Bağkur

Paylaş.

Yorum Yap