Şahıs Ödemeleri Durumları Görüntüleme

Şahıs ödemeleri durumuları hizmeti ile Sosyal Güvenlik güvencesi altında olan vatandaşlar şahıs ödemesi kapsamındaki başvurularını görüntüleyebilir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilir. Fakat direkt kuruma müracaat ederek başvuru sürecini takip etmek yerine e-devlet sistemi ile elektronik ortamdan kolaylıkla başvuru yapılabilir. E-devlet sisteminde işlem yapılabilmesi için PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi temin edilir. Şifresi olanlar ve daha sonra temin edenler turkiye.gov.tr adresine giriş yapar.Şahıs Ödemeleri Durumları Görüntüleme E-Devlet

Ana sayfada bulunan e-hizmetler bölümü açılır. Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan Şahıs Ödeme Durumları Görüntüleme sekmesine tıklanır. Açılan sayfada kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanır ve karşımıza çıkan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Daha sonra sisteme giriş yap butonuna tıkladıktan sonra şahıs ödemesi için yaptıkları başvuruyu görüntüleyebilir.

 

Şahıs Ödemeleri Nedir?

Şahıs ödemeleri, iş göremezlik paraları, evlenme yardımları, ilaç, tedavi, emzirme yardımları gibi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara yaptığı ödemeleri kapsamaktadır. Şahıs ödemeleri, sosyal devlet anlayışı ile zor durumda olan, ödeme güçlüğü çeken vatandaşlara her ay düzenli olarak ödemeler yapılır.

Şahıs ödemeleri, her ayın 8-14 tarihleri arasında ödeme yapılacak vatandaşların hesaplarına gönderilir ve bu tarihler arasında ödemelerini bankadan çekerler. Ödeme alan vatandaş 14’üne kadar bankadan parasını çekmezse o ödeme tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilir. Yani Ayın 14’ünden sonra parasını çekemez. Şahıs ödemeleri önceki sistemde sadece Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktaydı. Daha sonra Halk Bankası, Akbank ve Vakıf Bank ile anlaşma yapılarak, bu bankalardan da şahıs ödemesi çekme imkanı getirildi.

Şahıs ödemesi yapılan fakat, ilgili vatandaş tarafından çekilmeyip tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilen paralar toplam 13 Milyon TL’yi bulmuş durumda. Sosyal Güvenlik Kurumu, şahıs ödemesini çekmeyen sigortalılara çağrıda bulunarak paralarını almak için çağrıda bulunuyor. E-devlet sistemi kullanılarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nda şahıs ödemesinin olup olmadığı kolaylıkla sorgulanabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey PTT’den 2 TL karşılığında e-devlet şifresi aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak. Sisteme giriş botununa tıklayıp ilgili adımları takip ettikten sonra sisteme giriş yapılır ve e-hizmetler bölümünde SGK başlığı altında bulunan Şahıs Ödemeleri Sorgulama sekmesine tıklanır.

Şahıs ödemelerinizi farklı bir bankadan almak isterseniz, istediğiniz bankayı e-devlet sistemi aracılığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na tanımlamanız gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-hizmetler bölümünde SGK başlığı altında bulunan Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama sekmesine tıklanır ve banka değişikliği yapılır. Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, Şahıs Ödemeleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap