Sendikaya Nasıl Üye Olunur?

Sendikaya üye olmak kişinin kendi kararıdır. Hiç kimse üye olunması için zorlanamaz. Birden fazla sendikaya da üye olunamaz. Ancak aynı iş kolunda ve aynı zamanda farklı işverenlere ait yerlerde çalışanlar, çalıştıkları iş yeri sayısı kadar sendikaya üye olabilirler.

Sendikaya Nasıl Üye Olunur? E-DevletSendika üyelik başvurusu e-devlet üzerinden işçinin kendisi yapar. Üyelik başvurusu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ına ve sendika ulaşacaktır. Üyelik sendikanın e-devlet üzerinden işçinin başvurması ve yetkili organın kabul etmesi ile 30 gün içinde gerçekleşir. Üyelik başlangıç tarihi başvurunun e-devlet üzerinden üyeliğe kabul edildiği tarihtir. Başvuran kişi yetkili organ başvuru için işleme yapana kadar başvurusunu iptal etme hakkına sahiptir. Karar verecek olan merci üyeliği reddedebilir. Bu reddin gerekçesi ile birlikte yine e-devlet üzerinden başvuru yapan kişiye bildirir. Haksız yere üyeliği kabul edilmeyen işçi sendikaya dava açabilir. Mahkeme kararı kesindir. Eğer işçi lehine mahkeme karar verirse işçi mahkemenin kararını bakanlığa bildirir, bakanlık bu kararı e-devlete tanımlar. Mahkeme ile alınan üyeliğin başlangıç zamanı yetkili organ tarafından reddedildiği tarihtir.

İşçi sendikadan çekilmek isterse yine e-devlet üzerinden işlem yapar. Sendika üyeliğinden çıkarılma kararı genel kurul tarafından verilir. Çıkarılma kararı e-devlet üzerinden bildirilir ve bakanlığa iletilir. Karar itiraz için işçinin kararın bildirilmesinden itibaren otuz gün içinde mahkemeye başvurabilir. Mahkeme iki ay içinde karar verir. Mahkeme süresinde işçinin sendika üyeliği devam eder.

E-Devlet ile Sendika Üyeliği

E-devlette üyelik işlemi yapabilmemiz için e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Olmayanlar PTT’den 2 tl karşılığında şifre temin edebilirler. Şifre alındıktan sonra arama motoruna turkiye.gov.tr linki yazılır ve sağ üst köşede sisteme giriş sekmesi tıklayarak kimliğimi şimdi doğrula basılarak ilgili yere e-devlet şifremizi ve tc kimlik numaramızı yazarak sisteme girişimizi gerçekleştirebiliriz. E-hizmetler bölümü açılarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başlığı altındaki işçi sendikaları üyelik işlemleri sekmesine tıklanarak sisteme giriş yapılır. Herhangi bir sendikaya üyeliğimiz varsa ekranda gözükecektir. Eğer üyeliğimiz bulunmuyorsa iş kolu seçilerek ve gerekli bilgiler yazılarak başvuru işlemi yapılır. Açılan sayfada iletişim bilgileri yazılır. Başvur butonuna tıklandıktan sonra üyelik başvurumuz gerçekleşir. Üyelik kabul edilene kadar sisteme tekrar girerek sendikaya üyeliğini iptal etmek isteyen İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri sayfasını tekrar açarak istifa et butonuna basarak üyelikten çıkabilir.

Hangi Sendika Üyesiyim?Sendikaya Nasıl Üye Olunur? E-Devlet

E-devlet üzerinde başvuru yaptığımız gibi doğrulama işlemi de yapma imkanına sahibiz. Fakat bu işlem için e-devlet şifresine ihtiyaç yoktur. turkiye.gov.tr adresine girilerek e-hizmetler bölümünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın İşçi Sendika Üyelik Doğrulama sekmesine tıklanarak açılan sayfaya tc kimlik numaramızı ve doğrulama kodunu yazarak işlemimizi gerçekleştirebiliriz.

 

Paylaş.

Yorum Yap