SGK İşe Giriş Bildirgesi

Resmi olarak ticari faaliyetlerini sürdüren firmalar, bünyelerinde görev yapan tüm çalışanlarının sigorta primlerini düzenli bir şekilde yatırmak zorundadır. Çalışanların sosyal haklarından mahrum kalmaması, oluşabilecek iş kazası ve meslek hastalıkları sonucunda devlet yardımlarından yararlanabilmeleri adına işe başladıkları tarih itibarıyla sigortalı işe giriş bildirgesi işverenler tarafından doldurulmalı ve ilgili kurumlara sunulmalıdır. Hem sigortalı olarak çalışacakların farkındalığının arttırılması hem de işverenlerin soru işaretlerinin azaltılması adına bu yazımızda SGK işe giriş bildirgesi hakkında en önemli soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

İşe Giriş Bildirgesi Nedir?

Sgk işe giriş bildirgesi, bir işletmenin bir çalışanını hangi tarihte işe aldığını ve çalışanın hangi tarihten itibaren o iş yerinde görev yaptığını gösteren resmi bir belgedir.

Sigorta işe giriş süreçlerinin en önemli aşamalarından biri olarak kabul edilen işe giriş bildirgesi; işverenler tarafından düzenlenir. Gerekli yasal süreçler içerisinde sgk işe giriş bildirgesi düzenlemeyen işverenler, bu durumun tespit edilmesi halinde idari para cezalarına çarptırılabilirler. Yasal çerçeve kapsamında işe giriş sürecinin çalışan göreve başlamadan 1 gün önce başlatılması ve SGK’ya iletilmesi gereklidir. Çalışanın ilk defa sigortasının yapılıyor olması ve sektör özelinde işçi giriş zamanlaması değişebilir. SGK işe giriş bildirgesi aynı zamanda hem işverende hem SGK kurumunda hem de işe alınan personelde bulunmalıdır.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Nereden Alınır?

SGK işe giriş bildirgesi işverenler tarafından online platformlar kullanılarak hazırlanır. Akabinde SGK kurumundan ya da yine internet ortamı aracılığı ile temin edilebilir. SGK işe giriş bildirgeleri işverenlerin cezai yaptırımlarla karşılaşmaması adına önemli belgeler olsa da çalışanlar için de kritik öneme sahiptir.

Çalışanlar sigortalı olarak görev yaptıkları iş yerlerinin sahiplerinin işe giriş bildirgesi düzenleyip düzenlemediğini öğrenme şansına sahiptir. SGK işe giriş sorgulama yapıldığında çalışanlar sigortalarının yapılıp yapılmadığını da düzenli olarak yatırılıp yatırılmadığını da öğrenme şansına sahip olurlar.


İlginizi Çekebilir: Sigortam Yatıyor Mu? SGK Tescil Ve Hizmet Dökümü


SGK İşe Giriş Bildirgesi Sorgulama

SGK işe giriş sorgulama işlemleri E-Devlet Kapısı tarafından sunulan pratik çözümlerle günümüzde oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Geçmiş dönemde SGK kurumuna bizzat müracaat edilmesini gerektiren sigortalı işe giriş belgeleri, e-devlet SGK entegrasyonu saniyesinde saniyeler içerisinde kontrol edilebilir.

  1. SGK işe giriş sorgulama yapılabilmesi için ilk olarak E-Devlet platformuna giriş yapılması ve kimlik doğrulama aşamasının başarı ile tamamlanması gerekir.
  2. Kurumlar arasından SGK seçilir.
  3. SGK e-hizmetler sekmesine ulaşıldığında çalışanlar sigorta başlangıç tarihlerini, kaç gün sigorta primi ödendiğini, maaşlarının kaç TL üzerinden gösterildiğini, ne zaman emekli olabileceklerini, iş göremezlik ödemelerinin son durumunu, sigorta prim borçlarının olup olmadığı gibi bilgileri edinebilirler.

İşe Giriş Bildirgesi Nasıl Gönderilir?

Yeni bir personel işe alan ya da alacak olan işverenler online olarak işe giriş bildirgesi yollayabilirler. Bunun için iki ayrı platformu kullanarak işlemlerini dakikalar içerisinde yapabilirler. İşe giriş yapma sürecinde E-SGK platformu ve E-Devlet işverenlere zaman kazandırır.

E-Devlet Üzerinden İşe Giriş Bildirgesi

İşverenler SGK platformu ile entegre olarak çalışan E-Devlet üzerinden sigortalı işe giriş işlemlerini gerçekleştirebilirler. İşegiriş yapılabilmesi için E-Devlet platformuna giriş yapılır ve akabinde yine SGK hizmetleri arasından İşe Giriş /İşten Ayrılış Bildirgeleri modülü tercih edilir.

Sistem kullanıcıları bu andan itibaren https://esgkuyg.sgk.gov.tr/ESGKSifre uygulamasına yönlendirir.

Paylaş.

Yorum Yap