SGK Hizmetleri Cebine Gelsin

SGK Hizmetleri Öğrenme? Sosyal Güvenlik Kurumu, tüm vatandaşların sosyal güvencesini teminat altına alan kurumdur. 2006 yılında SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur kurumlarının birleşerek oluşturduğu Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt içinde ve yurt dışında milyonlarca vatandaşımızın sigorta, sağlık, emeklilik hizmetlerinin karşılanmasında hizmet vermektedir.
Milyonlarca insana hizmet etmenin etkili, verimli olmasının yanında hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşebilmesi için kurum ve kuruluşlar özellikle teknolojiyi kullanmayı tercih ediyor. Teknolojinin hızla gelişmesi ile artık resmi kurumlarda elektronik plartformlarda yer alarak vatandaşa kolaylıkla ulaşmayı amaçlıyor. Aynı zamanda gelişmişlik seviyesine paralel olarak vatandaş da devlet kurumlarına kolaylıkla ulaşmalı ve işlemlerini kısa sürede gerçekleştirebilmelidir. Bu anlayış çerçevesinde e-devlet sistemi oluşturuldu.

E-devlet sisteminde devletin bir çok kurum ve kuruluşun elektronik ortamda yer alarak hizmet verdiği bir sistemdir. Bu sistem ile ham vatandaş hem de devlet rahatladı. Vatandaş eski sistemde günler süren evrak işlerini bir kaç tık ile gerçekletirebilecek. Aynı zamanda devlet, zaman kaybı, kırtasiyecilik masrafı gibi durumların önüne geçecek. E-devlet sisteminde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu, neredeyse tüm işlemlerini e-devlet sistemine taşıdı. Kuruma gitmek yerine vatandaşlar e-devlet sistemine giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirdiler.

Sosyal Güvenlik Kurumu, e-devlet sisteminin yanında sms ile bilgilendirme hizmeti ile vatandaşa oldukça yakın. SGK’nın e-devlet sistemindeki bir çok işlemi cep telefonundan mesaj yolu ile de yapılabilir. Bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşa numarasını Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekmektedir. Böylece sisteme tanımlanan numaraya, başvuru yapıldığında istediği hizmet sunulacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na cep numarasının tanımlanması için de e-devlet sistemi kullanılabilir. E-devlet şifresi ile işlemler yapılmasından dolayı e-devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerine başvuru yaparak 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alınır. Daha sonra internette arama motoruna turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Açılan sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır ve açılan pencereye kapalı zarf içerisinde temin ettiğimiz e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Daha sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan sekmesine tıklanır. Açılan sayfada ilgili bilgiler yazıldıktan sonra cep telefonu numarası SGK’ya bildirilir. Aynı zamanda kayıtlı bir numaranız varsa güncelleme yapabilir ve ya iptal edebilirsiniz.

Cepte Olan SGK Hizmetleri

SGK 7/24 anlayışı ile hizmet vermeyi amaçlıyor. Bu sebeple istediğiniz zaman cep telefonunuzda 5502’ye ilgili hizmeti yazdığınızda o hizmet hakkındaki sonuç bir kaç dakika içerisinde size ulaşacak. Adıma en son ne kadar prim yatırıldı? İlk işe giriş günüm ve toplam hizmet günüm ne? Emekli aylığım ödeniyor mu? Sağlık hak sahipliğim var mı? Muayene katılım payı borcum ne kadar? Ne zaman optik cam ve çerçeve alabilirim? Sorularınızın cevaplarını 5502’den gelen sms ile kolaylıkla alabilirsiniz. Aşağıdaki görselimizde hangi işlemi yapmak istiyorsanız o işlem ile ilgili adımların bilgileri var. Resimden işlem basamaklarını takip edebilirsiniz.

SGK Hizmetleri Cebine Gelsin SGK / SSK / Bağkur

Paylaş.

Yorum Yap