SGK Muayene Ücreti Ne Kadar?

SGK, devlet ve özel hastanelere muayene için müracaat eden vatandaşların ödemesi gereken ücreti belirledi. 2017 yılı itibariye devlet hastanesine başvuran vatandaşın muayene ücreti 6 TL, özel hastaneye başvuru yapan ise 15 TL SGK Muayene Ücreti Ne Kadar? SGK / SSK / Bağkurödeyecek. Konuya ilişkin karar, 31 Aralık 2016 tarihinde alındı.

Katılım payı, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından ödenmesi gereken ücret olarak tanımlanmaktadır.  Yayınlanan genelgeye göre, devlet hastanesine 6 lira, eğitim ve araştırma hastaneleri için 7 lira, üniversite hastanesi için 8 lira ücret ödenmesi kararlaştırıldı. 2017 yılında birinci basamak sağlık hizmeti olarak tanımlanan aile hekimi, sağlık ocağı gibi yerden alınan tedaviler için katılım payı ödenmiyor. Muayene ücretlerini SGK, eczane faturalarına yansıtıyor. Dolayısıyla muayene ücretlerini eczaneler tahsil ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ücreti ödenen ilaç listesinde bulunan ilaçlar için emekli olan vatandaşlardan % 10, çalışanlardan ise % 20 oranında ilaç katılım payı alınır. Üç kutuya kadar olan ilaçlar için 3 TL, üç kutudan sonraki her bir ilaç kutusu için 1 TL katılım payı alınmaktadır. Muayene katılım payı, diğer muayene ücretleri emeklilerin maaşlarından kesilerek tahsis edilir. Diğerlerin ise reçeteye yazılarak eczaneler katılım payını tahsil eder.

SGK Muayene Ücreti Ne Kadar? Sorgulama

Aldığımız hizmetler karşılığında ödediğimiz ücretlerin sorgulamasını e-devlet sistemini kullanarak kolaylıkla yapabiliriz. E-devlet birçok kurum ve kuruluşun hizmet verdiği bir elektronik sistemdir. Bu sisteme giriş yapan vatandaş, kuruma gitmesine gerek kalmadan işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedir. SGK muayene ücretini sorgulamak isteyen vatandaşlar da e-devlet sistemine giriş yaparak ne kadar ücret ödediklerini görüntüleyebilir.

E-devlet sistemine elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ve ya e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir. Elektronik imza, özel imza sertifika sağlayıcılardan, mobil imza ise GSM operatörlerine başvuru yaparak temin edilebilir. İnternet bankacılığını kullanarak e-devlet sistemine giriş yapmak isteyen vatandaşalar, bankaların e-devlet sistemi ile uyumlu olan banka olup olmadığını kontrol etmelidirler. Bu giriş yollarından en kolay olanı e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılabilmesi için öncelikle PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir daha sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.

Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır. Açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak isteyenler de bu pencereyi kullanır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan 4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama sekmesine tıklanır.

 

Paylaş.

Yorum Yap