Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdiği bu hizmet ile, kendi sağlık sigortanızdan faydalanması için çocuğunuz ve ya bakmakla yükümlü olduğunuz kişi adına başvuruda bulunabilirsiniz. Sağlık Yardımı başvurusu genel sağlık sigortalısı tarafından yapılabileceği gibi sigortadan faydalanmak isteyen bakmakla yükümlü olduğu kişi tarafından da yapılabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na şahsen gitmek yerine e-devlet sistemi üzerinden kolaylıkla gerçekleştrilebilecek olan bu işlem için öncelikle e-devlet şifresi olmalıdır. E-devlet şifresine sahip olmayanlar ve ya unutanlar PTT’ye müracaat ederek 2 TL karşılığında nüfus cüzdanı ibraz edilerek e-devlet şifresi alabilirler. Daha sonra internette arama motoruna turkiye.gov.tr adresi yazılır. Ana sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş butonuna tıklanır.

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt E-Devlet

Sisteme giriş butonuna tıkladıktan sonra açılan pencereye e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası yazılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra e-hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında bulunan Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt sekmesine tıklanır. Bu sekmeye tıklandıktan sonra açılan sayfada iki başvuru türü olacaktır.

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt E-Devlet

Birincisi genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, diğer GSS’liler) olarak başvuruda, anne baba, 18 yaşından büyük öğrenci olmayan ve öğrenci olsa bile 25 yaşından büyük kız çocukları için ve 18-25 yaş arasındaki öğrenci çocukları için sağlık yardım talebinde bulunulabilir. Aynı zamanda sağlık yardım talebi anne üzerindeyken babaya, baba üzerindeyken anneye geçilebilir. İkincisi, bakmakla yükümlü olunan kişi yani anne, baba, çocuklar başvuru yapabilir. Hangi seçene göre başvuru yapılmak isteniyorsa o kutucuk işaretlenir. Aşağıda işlemlerin nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak anlatmaya devam edeceğiz.

1) Anne Baba ve Çocuk İçin Sağlık Yardımı Başvurusu

Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt E-Devlet

 

İlgili başvuru türü seçildikten sonra işlemler ona göre devam eder. Eğer birinci işlem yani genel sağlık sigortalı olan kişi başvuru yapmışsa sistem otamatik olarak SPAS üzerinden kullanıcının sağlık provizyonu sorgusu yapılır. Kullanıcının kendisi üzerinden müstehak ise işlemlerine devam eder, müstehak değilse işlem yapamaz. Müstehaklık, sigortanın olup olmaması ile ilgili bir durumdur. Daha sonra TC kimlik numarası yazılır ve başvuruda bulunulmak istenen kişiye olan yakınlık derecesi tercih edilir.

Yakınlık derecesi 18 yaşından küçük çocuk ve 18-25 yaş arası öğrenci ise bu seçeneklerden biri seçilir ve gönder tuşuna basılır. Bu işlemler Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi (SPAS) uygulamasına iletilecektir. Eğer yakınlık derecesi anne, baba, 18 yaşından büyük öğrenci kız çocuğu, öğrenci olmasa bile 25 yaşından büyük kız çocuğu seçeneklerinden biri tercih edilir ve ikamet ettiği yerdeki il ve sosyal güvenlik merkezini seçtikten sonra ekranda görünen beyanları onaylayıp başvurusunu tamamlar.

2) Bakmakla Yükümlü Olan Kişinin Sağlık Yardımı Başvurusu

Yukarıda belirttiğimiz gibi birincisi genel sağlık sigortalısı olarak anne, baba ve çocuk için başvurudur. İkincisi ise bakmakla yükümlü olan kişinin yani anne, baba ve çocuğun yaptığı başvurudur. Kişi ilgili kutucuğu işaretledikten sonra sistem SPAS üzerinden otomatik olarak kullanıcının sigorta durumunu sorgular. Sorgulamada eğer müstehaktır yazısı varsa işlem yapılamaz. Çünkü müstehaktır, yani sigortası var anlamına gelmektedir. Dolayısı ile sağlık yardımı talebinde bulunamaz. Eğer müstehak değildir diye bir yazı varsa işlemlere devam edilir. Başvuru sahibi öncelikle kimin sigortası üzerinden sağlık yardımı alacağını tercih eder. Başvuran kişi anne ve ya baba ise çocuk üzerinden sağlık yardımı talep eder. Eğer çocuk ise anne ve ya babası üzerinden sağlık yardımı talep edebilir.

a) Eğer üzerinden sağlık yardımı alınacak kişi Anne ya da Baba ise:

Başvuran kişi öncelikle başvuru türünü seçecek. Başvuran kişi 18 yaşından büyük öğrenci olmayan kız çocuğu, 25 yaşından büyük öğrenci olan kız çocuğu ve ya 18-25 yaş arası öğrenci çocuk olarak seçilebilir. Eğer başvuran kişi 18-25 yaş arası öğrenci çocuk ise beyan metni onaylanır ve gönder tuşuna basılır. Böylece sağlık yardım talebi yapılmış olur. Başvuran kişi 18 yaşından büyük öğrenci olmayan kız çocuğu ve ya 25 yaşından büyük öğrenci olan kız çocuğu ise ikamet ettiği yerdeki il ve sosyal güvenlik merkezi seçilir ve beyan metni onaylanır. Eşleşme salandıktan sonra başvuru SGK’ya iletilmiş olacaktır.

 

b) Eğer üzerinden sağlık yardımı alınacak kişi Çocuk ise:

İlgili seçenek seçildikten sonra sigortası üzerinden sağlık yardımı alınacak çocuğun TC kimlik numarası istenilen yere yazılır. Başvuran kişinin ikamet ettiği yerdeki il ve sosyal güvenlik merkezi seçilir. Beyan metni okunur ve onaylanır. İkamet edilen yerdeki sosyal güvenlik merkezininin bilgileri ile kişinin ikamet bilgileri eşlendikten sonra başvuru tamamlanır.

 

Paylaş.

Yorum Yap