Şahıs Ödemeleri

Sosyal Güvenlik Kurumu, şahıs ödemeleri olarak tanımladığımız göremezlik paraları, evlenme yardımları, emzirme yardımları, ilaç, tedavi ve tıbbi malzeme bedelleri ile benzeri ödemeleri yaparak vatandaşların sosyal güvencelerini sağlamaktadır. Sosyal devlet anlayışı ile vatandaşa hizmet eden Sosyal Güvenlik Kurumu, bu ödemeleri bankalar aracılığı ile vatandaşa iletmektedir. İlk önce Ziraat Bankası vasıtası ile sigortalılara iletmektedir.

Şahıs ödemeleri, Ziraat Bankası’nda her ayın 8-14’ünde ödenmektedir. Yapılan ödemeler ayın 7’sinde Ziraat Bankası’na gönderilir. Sigortalılar da ayın 8 ile 14’ü arasında ödemelerini çeker. Sigortalı 14’üne kadar parasını almazsa ödeme tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmektedir. Paraları Sosyal Güvenlik Kurumu’na geri giden sigortalılar bu sebeple mağdur olmaktaydı. Sigortalının almadığı ve geri giden ödemeler, sigortalı anlaşmalı bankalardan hesap açıp talepte bulunmadığı takip eden ayın 7’sine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu hesaplarında bekler ve ayın 7’sinde bankaya gönderilir.

Şahıs ödemeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu, Ziraat Bankası, Akbank, Halk Bankası ve Vakıf Bankası ile anlaşma imzaladı. Buna göre şahıs ödemesi alacak sigortalılar bu bankalardan birinden hesap açarsa her ayın 8-14’ünü beklemek zorunda kalmayacak. Ayrıca ayın 14’ne kadar parasını çekemezse mağdur olmayacak.
2013 yılında yapılan habere göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda cenaze yardımı, rapor parası gibi ödemelerin sigortalı tarafından alınmayıp unutulduğu tespit edildi. Yaklaşık 80 bin kişinin devlette 13 milyon TL’nin üzerinde bir alacağı söz konusu. Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarına göre yapılan 1 milyar TL ödemenin yaklaşık 13 milyon TL’si sigortalılar tarafından alınmadı ve aracı kurumların kasalarında bu paralar hak sahiplerini beklemekte. Bu sebeple sigortalıları sms ve çağrı yoluyla uyaran SGK, paraların alınması gerektiğini belirtti. Tüm bu çağrılara rağmen yine binlerce kişi devletteki alacaklarını teslim almadı. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri eğer bu paraların 5 yıl içinde alınmazsa, zamanaşımından paraların tekrar sigortalıya verilmesinin mümkün olmayacağını belirtti.

Şahıs Ödemeleri Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda paranız olup olmadığını kuruma müracaat ederek öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey PTT şubelerine giderek, 2 TL karşılığında ve nüfus cüzdanı ibraz ederek e-devlet şifresi temin etmek. E-devlet şifresi temin edildikten sonra internet arama motoruna turkiye.gov.tr adresi yazılır. Daha sonra ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümüne girilir. Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan Şahıs Ödemeleri Sorgulama sekmesine tıklanır. Açılan pencerede kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır ve karşımıza çıkan pencerede ilgili yerlere e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılarak sisteme giriş yapılır. Şahıs Ödemeleri E-DevletSosyal Güvenlik Kurumu tarafından kendinize yapılan bir ödeme varsa ekranda gözükecektir. Şahıs Ödemeleri tablosunda, şahıs ödemelerine ait SGK Referans Numarası, Ödeme Tipi, Ödeme Durumu, Ödeme Durumu Detayı ve tutar bilgileri gözükecektir. Eğer ödemelerinizin yatırılmasını istediğiniz diğer anlaşmalı banka hesabınız varsa bilgilendirme kutusunda banka hesabınıza ait bilgiler görüntülenir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna Banka Hesabı Tanımlama

Şahıs ödemelerinizi anlaşmalı diğer bankalardan almak istiyorsanız ve her ayın 8-14 tarihleri arasında paranızı alamayıp mağdur olmak istemiyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu’na banka hesabı tanımlamanız gerekmektedir.Öncelikle hangi bankadan şahıs ödemesi almak istiyorsanız o bankaya müracaat ederek hesap açmanız gerekecektir. Daha sonra SGK’ya başvuru yapılması gerekmektedir. Zaman ve emek kaybetmeden bu işleminiz için de e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Yukarıda anlattığımız şekilde e-devlet sistemine giriş yapılır. E-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama sekmesine tıklanır.
Açılan sayfada adınıza kayıtlı bir hesap varsa ekranda bilgiler gözükecektir. Gerekli bilgiler doldurulduktan ve adımlar teker teker geçildikten sonra hesap tanımlama işlemi gerçekleştirilir. Bu sayfayı kullanarak aynı zamanda hesabınızı günceleyebilirsiniz ve ya hesabınızı silebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap