İSG Katip Nedir?

İSG Katip, iş sağlığı ve güvenliğinin, kayıt, takip ve izlemesine imkan sağlayan bir yazılım projesidir. Bu proje ile kurumlar ve Mernis sitemi ile birlikte çalışarak ortak rapor hazırlama imkanına sahip olmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği sisteminde olan firmalar, kurumlar ve kişiler görevlendirme, sözleşme, yetkilendirme ile eğitim programlarını sistem üzerinde oluşturup işlemlerin, kontrol ve onay gibi süreçlerin de takip edilmesine olanak sağlamaktadır.

İSG Katip Nedir? E-DevletProje ilk olarak İş Sağlığı ve Güveliği Genel Müdürlüğü’nde çalışan kişilerin iş kontrollerini yapabilme adına oluşturuldu. Daha sonra mevzuatın değişmesi ile kullanıcı saysını artması ile yazılımın alt yapısı değiştirilerek projede yer alacak kurum ve kuruluşların da eklenmesi ile proje oluşmaya başladı. Daha sonra İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu oluşturuldu. Kullanıcıların e-devlet sistemi üzerinde katılması için alt yapının da oluşması ile proje tamamlanmış oldu.

Projenin amacı, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işlemlerin belge kullanmadan gerçekleşmesidir. Bununla birlikte proje iş kazası ve mesleğe bağlı olarak oluşan hastalıkların kaydı tutularak raporlama modülü oluşması ile bu durumun önüne geçecek çalışmalarına öncülük edecek. Sistemde kayıtlı olan uzman, eğitici, iş yeri hekimi, iş güvenliği uzmanların kayıtları tutularak kayıt dışı istihdam önlenecek. Proje Coğrafi Bilgi Sistemlerine uyumlu hale getirilerek iş yerlerine ait bilgilerin de kayıt tutulmasına imkan sağlayacaktır. Projenin ana amacı iş kazaları ve meslekten doğan hastalıkların takibini yaparak çözüm için veri oluşturmaktır.

Bir buçuk milyona yakın kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektörün iş yeri ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının bir sistemde bulularak emek ve zaman harcamadan işlemlerin yapılabilmektedir. Böylelikle kamu kaynaklarının kullanılmasında büyük oranda tasarruf sağlandı. Eğitim kurumları da yine bu sistemde bulunarak iş sağlığı ve güvenliği ilgili dersler de buradadır. Yine dokuz milyona yakın belge bu sistem sayesinde düzenlenip, imzalanıp onaylanması ile de tasarrufun sağlanmasıyla birlikte bürokratik ve zaman alan işlemlerin önüne geçilmiş olur.

İSG Katip Sistemine Giriş

İSG Katip Nedir? E-DevletSisteme girecek kişiler için e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT’den 2 tl ile nüfus cüzdanı ibraz edilerek temin edilir. E-devlet şifresi temin edildikten sonra turkiye.gov.tr linkine girilir ve açılan sayfanın sağ üst köşesindeki sisteme giriş butonuna basılarak açılan kimlik doğrulama sayfasında e-devlet şifresini ve tc kimlik numarasını yazarak sisteme girilir. E-hizmetler bölümünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başlığı altındaki İş Sağlığı ve Güvenliği Kayıt, Takip ve İzleme Programı sekmesine tıklanarak sisteme girerek işlem yapılabilinir. Kurumda çalışan personel e-bildirge kullanımına tanımlı e-devlet şifresi ile sisteme giriş sağlanır.

İSG Katip Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Sisteme OSGB ve işyerinin yetkilendirdiği kişiler girebilir. Açılan sistemin ekranında sözleşmeler bölümünde yeni kayıt butonuna tıklanır. Sözleşme türü, sözleşme süresi, tc kimlik numarası gibi bilgiler ilgili yerlere yazılarak sistemde otomatik olarak sözleşme hazırlanır. Kayıt butonuna basılarak sözleşme hazırlanır. Bu sözleşme iş güvenliği uzmanı veya iş yeri hekimi tarafından en az beş gün içinde onaylama yapması gerekir.

Paylaş.

Yorum Yap