Sgk E-Vizite Giriş Sistemi

E vizite; Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının ve işverenlerin hayatını kolaylaştıran; hastalık ya da çeşitli durumlardan ötürü işe gelemeyip rapor alan sigortalı çalışanların bildiriminin internet aracılığı ile yapılmasını sağlayan bir sistemdir. SGK vizite giriş sistemi; çalışanların rapor aldığı dönem boyunca iş göremezlik ödemesi almasını sağlamaktadır.

Çalışanların aldıkları raporlar; yasal mevzuatın çizdiği sınırlar dahilinde zamanı geçmeden e-vizite uygulaması kullanılarak işverenler tarafından bildirilmelidir.

SGK vizite giriş sistemi dahilinde gerçekleştirilebilen geçici iş göremezlik bildirimleri vatandaşların çalışmadıkları süre boyunca hak kaybına uğramaması adına ihmal edilmemelidir. Raporun sona erdiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde bildirimlerini gerçekleştirmeyen işverenler asgari ücretin yarısı tutarında para cezasına çarptırılırlar.

SGK E vizite; E-Ödenek projesinin ikinci aşamasıdır. E ödenek programında raporların düzenlendiği “hastane modülü”, raporların görüntülenip bildirimlerin yapıldığı “işveren modülü” ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirdiği “kurum modülü” yer alır.

Bu açıdan yaklaşıldığında; SGK vizite giriş sürecinin işveren modülünden yapıldığı ve bu adım atlanırsa çalışanların raporlu oldukları süre boyunca ücret alamayacakları sonucuna varılabilir.

SGK Vizite Girişi Nasıl Yapılır?

SGK vizite giriş yapmak ve işveren modülüne erişmek isteyenlerin iki ayrı alternatifi bulunur.

  1. Vizite girişi yapmak isteyen işverenler sisteme girerler. Bu sayfada kullanıcı kodu, işyeri şifresi ve güvenlik kodu boşluklarını doldurarak sisteme giriş yapabilirler. İlgili sayfa için tıklayın
  2. Vizite işlemlerini yapmak için uygulanabilecek diğer bir alternatif ise sgk.gov.tr sitesine girmek, ana sayfada yer alan “İşveren” modülünü seçmek ve görüntülenen uygulamalar arasında “Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi (4A) uygulamasını bulmaktır.

E-vizite giriş için gerekli olan kullanıcı kodu ve işyeri şifresi E-Bildirge girişinde gereken bilgilerle aynıdır. Bu nedenle işverenler aynı şifre ile SGK sitesi üzerinden çoklu işlemleri gerçekleştirebilirler.

E vizite sistemi girişi tamamlandığında  işverenler Elektronik Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri ana hizmet linkine giriş yaparlar. Bu link sayesinde rapor alan çalışanların TC kimlik numaraları ile rapor arayabilir, rapor tarihini görüntüleyebilir ve daha önce bildirim yapılan istirahat raporlarının görüntülenmesi gerçekleştirilebilir.

E Vizite Sistemi Ne İşe Yarar?

Yazımızın girişinde e vizite sisteminin E-ödenek programının bir parçası olduğundan bahsetmiştik. Sigortalı çalışan ancak sağlık sorunları nedeniyle iş göremezlik raporu alan kişilerin hak kaybına uğramaması, işveren tarafından ücretlerinin yatırılmadığı zaman dilimlerinde paralarının devlet tarafından aksaklık yaşanmadan yatırılması adına e vizite sistemi önemli bir gelişme olarak yorumlanabilir.

Çalışan kişinin muayene olup istirahat raporu aldığı sağlık kurumu; rapor bilgilerini sisteme girer. E ödenek sistemine girilen rapor bilgileri işveren tarafından görüntülenebilir. E vizit sistemi rapor dönemi boyunca çalışanların işe gitmediğinin tespit edilmesini de sağlamış olur. Rapor bitimi itibariyle işverenler çalışan kişinin işe gelmediğine dair bildirimi online olarak yapar ve bu şekilde raporu da onaylamış olur.

E vizite sistemi bir işyerinin çalışanlarının hangi nedenlerle, hangi tarihlerde istirahat raporu aldığını görüntülemesini de sağlamaktadır. Onaylanan raporların süzülebildiği ve bir nevi arşiv niteliği taşıyan bu uygulama iş yükünü de ciddi anlamda azaltmaktadır.

İşveren veya işyeri yetkileri vizite girişi yaparak çalışana ödeme yapacak kurumlara ödeme yapılmasına dair onay vermiş olur. Böylece çalışanlar işyerinden değil Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadıkları sürelerin ödemelerini alabilirler.

SGK kurumunun; çalışanlar, işverenler ve kendi personelleri arasında online köprüleri kurması için başlattığı tek proje e vizite uygulaması da değildir.

İş Veren Portalına girildiğinde bu sayfa üzerinden işverenler;

  • E-Kesinti Programı
  • Gecikme Zammı Hesaplama
  • İlişiksizlik Belgesi Başvuru
  • E-SGK Uygulamaları ve E-SGK Şifre
  • E-Borcu Yoktur Uygulaması gibi farklı uygulamalara da erişim sağlayabilirler. SGK sitesi haricinde işverenler E-Devlet girişi yaparak da benzer uygulamalara erişebilirler.

SGK İş Veren Portalı

Paylaş.

Yorum Yap