Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte iş dünyasında radikal değişimler yaşandı. Hem işverenlerin hem de çalışanların yükümlülükleri arttırılarak iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi adına önemli adımlar atıldı. 1 Ocak 1013 tarihinden itibaren işe yeni başlayan her çalışanın zorunlu olarak sağlık raporu alması şartı getirildi. Sağlık raporu özlük dosyalarının en önemli unsurlarından biri haline getirilip çalışanların sağlıklarının da sosyal haklarının da korunması adına ciddi adımlar atıldı.

Bu yazımızda “Sağlık raporu nasıl alınır?” ve “Sağlık raporu nereden alınır?” gibi sigortalı çalışmaya başlayacaklar için önemli soruları yanıt vereceğiz.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu işe girişlerden farklı olarak ehliyet alınırken, özel güvenlik görevlisi olmak için eğitim başvurusunda veya benzer durumlarda talep edilmektedir. Her sağlık raporu aynı değildir, sağlık raporunun veriliş amacının da raporda yer alması; kurum kriterlerinin karşılanması adına önemlidir. Sağlık raporu alma sürecinde bireylerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü bünyesindeki sağlık güvenlik birimlerine veya Sağlık Bakanlığı birimlerine başvurmaları gerekir.

Sağlık raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşlarına 50 – 100 TL’lik bir ücret yatıran ve sağlık kontrollerinden geçen vatandaşlar sağlık durumlarını gösteren bu belgeye sahip olabilirler. Aile hekimlerinden de alınabilen saglik raporu, aile hekimi talep ettiği takdirde polikliniklerden de alınabilir. Vatandaşlar özel hastanelerden de tam teşekküllü devlet hastanelerinden de sağlık raporu alabilmektedir. Yalnız az önce de belirttiğimiz gibi sağlık raporu alınacağında talep edilen sağlık raporunun kapsamının bilinmesi gerekir. “Saglik raporu nereden alinir?” soruna verilecek yanıtlar durum özelinde değişebilir. Kimi zaman aile hekimlerinden alınan sağlık raporu yeterli olabilirken kimi zaman kurumlar tam teşekküllü devlet hastanelerinden sağlık raporu alınması şartını öne sürebilir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu istenme amacı doğrultusunda sağlık raporu alma için kurum seçimi yapılmalıdır.

  • İşe girişlerde sağlık raporu; 10 ve daha fazla çalışanı olan işletmeler söz konusuysa iş yeri hekiminden alınır. İşletmede çalışan sayısı 10’un altındaysa rapor aile hekiminden alınabilir. Kişi ağır ve tehlikeli iş kollarında yer alan bir meslek yapıyorsa yine son sözü işyeri hekimi söyleyecektir.
  • Ehliyet için sağlık raporu çeşitli kurum ve kuruluşlardan temin edilebilir. Sağlık ocağı, devlet hastanesi, özel hastane, özel tıp merkezi, özel muayenehane, özel poliklinik ve üniversite hastaneleri ehliyet için sağlık raporu verebilir.
  • Askerlik için sağlık raporu yalnızca tam teşekküllü devlet hastanelerinden veya askeri hekimlerden alınabilir.
  • Silah ruhsatı için sağlık raporu oldukça kapsamlıdır. Kişinin hem beden hem de psikolojik sağlığının değerlendirilmesi gerektiğinden yalnızca tam teşekküllü devlet hastaneleri silah ruhsatı için sağlık raporu verebilir.
  • Evlilik için sağlık raporu sağlık ocaklarından veya devlet hastanelerinden temin edilebilir.

Sağlık raporu alma süreci kurumun yoğunluğuna ve yapılan tetkiklerin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Aynı gün ya da birkaç gün içerisinde alınan sağlık raporları, belgeyi talep eden kuruma teslim edilebilir.

Sağlık raporu için gerekli belgeler yine talep edilen sağlık raporunun kapsamına göre değişebilir. Genellikle tek hekimden alınan sağlık raporları için kişinin 2 adet vesikalık fotoğraf ve TC kimlik kartını yanında bulundurması gerektiği söylenebilir.

Sağlık raporu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sağlık raporu örneği inceleyebilirsiniz. Talep edilen sağlık raporunun kapsamına göre rapor detaylarının artacağını daha doğru bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yap